Facebook bude postupne mazať dezinformácie o koronavíruse

Facebook bude postupne mazať dezinformácie o koronavíruse

Okrem vírusu samotného sa po svete cez sociálne siete a dezinformačné weby šíri aj vlna dezinformácií a konšpiračných teórií. 

Už viac ako 95-tisíc ľudí sa nakazilo koronavírusom a viac ako 3000 ľudí v dôsledku ochorenia a iných komplikácií zomrelo. Koronavírus sa do sveta rozšíril z Číny, kde si vyžiadal aj najviac nakazených a obetí. Aktuálny počet nakazených môžete nájsť na tejto mape

V súčasnosti sa rýchlo šíri aj v Európe. V čase písania tohto článku boli zaznamenané prípady koronavírusu vo všetkých susediacich štátoch Slovenska. Na Slovensku zatiaľ výskyt koronavírusu nebol potvrdený. 

Okrem vírusu sa šíria aj dezinformácie o ňom. Najväčšia sociálna sieť Facebook začala na to pomaly reagovať. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg vo svojom statuse hovorí, že Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a ďalším zdravotníckym organizáciám poskytnú zadarmo priestor na reklamu.

Ak budú ľudia na Facebooku hľadať informácie o koronavíruse, prednostne sa im zobrazia stránky WHO alebo lokálnych zdravotníckych inštitúcií. Cieľom tohto postupu má byť prístup k relevantným a spoľahlivým informáciám. 

Facebook sa taktiež rozhodol, že začne vymazávať dezinformácie a konšpiračné teórie o koronavíruse, ktoré jednoznačne vyvracajú svetové zdravotnícke organizácie.

Spolu s dezinformáciami bude Facebook blokovať aj reklamy, ktoré sa snažia využívať situáciu a predávať „zaručené“ pomôcky a lieky na koronavírus. 

Mnohé dezinformácie sa snažia vyvolávať paniku napríklad hyperbolizovaním počtu nakazených a mŕtvych. Niektoré však majú aj politický podtext.  

Ruskí dezinformátori vinia USA

Ruské štátne média operujú s tézou, že za vznikom a rozšírením koronavírusu stojí USA, aby oslabili Čínu. Túto tézu preberajú aj niektoré tuzemské dezinformačné média ako napríklad Zem a Vek. 

Dátový analytik František Vrábel, ktorý riadi firmu Semantic Visions, ktorá zbiera a na základe sémantiky veľkých dát analyzuje až 90 percent svetového spravodajského obsahu, tvrdí, že prvá konšpiračná teória o koronavíruse, ktorú zachytili pochádza z ruského portálu TV Zvezda, čo je oficiálny web ruskej armády. 

Podľa predmetného článku mal byť koronavírus Američanmi vyvinutá biologická zbraň, alebo nechcený výsledok pri pokuse o vytvorenie takejto zbrane. 

Hovorca Českých elfov Bohumil Kartous hovorí, že dezinformácie a konšpiračné teórie o koronavíruse sa šíria aj reťazovými mailami. 

Na hoaxy upozorňujú aj slovenskí policajti

Na dezinformácie ohľadom koronavírusu už upozornila aj slovenská polícia prostredníctvom svojej facebookovej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR

Na tejto stránke policajti už vyvracali hoax o tom, že ministerstvo vnútra plánuje evakuáciu kvôli koronavírusu, ktorý sa šíril cez SMS, alebo varovali ľudí pred šírením poplašných správ. 

Polícia zároveň odporúča občanom sledovať facebookovú stránku Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorá prináša aktuálne a overené informácie.