Európska únia zverejnila výber najrozšírenejších dezinformácií

Európska únia zverejnila výber najrozšírenejších dezinformácií

Posledný pokus o rozpútanie vojny pred inauguráciou Donalda Trumpa, ale aj zákaz stavania snehuliakov. Dezinformácie mali v prvej polovici januára veľmi široký záber.

Ruská dezinformačná kampaň nielenže používa rôzne nástroje, ale prispôsobuje ich konkrétnemu štátu. V pobaltských krajinách sa zameriava predovšetkým na rusky hovoriacu menšinu, v strednej Európe je zas efektívnym nástrojom na šírenie dezinformácií množstvo ,,alternatívnych“ spravodajských webov. V Škandinávii je najúčinnejšou metódou trolling.  

Vo svojej pravidelnej správe to tvrdia analytici East StratCom Task Force. Je to špecializovaný útvar Európskej únie, ktorý vznikol v roku 2015. Založili ho na podnet členských štátov, čo žiadali o vznik účinného nástroja, ktorý by pomáhal čeliť ruskej dezinformačnej kampani.

East StratCom spolupracuje s približne 400 odborníkmi, novinármi, členmi nevládnych organizácií a think-thankov z viac ako 30 krajín.

Od svojho vzniku East StratCom pravidelne publikuje Disinformation Review, v ktorej sa zameriava na objasňovanie a korekciu dezinformácií šíriacich sa predovšetkým v členských štátoch Únie. Aktuálna správa mapuje obdobie od 4. do 17. januára 2017.

Jedna z najrozšírenejších dezinformácií uplynulého obdobia súvisela s presunom americkej vojenskej techniky do Poľska. Podľa viacerých médií sa ho zúčastnilo až 3600 tankov. Informáciu priniesla napríklad ruská štátna spravodajská agentúra RIA Novosti.  

V priebehu troch dní ju postupne prebralo veľké množstvo spravodajských serverov v Rusku, Spojených štátoch, Kanade a Európe.

Ako zdôrazňuje East StratCom, v skutočnosti bolo do Poľska presunutých iba 87 amerických tankov.

Viacero analyzovaných dezinformácií zverejnených v Disinformation Review pochádza z českých webov. Príkladom je článok, podľa ktorého za silvestrovským teroristickým útokom v Istanbule stáli agenti západoeurópskych tajných služieb. Dôvodom malo byť zintenzívnenie spolupráce medzi Ruskom a Tureckom.

V skutočnosti neexistuje žiaden dôkaz, že by do organizácie istanbulského útoku boli naozaj zapojené tajné služby. K činu sa navyše prihlásil ISIS, pričom turecká polícia už zadržala páchateľa.

Ďalšia správa z českého prostredia z 9. januára 2017 sa týkala presunu amerických vojsk cez Nemecko do Poľska. Podľa jej autora malo ísť o posledný pokus o rozpútanie vojny s Ruskom pred inauguráciou nového amerického prezidenta.

Rozhodnutie o presune americkej vojenskej techniky do Poľska a pobaltských krajín však bolo prijaté už počas varšavského samitu NATO v júli 2016.

Nie všetky dezinformácie zverejnené v Disinformation Review, sa týkajú priamo NATO či Ruska. V Bulharsku sa napríklad objavil článok o údajnom zákaze stavania snehuliakov v Európskej únii. Keďže sú snehuliaci bieli, podľa bulharských médií ich stavanie vraj Únia považuje za prejav rasizmu, pričom za porušenie tohto zákazu by údajne mala hroziť pokuta až päťtisíc eur.