Instagram vyhovel ruskej žiadosti o cenzúru

Instagram vyhovel ruskej žiadosti o cenzúru

Službám Instagram a YouTube hrozí v Rusku zablokovanie, ak neodstránia alebo nezablokujú kompromitujúce fotky a videá, ktoré poukazujú na korupciu medzi ruským oligarchom a vysokopostaveným členom ruskej vlády.

Začalo sa to 8. februára, kedy ruský opozičný líder Alexei Navaľnyj zverejnil na svojej internetovej stránke a na svojom youtubovom kanáli informácie o stretnutí Olega Deripasku (ruský oligarcha, ktorý podniká v kovopriemysle) a Sergeja Prichoďka (podpredseda ruskej vlády a poradca pre zahraničnú politiku), ktorí sa spolu stretli na jachte v Nórsku.

Správa z veľkej časti čerpá informácie z fotografií a videí zverejnených v roku 2016 na sociálnom účte bieloruskej ženy, ktorá tvrdí, že mala s Deripaskom vzťah. Nastya Rybková sa zviditeľnila v ruskej televízii v roku 2017, kde diskutovala o práci v modelingovej agentúre.

Rybková na svojom instagramovom účte zverejnila fotografie a videá, na ktorých bola spolu s Deripaskom na jeho jachte. Na jednej z nich z augusta 2016 je Deripaska v rozhovore so Sergejom Prichďkom.

Navaľnyj tvrdí, že jeho investigatívci našli verejné záznamy, podľa ktorých Prichoďko na Deripaskovej jachte strávil niekoľko dní, na ktorú sa dostal jeho súkromným lietadlom.

Na jednom videu počuť Deripasku, ako vysvetľoval, prečo sú vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom také napäté.

Navaľnyj zverejnil informácie o Prichoďkovom majetku a tvrdí, že jeho pobyt na oligarchovej jachte bol úplatkom.

Deripaska obvinenia označil za falošné správy a odmietol ich. Oznámil, že využije „všetky právne možnosti“ a bude brániť svoju „česť a dôstojnosť na súde“.

V oficiálnom stanovisku vylúčil akékoľvek „protiprávne konanie“ a varoval médiá pred šírením „bezohľadných obvinení“.

9. februára ruská služba RFE / RL uviedla, že dostala od Rozkomnadzora (Spolková služba pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a masovými médiami) oznam, že Navaľného vyšetrovanie vzťahov medzi Deripaskom a ruským podpredsedom vlády Sergejom Prichoďkom obsahovalo materiál, ktorého šírenie v Rusku bolo zakázané.

Následne Rozkomnadzor rozhodol, že správa o vzťahu medzi ruským magnátom a ruským vicepremiérom obsahovala zakázané informácie, ktoré nemajú byť distribuované v Rusku.

Od 15. februára začali poskytovatelia internetových služieb v Rusku na základe príkazu od Rozkomnadzora blokovať prístup k internetovej stránke Alexeja Navaľného.

Medzitým tlačová agentúra Interfax informovala, že Roskomnadzor naliehal aj na YouTube a Instagram, aby sa jeho rozhodnutiu podvolili. Majú tak urobiť najneskôr do stredy 14. februára.

Ak by ani Navaľnyj ani americké technologické firmy toto rozhodnutie neakceptovali, mali by ho naplniť ruský poskytovatelia internetu.

Podľa nich to však môže viesť k obmedzeniu prístupu k sociálnym sieťam, pretože poskytovatelia internetových služieb nemajú možnosť cenzurovať konkrétny príspevok.

„Poskytovatelia internetu nedokážu zablokovať konkrétne príspevky na Instagrame a YouTube,“ povedala pre BBC hovorkyňa Ruskej asociácie pre elektronické komunikácie.

15. februára však spoločnosť Facebook, pod ktorú patrí aj Instagram, pristúpila na požiadavky Rozkomnadzora a konkrétne príspevky na ruskom území zablokovala. YouTube spoločnosti Google na rovnakú výzvu doteraz nereagoval.

Hovorkyňa Facebooku potvrdila, že sa spoločnosť rozhodla splniť požiadavky spoločnosti Roskomnadzor. „Keď vlády veria, že niečo na internete porušuje ich zákony, môžu kontaktovať spoločnosti a požiadať nás o obmedzenie prístupu k tomuto obsahu,“ povedala.

Facebook podľa nej preskúma všetky podobné žiadosti vlád “vo svetle miestnych zákonov a tam, kde to pripadá do úvahy, ich zablokujeme”.

Navaľnyj Facebook kritizoval. Instagram by sa podľa neho mal hanbiť a obvinil ho, že sa podvolil “nelegálnej žiadosti o cenzúru”.