Aj vraždenie na Kryme rozpútalo na internete divoké teórie

Aj vraždenie na Kryme rozpútalo na internete divoké teórie

Pomerne rýchlo sa ukázalo, že na škole nezabíjali teroristi, ale sociálne siete napriek tomu prinášali svoje verzie príbehu.

V krymskom meste Kerč došlo v stredu na strednej škole k streľbe a výbuchu. Podľa úradov bol útočníkom len 18-ročný Vladislav Rosľakov.

Obetí je zatiaľ 21. Ďalších takmer 50 ľudí je zranených. Prevažne ide o tínedžerov vo veku 15 až 19 rokov.

Regionálne správy krátko po nešťastí tvrdili, že pravdepodobne vybuchol plyn. O rovnakej verzii pôvodne písala aj agentúra TASS. Ruský Národný protiteroristický výbor (NAK) však vzápätí oznámil, že išlo o teroristický útok bližšie nešpecifikovaným výbušným zariadením. Neskôr toto vyhlásenie odvolal a oznámil, že ide o masovú vraždu, ktorú má na svedomí žiak školy. Jeho údajným motívom bola nešťastná láska.

Internet však žil vlastným životom a na sociálnych sieťach sa okamžite objavilo množstvo nepodložených špekulácií o tom, kto je za útok zodpovedný.

Spomínali sa organizácie krymských Tatárov, ktorí sa netaja situáciou po anexii Krymu, ale aj západné mocnosti, o ktorých sa tvrdí, že na Ukrajine chystajú provokáciu voči Moskve. Najfrekventovanejšie sú diskusie, že ide o prácu tajných služieb riadenú z Kyjeva.

Nešlo však len o bežných užívateľov sociálnych sietí. O zodpovednosti Kyjeva bez akýchkoľvek dôkazov a v rozpore s realitou hovoril aj vplyvný ruský senátor Franc Klincevič. Pre agentúru Interfax povedal, že v tragédii je “viditeľná ukrajinská stopa“.

Aj medzinárodne neuznaná krymská vláda tvrdila, že útok má na svedomí Kyjev. ‘‘Všetko zlo, s ktorým sa Krym potýka, má na svedomí ukrajinská vláda,‘‘ vyjadril sa predseda krymského parlamentu Vladimír Konstantinov bezprostredne po Klincevičovi