Môže za víťazstvo Trumpa vo voľbách Facebook?

Môže za víťazstvo Trumpa vo voľbách Facebook?

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg odmieta akékoľvek ovplyvňovanie voličov pomocou jeho sociálnej siete.

Okamžite po zverejnení výsledkov volieb do úradu amerického prezidenta sa rozprúdila debata o príčinách toho, prečo sa ich víťazom stal práve Donald Trump. Facebook mohol byť jedným z faktorov, ktoré vplývali na rozhodnutie voličov komu udeliť svoj hlas. Konkrétne jedna z jeho hlavných platforiem, ktorou je tzv. News Feed.

Podľa informácií z oficiálnej stránky Facebooku tento nástroj funguje na princípe inteligentného uprednostňovania vecí, ktoré by mohli užívateľa zaujať. Tomu predkladá vybrané príspevky na základe jeho spojení a aktivít na sociálnej sieti. Okrem iného má rozhodujúci vplyv aj počet komentárov a označení Páči sa mi to, vďaka ktorým sa príspevky dostanú medzi tie vybrané.

Hlavná kritika logicky pochádza od podporovateľov Hillary Clintonovej, ktorí obviňujú Facebook z toho, že nezabránil šíreniu falošných správ voči prezidentskej kandidátke a tým pádom znížili šance na jej víťazstvo.

Zakladateľ Facebook Mark Zuckerberg s týmito vyjadreniami ale nesúhlasí. V reakcii na obvinenia na konferencii Techonomy16 síce povedal, že na funkcii News Feed sa dá toho ešte veľa upravovať a zlepšovať, avšak Facebook podľa neho nemohol ovplyvniť výsledok volieb.

Podľa jeho názoru je spomínaná kritika len dôsledkom snahy ľudí o nájdenie príčin konečného výsledku volieb. Taktiež tvrdí, že „takéto vysvetlenie by znamenalo označiť Trumpových voličov za dostatočne hlúpych na to, aby boli zmanipulovateľní Facebookom“. Tvrdí, že média jednoducho ignorujú fakt, že voliči proste verili Trumpovi a jeho sľubom na zlepšenie ich života. Zuckerberg takisto poukazuje na fakt, že Trumpove príspevky na Facebooku zaujali viac ľudí a dosiahli vyššiu pozornosť než tie od Clintonovej.

Sociálna sieť Facebook sa počas prezidentskej kampane snažila o neutrálnu politiku a otvorene nepodporovať ani jedného prezidentského kandidáta, čoho dôkazom môže aj jediný Zuckerbergov príspevok týkajúci sa volieb, ktorý odkazoval na zodpovednosť všetkých ľudí robiť svet lepším. Vo svojom poste však konkrétne nešpecifikoval, čo to znamená pre neho a jeho spoločnosť.