Facebook zrušil státisícovú skupinu antivaxerov

Facebook zrušil státisícovú skupinu antivaxerov

Súkromná skupina s názvom „Stop Mandatory Vaccination/Vaccine Free Parenting“ mala viac ako 200 000 členov. Facebook ju zrušil. Skupina podľa firmy porušila základné pravidlá používania  a šírila neoverené informácie. Administrátori skupiny nebudú navyše môcť znovu vytvoriť podobnú skupinu.

S postupujúcim časom pandémie koronavírusu neustále pribúdajú ľudia, ktorí spochybňujú všetko a sú schopní uveriť kadejakej hlúposti, lebo to vyhovuje jednoduchému pohľadu na inak komplikovaný svet okolo seba. 

Po príklady netreba chodiť ďaleko: možno spomenúť hoax o tom, že na protestoch zo 17. novembra boli v radoch protestujúcich prítomní tajní policajti, ktorých zámerom bolo provokovať davy k násilnostiam, či článok poukazujúci na skutočnosť, že za celoplošným testovaním na Slovensku stojí Bill Gates.

S počtom 2,23 miliárd mesačných používateľov za rok 2019 patrí prvenstvo na trhu sociálnej sieti Facebook. Bol to práve tento gigant, ktorý v posledných dňoch zareagoval na situáciu a zablokoval stránku odporcov očkovania. 

Podobný krok urobil aj Twitter, ktorý v období vrcholiacej prezidentskej kampane v USA označoval konšpirácie najmä podporovateľov dosluhujúceho prezidenta Trumpa.

Len na Facebooku existujú desiatky ďalších stránok s podobným obsahom. Nejedná sa len o zahraničné stránky – mnoho z nich má aj slovenskú pôsobnosť.

Najobľúbenejšie absurdity odporcov očkovania

Na nástenke tejto stránky sa počas doby jej existencie objavovali príspevky šíriace klamlivé informácie o očkovaní, ktoré boli cielené najmä na matky. Tie veriac nebezpečným výmyslom odmietali zaočkovať svoje deti. Nebezpečným preto, lebo vynechanie základného očkovania môže mať pre ich potomkov devastačné následky.

Jeden z typických príbehov, ktoré sa na stránke niekoľkokrát spomínali, bol príbeh Evee Clobes, šesťmesačného bábätka, ktoré opustilo tento svet len 36 hodín po očkovaní, pred ktorým bola údajne stopercentne zdravá. 

Spolu s jej matkou sa stali symbolom antivax hnutia – príspevky týkajúce sa tohto prípadu majú tisíce zdieľaní. Nešťastie tejto rodiny je odporcami očkovania častokrát uvádzané vo viacerých typoch diskusii či protestov ako dôkaz zla, ktoré vakcíny spôsobujú.

Pravda o prípade je však úplne inde. Miestny súdny lekár, ktorý vykonával pitvu, vylúčil súvislosť medzi pôsobením očkovacích látok a úmrtím dievčatka. Jeho dôkazy a v konečnom dôsledku aj definitívne stanovená príčina smrti hovorila o náhodnom udusení sa počas toho, ako ju matka počas spánku pravdepodobne priľahla. Očkovanie na túto strašnú tragédiu nemalo žiadny vplyv.

Podobné prípady smrti maličkých detí, zväčša tých, ktoré trpia syndrómom náhleho úmrtia sú antivaxermi často vyhľadávané a nechutne využívané ako falošné dôkazy ich faktograficky pomýlených teórii.

Ďalšou, roky opakovanou „pesničkou“ zo strany antivaxerov je skutočnosť, že očkovanie spôsobuje autizmus. Antivaxeri sa pri dokazovaní tejto spojitosti odvolávajú na pochybné štúdie. Americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) vo svojej štúdii uvádza, že neexistuje žiadna spojitosť medzi očkovaním a autizmom.

Počas súčasnej Covid-19 krízy však medzi antivaxermi dominuje iná myšlienka. Prostomyseľníci veria, že cez očkovanie sa im do tela vloží čip/nanoboti, ktorými budú následne pomocou 5G sietí elity ovládať ľudí. 

Podľa októbrového prieskumu agentúry Focus až alarmujúcich 31% slovenských (!!!) učiteľov verí, že očkovanie je len prípravou na čipovanie. Táto absurdita má teda omnoho väčší spoločenský dosah, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Nechýba ani Harabin

Medzi antivaxermi nesmie chýbať ani mesiáš alternatívnej scény Štefan Harabin. Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a minister spravodlivosti známy svojimi mafiánskymi kamarátmi sa ako správny líder pomýlencov zúčastnil protestov zo 17. novembra 2020.

V amatérskom videu z protestu sa prihovára svojim obdivovateľom. Po niekoľkých podaniach rúk a selfies s fanúšikmi prichádza varovanie: „Rúška nosia len tí v parlamente, lebo nie sú príčetní. Tí hája záujmy iných, nie vaše. Za chvíľu vás dajú očkovať, a za chvíľu čipovať,“ konštatuje niekdajší najvyššie postavený sudca na Slovensku.

Okrem toho hlasným skandovaním vyzýva účastníkov, aby si dali dole rúška. Mimochodom, keďže demonštrantov „verejne vyzýva na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom alebo na jeho základe, alebo na závažné porušovanie verejného poriadku,“ dopúšťa sa tak prečinu podnecovania, za ktorý mu podľa § 337 Trestného zákona hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.