Čína si platí propagandu na Netlfixe

Čína si platí propagandu na Netlfixe

Film patrí medzi najefektívnejší spôsob nenápadnej propagandy. Využíval sa už od jeho vynálezu. Komunisti s filmom majú bohaté skúsenosti. Najnovšie Čína aj pomocou celosvetovej streamovacej služby Netlfix nenádpadne podsúva svoju propagandu. Americký gigant Disney, známy tvorbou filmov pre deti, spolupracoval počas výroby jednej z rozprávok s organizáciami zodpovednými za vyhladzovanie ujgurskej menšiny. 

Populárna streamovacia platforma Netflix ponúka divákovi viacero filmov z čínskej produkcie. Ide napríklad o filmy  “Operácia Červené more“ alebo “Vlčí bojovník 2“. Tieto snímky sú však presiaknuté čínskou vládnou propagandou. 

V tomto roku vyšiel od svetoznámej spoločnosti Disney film s názvom “Mulan“. Problémom tohto filmu je okrem prítomnosti propagandy aj fakt, že sa natáčal v provincii Sin-ťiang. Práve v nej sú tvrdo porušované ľudské práva Ujgurov – moslimskej menšiny v Číne.

Prítomnosť čínskej propagandy je viditeľná dokonca aj v amerických filmoch. Napríklad vo filmovej klasike s názvom “Top Gun“, bola hlavnej postave (Tom Cruise) odstránená z bundy Taiwanská vlajka. Spoločnosť MGM dodatočne digitálne zmenila vo filme “Červená smršť“ záporné postavy z Číňanov na Severokórejčanov. 

Čínske námorníctvo ako hlavný sponzor

Už vyššie spomínané filmy “Operácia Červené more“ a “Vlčí bojovník 2“, ktoré sú prítomné na Netflixe, majú za úlohu divákovi predať čínsku víziu. Spoločným znakom týchto filmov je poukázanie na zvyšujúcu sa zdatnosť krajiny. 

Film bol z väčšej časti financovaný čínskym námorníctvom. Zaujímavosťou je, že vo filme používajú čínski vojaci západné vojenské vybavenie, namiesto štandardného vybavenia čínskej armády.

Dej sa odohráva v Afrike, kde elitný čínsky námorný tím príde bojovať proti islamským teroristom. Počas celého filmu je kladený dôraz na Čínu ako hlavného predstaviteľa globálnej sily, ktorá zastáva protivojnový postoj. 

Aj druhý film “Vlčí bojovník 2“ sa odohráva v Afrike. Hlavnou postavou je čínsky hrdina Leng Feng, vojak špeciálnych síl vo výslužbe, ktorý však žije v Afrike. Práve tam sa stane súčasťou občianskej vojny. Nepriateľa predstavuje skupina západných žoldnierov na čele s Američanom. Je pravdepodobné, že obsadenie Američana do hlavnej zápornej úlohy je od producentov zámerné, keďže hlavného protivníka pre čínsku vládu na globálnej scéne predstavuje práve USA. 

Čína je prezentovaná ako konzistentná globálna sila. Vo filme sa nachádza scéna, kde príde veliteľ čínskeho námorníctva a apeluje, že nemôže vyslať jednotky na záchrannú misiu bez súhlasu OSN. 

Ide o nacionalistický, propagandistický snímok, ktorého cieľom je budovanie silného globálneho imidžu. Agresívna čínska diplomacia je označovaná vedcami práve podľa tohto filmu ako Wolf Warrior Diplomacy.

Pre obidva filmy je charakteristické vykreslenie až stereotypného afrického obyvateľstva. Afričania sú vo filmoch považovaní za priateľských, ale menej vyspelých ľudí, ktorí potrebujú čínsku pomoc. Čínska vlajka vo filmoch vyvoláva u Afričanov okamžité potešenie a obdiv. Toto všetko má samozrejme za cieľ posilniť súčasný obraz Číny v Afrike, kde má Peking veľmi silné nielen ekonomické záujmy.

Disney a spolupráca s regiónmi, kde dochádza ku genocíde

Film natáčaný v provincii Sin-ťiang znázorňuje prastarú čínsku rozprávku o hrdinke s menom Hua Mulan. Tá sa prezlieka za muža, aby mohla byť súčasťou armády a chce pomstiť svojho otca a zachrániť cisára. 

Počas filmu je cítiť zámer autorov vzbudzovať hrdosť na Čínu, no nejde o žiadnu závažnú propagandu. Problém nastáva pri záverečných titulkoch. Spoločnosť Disney v nich zvlášť ďakuje viac ako tuctu čínskych inštitúcií, ktoré na výrobe filmu pomáhali. Patria sem napríklad štyri propagandistické oddelenia Čínskej komunistickej strany v regióne Sin-ťiang, ako aj úrad verejnej bezpečnosti mesta Turpan, alebo organizácie, ktoré napomáhajú páchať zločiny proti ľudskosti. 

Viac ako milión moslimov, väčšinou ujgurskej menšiny, bolo uväznených v koncentračných táboroch práve v provincii Sin-ťiang. Pôrodnosť v tejto provincii klesla za rok 2019 zhruba o 24%. To má na svedomí kampaň, ktorou zástupcovia čínskej komunistickej strany nútia predstaviteľov ujgurskej menšiny byť sterilný. Administratíva mesta Turpan sa tiež podieľala na týchto zločinoch z pohľadu medzinárodného práva.