Nežnú revolúciu zorganizovali západní agenti, konšpirujú kotlebovci

Nežnú revolúciu zorganizovali západní agenti, konšpirujú kotlebovci

Podľa ĽSNS boli demonštrácie 17. novembra štátnym prevratom s cieľom rozkradnúť Československo. Okrem západných agentov sa na ňom údajne podieľali aj komunistickí funkcionári a ŠtB.

Začiatkom mesiaca vyšlo nové číslo kotlebovských novín Naše Slovensko. Časopis vychádza nielen v elektronickej, ale aj v tlačenej verzii. Decembrové vydanie sa venuje aj výročiu Nežnej revolúcie.

Text ponúka čitateľom alternatívne vysvetlenie histórie, ktoré sa zakladá na konšpiráciách a chýbajú mu akékoľvek fakty. Článok reprodukuje verejne známe hoaxy, ako napríklad to, že demonštrácie neboli demokratické a spontánne. Tvrdí tiež, že západní tajní agenti sa maskovali za signatárov Charty 77 a na prevrate spolupracovali s komunistickými funkcionármi a ŠtB. Nové zriadenie a politické elity mali následne rozkradnúť štát.

Ako dôkaz uvádzajú to, že súčasný poslanec Národnej rady Ján Budaj figuroval na zoznamoch spolupracovníkov ŠtB. Budaj bol vedúcou osobnosťou občianskeho hnutia VPN a tvárou 17. novembra na Slovensku. V roku 1990 pred parlamentnými voľbami prenikla na verejnosť informácia, že spolupracoval s ŠtB. To však v roku 2007 čiastočne vyvrátila Správa o činnosti ŠtB z roku 1980 nájdená v archívoch Ústavu pamäti národa. Tá konštatuje, že “tajný spolupracovník, vedený pod menom Jána Budaja s ŠtB nespolupracoval, ale konal proti režimu”.

Ján Budaj sa k ŠtB vyjadroval kriticky, žalobu na vyškrtnutie svojho mena zo zoznamu spolupracovníkov však nikdy nepodal. Dodnes však neexistuje dôkaz, že s ŠtB naozaj aktívne spolupracoval.

Hoaxy o západnom plánovaní Nežnej revolúcie nie sú ničím novým. Noviny ĽSNS v podstate citujú konšpiračné dielo s názvom Analýza 17. listopadu, ktoré publikoval český politický väzeň Miroslav Dolejší ešte v roku 1990. Tvrdil v ňom, že prevrat z roku 1989 bol vopred pripravený komunistickými elitami v spolupráci s USA.

Dolejšího Analýzu 17. listopadu kriticky rozobral napríklad Lukáš Kantor z Karlovej univerzity, ktorý pôsobí na fakulte ako interný doktorand, no pracoval taktiež na tlačovom oddelení Úradu vlády ČR, a zároveň publikuje pre rad zahraničných periodík. Kantor uznáva, že mnoho argumentov je pravdivých, často však skĺzli do zbytočného preháňania. Základnej téze o sprisahaní a spolupráci Charty 77, ŠtB a USA však chýbajú dôkazy. “V tomto směru práce odmítá nejzávažnější Dolejšího obvinění, totiž že Charta 77 představovala od svého vzniku vědomě vytvořenou kádrovou rezervu, ba dokonce tzv. řízenou opozici vedenou lidmi napojenými na československou a sovětskou tajnou policii,stojí v abstrakte Kantorovej práce. Jeho práca bola citovaná už aj na Slovensku – napríklad v denníku Pravda

Kantor však nie je jediný, kto sprisahanecké teórie o 17. novembri vyvracia. Popiera ich celý rad historikov – napríklad riaditeľ Ústavu pre súdobé dejiny v Česku Miroslav Vaněk alebo aj historik Oldřich Tůma, či František Emmert. Hoax o sprisahaní vyvracia aj výsledok vyšetrovania dvoch parlamentných komisií. Cenné historické pramene boli sprístupnené v roku 2009, konšpiráciu však popierajú aj jednotliví členovia vyšetrovacích komisií, napríklad Václav Bartuška.

Článok v kotlebovských novinách nazýva lídra Nežnej revolúcie a bývalého prezidenta Václava Havla ako “Ožran Vašek” a označuje ho za likvidátora slovenského priemyslu. Komunistický štát podľa ĽSNS fungoval lepšie ako ten dnešný demokratický. “Kým dnes ako národ vymierame a potrebujeme ďalšie a ďalšie domovy dôchodcov, tak za socializmu sa deti rodili a budovali sa škôlky a školy, tvrdia kotlebovci. Aj tento mýtus bol však niekoľkokrát vyvrátený. Napríklad slovenské zbrojovky plánovali zavrieť už pred revolúciou samotní komunisti. Zodpovednosť Havla za zatváranie slovenských zbrojoviek odmietali aj vtedajší manažéri prevádzok zbrojného priemyslu.

Prevrat mal rozložiť slovenskú ekonomiku, na čom sa údajne obohatili skorumpované elity. Hodnotové rebríčky spoločnosti sa následne rozpadli a národ dospel do bodu, kde sa “zo všetkých strán na nás valí LGBT a gender propaganda a priznajme si, za socializmu nikto nehovoril o tom, že chlapi sa majú prezliekať za ženy, ženy za chlapov a že dvaja chlapi majú právo si adoptovať dieťa”. Demonštrácie 17. novembra boli podľa ĽSNS teda dobre naplánovaným podvodom na ľuďoch.

Nie je to prvýkrát, čo kotlebovci publikujú vo svojich novinách dezinformácie a nepodložené konšpirácie. Naposledy falošne obvinili podpredsedníčku Progresívneho Slovenska, Irenu Bihariovú, z čerpania štátnych dotácií na pretláčanie LGBT propagandy na školách (o čom sme písali tu).