Ako novinárka odhalila fungovanie ruskej propagandy a privolala na seba hnev trollov

Ako novinárka odhalila fungovanie ruskej propagandy a privolala na seba hnev trollov

Fínska novinárka v rozhovore pre Český rozhlas priblížila, ako sa dostala k informáciám o takzvanej trollej farme na výrobu dezinformácií a ako to zmenilo jej život.

Jessikka Aro je fínska žurnalistka, ktorá článkom o fungovaní „továrne“ na výrobu nepravdivých správ priblížila jej modus operandi, no zároveň na seba privolala pozornosť ruskej propagandy.

V roku 2013 spolu s nezávislými ruskými novinármi, ktorí sa do petrohradskej „trollej farmy“ infiltrovali, zistila, že nábor prebieha rovnako ako pri štandardných firmách. Spoločnosť si podá inzerát, ktorý ponúka prácu manažéra sociálnych sietí, copywritera či grafika. Až po zavolaní na uvedené číslo sa záujemca dozvie, že ide o tvorbu politického obsahu na zmeny, niekedy aj v angličtine (zamestnanci dostávajú dokonca jazykové lekcie) a pod neustálym dozorom kamier. Vykonávajú ju predovšetkým študenti a na ruské pomery je dobre platená.

„Ukázalo sa, že továreň na fake news je napojená na ruskú vládu. Keď sme sa pohybovali okolo jej budovy, prišiel strážnik a kričal na nás, že musíme odísť, inak zavolá políciu, pretože ide o administratívnu budovu,“ povedala v rozhovore pre Český rozhlas.

Zamestnanci dostávajú nové témy denne. Venovali sa predovšetkým imigrácii, presadzovaniu Trumpa (vtedy ešte ako prezidentského kandidáta), protestom hnutia takzvaných žltých viest či referendu v Katalánsku. Obľúbenou témou je aj spochybňovanie očkovania.

Po zverejnení týchto informácií sa život Jessiky Aro výrazne zmenil. Začali jej chodiť výhražné maily, dokonca od priateľov, ktorí sa jej vyhrážali smrťou, lebo je vraj platená z USA či NATO, že je psychicky chorá či drogovo závislá. Niektorí dokonca zašli tak ďaleko, že do redakcie volali a nadriadených sa pýtali, ako môžu zamestnávať feťáčku, a prečo ju nevyhodia.

Po takejto skúsenosti sa rozhodla oddýchnuť si a vybrala sa na dovolenku do Thajska. Trollovia však našli fotky, na ktorých Jessikka tancuje a okamžite sa začali šíriť správy, že je pod vplyvom drog. Anonymní užívatelia písali, že by ju znásilnili a pýtali sa, s koľkými „negrami“ asi mala sex.

Vtedy sa rozhodla ísť na políciu. Vyhrážky, správy a celé konverzácie si archivovala, preto vedela vyšetrovateľom poskytnúť dôkazy. A vyšetrovanie prinieslo zaujímavé výsledky. Policajti dokázali odkryť napojenie fínskej dezinformačnej scény na Rusko, odkryli autorov článkov, spôsob ich komunikácie, odhalili toky desaťtisícov eur na šírenie dezinformácií. Aj to, že údajne fínske články v skutočnosti písal muž napojený na Putinovu administratívu.

Prípad sa nakoniec dostal na súd a ten rozhodol o treste pre troch ľudí. Jeden z páchateľov dostal nepodmienečný trest. Aj samotný proces však poznačilo šírenie nepravdivých správ. Proruskí aktivisti vyzývali svojich priaznivcov, aby na súd osobne prišli, opäť sa objavili smrteľné vyhrážky. Do súdnej siene musela Aro prísť v sprievode policajnej eskorty, pretože polícia mala informáciu, že novinárke hrozí fyzické napadnutie.

Súd nakoniec rozhodol, že písanie lživých informácií a zverejňovanie súkromných informácií nemá nič spoločné so slobodou slova. Súd okrem toho vyhlásil, že snahy o umlčanie novinárov ohrozujú celú demokratickú spoločnosť. Rozsudok ešte nie je právoplatný, pretože všetci traja obžalovaní sa odvolali. Odvolací proces je naplánovaný na október.

Jessikka Aro získala nomináciu na americkú cenu Women of Courage Award pod záštitou prvej dámy. Nakoniec ju Trumpova administratíva stiahla s odôvodnením, že išlo o omyl. Fínka tejto interpretácii neverí a myslí si, že nominácia bola stiahnutá po tom, ako ktosi z Trumpovho okolia zistil, že Aro je voči šéfovi Bieleho domu kritická.

Čo ju však potešilo, bola reakcia novinárskej obce. 88 novinárov zverejnilo vyhlásenie, v ktorom na celý prípad upozornili a žiadali zmenu zákonov. Zamestnávateľ jej tiež pomohol s hľadaním právneho zástupcu a s komunikáciou s políciou.