Až tretina učiteľov sa stráca v realite. Veria na čipovanie

Až tretina učiteľov sa stráca v realite. Veria na čipovanie

Hoci také slovo patrí skôr do bulvárneho spravodajstva, tak výsledky prieskumu medzi učiteľmi druhého stupňa sú priam šokujúce. Až 31 percent týchto učiteľov si myslí, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí. A učiteľom sa môže stať iba vysokoškolsky vzdelaný človek.

„Ruka v ruke s pandémiou čelíme na Slovensku aj agresívnemu konšpiračnému vírusu,“ konštatoval europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý za stranu Spolu si objednal prieskum u agentúry Focus. Ten bol realizovaný na vzorke 518 učiteľov II. stupňa ZŠ.

Na vetu: „Očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí“ odpovedalo „rozhodne súhlasím“ 8% učiteľov a ďalších 23% skôr súhlasí.

Tretina učiteľov je mimo realitu

Focus zisťoval aj názory učiteľov ohľadom závažnosti ochorenia a noseniu rúšok. S tvrdením, že pravidelné nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky rozhodne alebo skôr súhlasí až 39 percent učiteľov. Podľa 31 percent pedagógov je povinné nosenie rúšok v rozpore s princípmi slobody a demokracie. Ďalej si 34% učiteľov myslí, že koronavírus je len nafúknutá bublina a až 44% považuje COVID-19 za bežné vírusové ochorenie podobné chrípke.

Len 42% percent by sa dalo zaočkovať, ak by bola k dispozícii bezplatná vakcína, ktorá bude klinicky otestovaná.

Slováci nevedia, komu veriť

Medzi učiteľmi iba polovica (49 %) verí, že vláda o koronavíruse informuje pravdivo. Pre porovnanie, ďalší prieskum od agentúry Ipsos zistil, že 54% občanov Slovenska nevie, ktorým informáciám o koronavíruse má veriť.

Podľa Ipsosu sa tretina respondentov necíti ohrozených koronavírusom. Počas prvého merania v marci, keď bol denný prírastok prípadov oveľa nižší, sa popritom necítilo ohrozených len 19 percent opýtaných.

Ipsos sa pýtal aj na názor na viaceré populárne konšpiračné teórie. S výrokom: „Dýchanie vlastného CO2 v rúšku je nebezpečné“ súhlasí 42 percent opýtaných.

Rovnaké percento si myslí, že koronavírus bol vytvorený, aby na ňom zarobili farmaceutické firmy a 47 percent ľudí je presvedčených, že koronavírus vznikol v laboratóriu a bol vypustený úmyselne.

Bludári Hlavné správy a Zem a vek ako dôveryhodné médiá?

Prieskum od Focusu medzi učiteľmi zisťoval aj to, ktoré médiá by učitelia označili za dôveryhodné a ktoré naopak za nedôveryhodné v súvislosti s informovaním o koronavíruse.

Za najdôveryhodnejšie médium považujú RTVS, ktoré tak označilo 87% z nich. Avšak až 48 percent však za dôveryhodné médium označilo aj dezinformačné Hlavné správy. A vyslovene konšpiračný Zem a vek za dôveryhodný označilo 31 percent z nich.

Minulý rok Focus realizoval podobný prieskum. Učiteľov sa pýtal na otázku „Ak by ste mali svojim žiakom odporučiť médiá, kde môžu nájsť dôveryhodné informácie o tom, čo sa deje doma a vo svete, ktoré z nasledujúcich médií (či už v tlačenej alebo internetovej podobe) by ste svojim žiakom odporučili?

Hlavné správy by svojim žiakom ako dôveryhodné médium odporučilo 57 percent učiteľov. Zem a vek podobne – 53 percent. Dezinformačné médiá tak paradoxne zaznamenali horší výsledok ako minulý rok.

Regulovať sociálne siete

Na margo výsledkov predsedu strany Spolu Juraj Hipš odporúča lepšiu prácu s učiteľmi a najmä silnejšiu reguláciu sociálnych sietí na európskej úrovni.

Jedným z riešení ako liečiť konšpiračný vírus je aj kvalitná príprava budúcich pedagógov, podpora súčasných učiteľov, ako aj európska regulácia gigantov ako Facebook, kde sa dezinformácie najviac šíria,“ poznamenáva Hipš.