Francúzske protesty očami prokremeľskej propagandy

Francúzske protesty očami prokremeľskej propagandy

Kým nenásilné protesty Za slušné Slovensko boli majdanom či štátnym prevratom, násilné protesty vo Francúzsku sú legitímnym znakom ľudovej nespokojnosti s politikou prezidenta Macrona.

Už niekoľko týždňov médiá píšu o protestoch žltých viest vo Francúzsku. Ľudia vyšli do ulíc v žltých reflexných vestách, podľa ktorých hnutie poznáme ako protesty žltých viest.

Demonštrácie vyvolali stúpajúce ceny pohonných hmôt a reformy prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré mali zasiahnuť do sociálnych vymožeností Francúzov.

Protesty postupne prerástli aj do násilných zrážok demonštrantov s políciou. Macron pod ich vplyvom zmiernil svoje plány. Avizoval zvýšenie minimálnej mzdy o 100 eur, oslobodenie príjmu za prácu nadčas od daní, ako aj opatrenia na podporu seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur a pod.

Proti jeho politike protestujú hlavne ľudia zo sociálne slabších vrstiev po celej krajine, ktorých sa mali plánované opatrenia najviac dotknúť. Celkovo do ulíc vyšlo okolo 135-tisíc ľudí. Polícia zadržala asi 2000 ľudí a vyše 300 demonštrantov utrpelo zranenia.

Vzniknuté problémy Francúzov sa snaží využiť prokremeľská propaganda, ktorej demonštrácie sedia do naratívu o dekadentnom Západe, kde sa ľudia musia búriť proti arogancii štátnej moci.

Neznamená to, že za protestmi žltých viest stojí Kremeľ. No jeho propagandisti sa situáciu snažia aj s pomocou rôznych dezinformácií využiť pre svoje ciele.

Podľa britského denníka The Times nepokoje vo Francúzsku podporujú stovky twiterových účtov napojených na Rusko. Dvesto sledovaných účtov vyprodukovalo o protestoch žltých viest už 1600 tvítov.

Do informačného priestoru zároveň kremeľské médiá vypustili už niekoľko dezinformácií týkajúcich sa protestov.

Portál EU vs. Disinformation ich zrekapituloval. Newsfront, RT a Sputnik napríklad písali o tom, ako si policajti snímali helmy pred protestujúcimi a tým im prejavovali solidaritu. Podľa miestnej polície si ich však dali dole, aby sa s demonštrantami porozprávali.

Televízia Cargrad prišla s tvrdením, že proti protestujúcim zasahuje už aj Európska únia so svojimi ozbrojenými silami. Televízia sa odvolávala na auto s logom Európskej únie. V skutočnosti to však bolo auto francúzskych zložiek, ktoré v minulosti bolo na európskom cvičení a ponechalo si logo Únie.

Televízia Rossija 1 z vyprovokovania protestov bez akýchkoľvek dôkazov obviňuje USA.

Naopak, dôkazy o tom, že sa protestov aktívne zúčastnili aj prokremeľskí aktéri, existujú. Na fotografii nižšie môžeme vidieť dvoch francúzskych aktivistov, ktorí podporujú ruské ťaženie na Donbase. Je to Fabrice Sorlin, ktorý zároveň vedie ultrapravicovú organizáciu Dies Irae (Súdny deň). Sorlin navštívil okupovaný Donbas a písal rôzne prokremeľské články do francúzskych médií. Druhým demonštrantom s vlajkou doneckej republiky je Xavier Moreau, ktorý tiež navštívil Donbas. Bol tam ako pozorovateľ novembrových „volieb“, ktoré však medzinárodné spoločenstvo neuznáva.

Zdroj: Manipulatori.cz

Do Francúzska prišli napríklad aj taliansky prokremeľský aktivista Luca Marcela a českí obdivovatelia Putina a Zemana Žarko „Raptor“ Jovanovič a jeho kolega z Raptor TV Robert Žák.

Zaujímavý pohľad do hlbín konšpirátorovej duše prináša porovnanie referovania o protestoch Za slušné Slovensko a o protestoch žltých viest na slovenských prokremeľských platformách.

Protesty Za slušné Slovensko označovali prokremeľské médiá ako pokus o štátny prevrat, fiasko, majdan. Písali o organizovaní zo zahraničia, o provokatéroch a pod. Podporovali tak verzie bývalého premiéra Fica. Konšpiračne za protestmi videli rôzne obrysy v pozadí, ale slobodnú vôľu a túžbu ľudí po zmene v protestoch nevideli. Písali sme o tom napríklad tu.  

Na druhej strane, ak prebiehajú protesty proti proeurópskemu politikovi, akým Macron je, rétorika sa mení a z majdanu sa stávajú legitímne protesty proti nespravodlivej politike. Pre prokremeľské médiá totiž nie je ani tak dôležité čo sa deje a ako by udalosti mohli faktograficky opísať, ale ako by mohli dianie napasovať do svojich už existujúcich naratívov.

To znamená Západ zlý, Rusko dobré. Proeurópski politici zlí, prokremeľskí dobrí. Protesty proti proeurópskym politikom sú legitímne, protesty za spravodlivejšiu, demokratickejšiu spoločnosť sú organizované niekým v pozadí.

Napríklad Zem a Vek v článku Video: Sociálne hnutie – spontánna pieseň z parížskych ulíc oceňuje vzájomnú súdržnosť demonštrantov.

O žiadnom majdane, ale o legitímnych protestoch kvôli demontáži sociálneho systému informuje aj Slobodný vysielač.

Infovojna nám dokonca prináša aj dva manifesty žltých viest. Toto nadšenie však už infovojna neprenáša na protesty proti novele zákonníka práce z dielne vládnej strany Fidesz v Maďarsku.

V maďarskom prípade neváha citovať poslanca za Fidesz Gergély Gulyása, podľa ktorého bol medzi protestujúcimi veľký počet ľudí zo Sorosovho okruhu a na protesty chodí len opozícia a agresívna menšina. Prokremeľské média totiž systematicky a nekriticky podporujú politiku maďarského premiéra Viktora Orbána.

O žltých vestách informuje aj server Hlavné správy, ktorý robí promo fejsbúkovej stránke Hnutie žlté vesty Slovensko.

V stredu 12. októbra sa dokonca konala v Bratislave demonštrácia žltých viest, ktorú zvolal Putinov priaznivec a pravicový extrémista Roman Ruhig. Prišlo však len niekoľko desiatok ľudí. Navyše stránka Hnutie žlté vesty Slovensko sa od akcie dištancovala.

Foto John Dale, Zdroj: Facebook Juraja Smatanu