Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo 13 ruských občanov zo zasahovania do volieb

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo 13 ruských občanov zo zasahovania do volieb


Špeciálny tím amerického ministerstva spravodlivosti pod vedením Roberta Muellera vzniesol obvinenie proti 13 ruským občanom pre ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb.

Kancelária špeciálneho prokurátora Roberta Muellera, ktorý bol poverený ministerstvom spravodlivosti, aby vyšetril ruský vplyv počas amerických prezidentských volieb, oznámila, že okrem trinástich Rusov bolo obvinenie vznesené aj voči trom ruským firmám. Je medzi nimi aj „trollovacia farma“ podozrivej ruskej firmy Agentstvo internet-issledovanij.

Všetci trinásti sú obvinení z konšpirácie proti Spojeným štátom v snahe o podkopanie demokratických inštitúcií a diskreditáciu krajiny. Traja z nich sú podozriví zo snahy o bankový podvod a piati aj z krádeže identity.

Medzi obvinenými figuruje aj 56-ročný miliardár Jevgenij Viktorovič Prigožin, ktorý je známy aj pod prezývkou „kremeľský šéfkuchár“. Americké úrady Prigožina už dlhší čas spájali s ruskými trollovacími farmami. Kontroverzný podnikateľ sa zviditeľnil aj ako šéf obľúbenej reštaurácie Vladimira Putina v Petrohrade, neskôr získal nejeden štedrý štátny kontrakt. Jeho meno sa často spomínalo aj v súvislosti so súkromnou vojenskou spoločnosťou Wagner Group, ktorej služby využíva ruská vláda v Sýrii.  

„Obžalovaní viedli takzvanú informačnú vojnu proti Spojeným štátom s cieľom šíriť dezinformácie a vzbudzovať nedôveru či už voči konkrétnym kandidátom, alebo politickému systému ako takému,“ uviedol zástupca generálneho prokurátora Rod Rosenstein.

V 37-stranovej obžalobe sa píše, že hlavným cieľom ruskej interferencie bola diskreditácia Hillary Clintonovej, ktorá bola kandidátkou Demokratickej strany.

Spomínaná spoločnosť Agentstvo internet-issledovanij podľa obvinení začala v americkom politickom systéme pôsobiť už od roku 2014. Najvyššiu aktivitu vykazovala počas volieb. Išlo najmä o vytváranie fiktívnych amerických identít na sociálnych sieťach a následné šírenie dezinformačných a lživých príspevkov, ktoré sa snažili ovplyvniť názory amerických voličov.

Okrem príspevkov z falošných účtov išlo aj o nábor dobrovoľníkov na politické stretnutia či ponúkanie peňazí za vylepovanie plagátov. Témou nebola vždy len priama podpora Trumpovej kampane. Objavili sa aj platené kampane na Facebooku. Jedna z nich sa napríklad volala Podporte Hillary – Zachráňte amerických moslimov. Jej cieľom bolo spojiť Hillary Clintonovú s islamským právom šaría.

V auguste 2016 podľa Roberta Muellera ruskí operatívci komunikovali aj so zamestnancami kampane Donalda Trumpa o organizácii viacerých predvolebných zhromaždení.

Tak ako všetky kampane neboli v prospech Trumpa, nie všetky antikampane mali uškodiť Clintonovej. Kým ešte republikáni a demokrati nemali vybratých nominantov, za cieľ boli označení všetci kandidáti okrem Donalda Trumpa a Bernieho Sandersa. „Využite každú príležitosť na kritizovanie Hillary a ostatných (okrem Sandersa a Trumpa – tých podporujeme),“ inštruoval podľa obvinenia zamestnanec firmy Agentstvo internet-issledovanij svojich spolupracovníkov.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharova označila obvinenia za absurdné.