Nový hoax útočí na poslankyňu Ďuriš Nicholsonovú

Nový hoax útočí na poslankyňu Ďuriš Nicholsonovú

Kanadská ambasáda hovorí o sfalšovanom dokumente. Článok sme aktualizovali 23. nov o 16:23.

Poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa stala ďalšou obeťou hoaxov na sociálnych sieťach. Podľa jedného z nich ju v roku 2003 kanadské úrady zadržali za prostitúciu. Ide o zjavný podvrh. Ďuriš Nicholsonová preň podá trestné oznámenie.

„Nikto normálny v tejto krajine nemôže uveriť primitívne vytvorenému spravodajskému podvrhu s vymysleným obsahom, so štylistickými chybami, v ktorom nesedí ani logo ottawskej polície, ani len názov policajného departmentu,“ vyhlásila politička.

Falošný dokument sa tvári, že ho vydali kanadské úrady. Zverejnil ho Pavol Forisch. V minulosti sa zviditeľnil napríklad podaním trestného oznámenia na organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Počas predvolebného moratória pred nedávnymi komunálnymi voľbami zas zverejnil dokument o Václavovi Mikovi, ktorý ho spájal so sexuálnym zneužívaním detí. Mika podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Príspevok o Nicholsonovej od zverejnenia zdieľalo viac ako 2000 ľudí.

Hoaxy z dielne Pavla Forischa sa šírili prostredníctvom facebookového profilu Matovičov cirkus, ktorý pravidelne očierňuje opozičných politikov. Paradoxne, s Forischom v minulosti spolupracoval aj poslanec SaS Jozef Rajtár. „Priniesol mi závažné podozrenia na Ladislava B. a Mariana K., overil som ich a keď sa potvrdili, konal som,“ povedal o tom Rajtár, keď sa ho na základe kontaktov s Forischom vládny Smer-SD snažil spájať s trestným oznámením na organizátorov Za slušné Slovensko.

Podľa Nicholsonovej prípad slúži na diskreditáciu jej, jej rodiny a aj strany SaS: „Pán Forisch je veľmi známa osoba spájaná s rôznymi kauzami, bývalý agent SIS, takže mňa to vôbec neprekvapuje, že páli od pása a figuruje v rôznych kauzách ako taký agent provokatér. Proste má to v DNA asi. A to, že spolupracuje s pánom Rajtárom… Ako som povedala, pán Rajtár je dospelý človek a on musí uznať za vhodné, s kým sa chce stretávať,“ povedala poslankyňa. Tvrdí však, že ona by rozhodne s Forischom nespolupracovala.

Ďuriš Nicholsonová avizovala podanie trestného oznámenia, ale nemusí zostať len pri ňom: „Využijem aj možnosť občianskej žaloby voči všetkým, ktorí túto diskreditačnú kampaň budú šíriť aj prostredníctvom sociálnych sietí.“  

Kanadské veľvyslanectvo na Slovensku sa obrátilo na ottawskú políciu a poskytlo jej stanovisko. Polícia v ňom upozornila, že na podvrhu nesedia niektoré údaje, iné sa odvolávajú na iniciatívu FBI, a nie Kanady. Odpoveď z Ottawy preto bola jednoznačná: „Obávame sa, že dokument, ktorý ste poskytli, bol sfalšovaný pomocou nášho starého hlavičkového papiera ottawskej polície… Na základe rýchleho preskúmania týchto okolností ide o falšovaný dokument.”

Napriek tomu, že útok na poslankyňu je očividne vykonštruovaný, v stredu 21. novembra ho proti nej zneužil poslanec Peter Marček, ktorý je známy šírením dezinformácií. Do parlamentu sa dostal na kandidátke strany Sme rodina. V súčasnosti je formálne nezávislý, ale v hlasovaniach podporuje vládnu koalíciu.

Podporu Ďuriš Nicholsonovej vyjadril aj predseda SaS Richard Sulík: „Nasadíme všetkých našich právnikov, aby sme očistili meno SaS a v prvom rade meno pani Nicholsonovej.“

Admin stránky Matovičov cirkus v stredu popoludní zverejnil status, v ktorom sa političke ospravedlnil a výmysly uviedol na pravú mieru. Tento ospravedlňujúci status však zdieľalo len 41 ľudí a tak zasiahol iba zanedbateľné časť ľudí, ku ktorým sa dostala pôvodná senzačná správa.