Až 90 percent správ ruských médií o Ukrajine je negatívnych

Až 90 percent správ ruských médií o Ukrajine je negatívnych

Ukrajina je len bábkou v rukách Západu, ktorý ju buď odmeňuje, alebo trestá.

Len nedávno sme písali o výskume o tom, ako prokremeľské médiá zobrazujú Európu. Ukrajinské analytické centrum na skúmanie hybridnej vojny teraz prišlo s analýzou ruského spravodajstva o Ukrajine. Výsledok neprekvapuje.

Viac ako tri roky skúmali ukrajinskí analytici najsledovanejšie ruské televízne stanice. Zistili, že až tretina všetkých správ bola o Ukrajine a až 90 percent z nich ju vykresľovalo v negatívnom svetle.

Témou presne tretiny správ o Ukrajine bola v sledovanom období občianska vojna. Častým námetom správ o nej boli údajné zločiny ukrajinskej armády proti civilnému obyvateľstvu a ľudskosti. Časté bolo aj informovanie o obrovských stratách, aké ukrajinská armáda utrpela.

Prokremeľské médiá Ukrajinu bežne vykresľujú ako “zlyhávajúci štát“, čím sa snažili o jej delegitimizáciu.

V 15 percentách správ ruská propaganda zdôrazňovala rôznorodú pomoc, ktorú Rusko poskytuje separatistickému Donbasu.

Podľa ruských médií je Ukrajina štátom, v ktorom prevláda rusofóbia, rusky hovoriaci obyvatelia sú prenasledovaní a pri moci je radikálna fašistická menšina.

Šesť percent správ Ukrajinu prezentovalo ako o bábku v rukách západu. “Keď Ukrajina získa bezvízový režim, je to preto, že flirtuje so Západom. Ak Západ nedá Ukrajine nič – znamená to, že Západ svoju bábku trestá. Takto Západ využíva na Ukrajinu cukor a bič,“ opísal analytik centra na skúmanie hybridnej vojny a poradca ukrajinského vicepremiéra pre európsku a euroatlantickú integráciu Ruslan Kavatsiuk spôsob, akým o Ukrajine v Rusku informujú.

Veľkým problémom sú aj dezinformácie. Organizácia StopFake ich v priebehu štyroch rokoch v ruských médiách v súvislosti s Ukrajinou našla viac ako dvetisíc. Podľa spoluzakladateľa StopFake Evhena Fedchenka šíria falošné správy skoro všetky ruské médiá. Je v podstate jedno, či sú štátne alebo súkromné. Celý informačný tok je totiž regulovaný štátom.