Aktuálne

Novinky z oblasti informačnej vojny a propagandy na jednom mieste.

V Iraku zabili uznávaného bezpečnostného analytika, ktorý radil premiérovi. Tento čin spôsobil strach, že politické vraždy kritických odborníkov budú pokračovať po celej krajine.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zriadil nové Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Funguje od 1.7.2020.

V Singapure už pred rokom v apríli predstavili zákon na boj proti hoaxom. Viacerí odborníci však upozorňovali, že jeho podoba môže viesť k zneužívaniu vládou proti opozícii. Minister spravodlivosti Singapuru ubezpečoval, že nič také sa nemôže diať. No ale, ale dialo sa to počas celej predvolebnej kampane.

Europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) veľmi šikovne, no zároveň podpásovo až falošne pracuje s faktami. Najnovšie sa snaží nabudiť dojem, že štátne dotácie idú iba zlým liberálom, ale na chudákov starčekov nezostávajú peniaze. Keby to bola pravda, tak by o tom nebol článok na portáli Antipropaganda.

Ruská propaganda má občas svojský zmysel pre humor. Najnovšie tvrdia, že pobaltské krajiny musia byť vďačné a šťastné, že ich po druhej svetovej vojne okupoval Sovietsky zväz a bez nich by im bolo oveľa horšie. Litva, Lotyšsko a Estónsko majú však na násilné pričlenenie k Sovietskemu zväzu trošku iný názor.

Koncom mája sa poľským vojakom podarilo na pár hodín omylom okupovať pár metrov českého územia. Pri strážení pohraničia kvôli korone totiž posunuli svoch check-point až na české územie. Jednoducho zle si to vymerali, keďže hranica prechádza stredom obce. Dezinformačný web Aeronet však celú vec tak nafúkol, až samých seba presvedčili, že ide o brutálnu okupáciu Poľskom.

Český politik Tomio Okamura má zlý mesiac. Taký zlý, že aj konšpiračný web Aeronet sa voči nemu vymedzuje. Na Facebooku získal vôbec ako prvý politik pečiatku dezinformátora.

Začiatkom júna ohlásila Európska komisia nové kroky, ktoré plánuje podniknúť v boji proti šíreniu dezinformácií. Predchádzala tomu však vlna nespokojnosti zo strany baltských štátov. Na ich stranu sa postavilo aj Slovensko a tlačilo na Brusel na dôraznejšie kroky voči dezinformáciám.

Iluminát, manipulátor, či dokonca potenciálny vrah. Tak označujú dezinformačné médiá Billa Gatesa - zakladateľa spoločnosti Microsoft. Gates pritom skrz svoju nadáciu podporuje miliardami dolárov rôzne zdravotnícke projekty. Najnovšie aj vďaka jeho podpore vyhlásili vo viacerých afrických krajinách detskú obrnu za porazenú.

Spoločnosť Google urobila ďalší polkrok v boji s dezinformáciami. Najnovšie bude kontrolovať už aj pravosť, autenticitu a pôvod obrázkov. Firma bude síce odhaľovať vizuálne hoaxy, ale overené obrázky nebude vo vyhľadávaní nijako zvýhodňovať.