Online monitoring prezidentských volieb: Najpozitívnejšie vedú kampaň na sociálnych sieťach traja najsilnejší kandidáti

Online monitoring prezidentských volieb: Najpozitívnejšie vedú kampaň na sociálnych sieťach traja najsilnejší kandidáti

Najpozitívnejšie vedú kampaň na sociálnych sieťach traja najsilnejší kandidáti

Prinášame druhé pokračovanie projektu Slovak Security Policy Institute, ktorý vznikol v spolupráci so Stratpol – Strategic Policy Institute a Blbec.online.

V dnešnej správe sa  pozrieme, aké témy, aký obsah a s akým emocionálnym zafarbením komunikovali vybraní kandidáti a kandidátky v sledovanom období od 1. januára do 18. februára 2019.

Neúplný zoznam kandidátov v tomto texte je nutným kompromisom medzi časovými možnosťami realizačného tímu a celkovým objemom skúmaných dát.

Výber kandidátov sa odvíjal od posledných zverejnených prieskumov, na základe ktorých sme vybrali sedem uchádzačov s najvyššími preferenciami: Maroša Šefčoviča, Zuzanu Čaputovú, Róberta Mistríka, Štefana Harabina, Milana Krajniaka, Bélu Bugára a Mariana Kotlebu.

V analýze sme sa pozreli na príspevky s najvyšším počtom interakcíí. Celkové rozdelenie tém a emočného zafarbenia uvádzame v grafoch. V závere sa ešte pozrieme na aktuálne čísla v kategóriách zmazané komentáre a počet interakcií.

Béla Bugár

Béla Bugár sa na svojom profile drží zlatého stredu, hoci prevažuje pozitívna emócia. Z tém sa najviac venuje samotným voľbám a v menšej miere aj domácej politike. Bugár svoje statusy uverejňuje dvojjazyčne: v slovenčine aj v maďarčine.

Obsahovo sa venuje rozpoltenej spoločnosti, vyslovuje sa za prekonanie rozdielov a pripomína, že rozdeľujúca rétorika neprinesie lepšie životné podmienky. Slovensko potrebuje skúseného prezidenta, ktorý verejnosť nepolarizuje a dokáže rešpektovať celé spektrum politických strán. Snaží sa vysvetľovať právomoci prezidenta, ktorý podľa neho môže udávať smer spoločenskej diskusie, ale pripomenul, že konkrétne opatrenia sú v rukách vlády.

Aj on ďakuje priaznivcom za podpisy na kandidatúru aj za podporu v prieskumoch verejnej mienky. Na Facebooku necháva nahliadnuť aj do svojho súkromného života, najčastejšie sa prezentuje so svojou manželkou (napríklad na plese alebo na prechádzke)

Béla Bugár v neutrálne ladenom statuse hovorí o svojej bilingválnosti a o rovnosti občanov bez ohľadu na jazyk či etnicitu, ale aj o svojej politickej kariére, ktorú považuje trochu za náhodu.

Negatívny komentár si zaslúžila téma povinnej vojenskej služby, ku ktorej by sme sa podľa neho nemali vrátiť.

Zuzana Čaputová

Profil Zuzany Čaputovej je väčšinou optimistický, s pozitívnymi odkazmi pre fanúšikov.

Najčastejšie odkazuje na volebné prieskumy a vyjadruje sa aj k svojim šanciam prejsť do druhého kola a zvíťaziť tak v prezidentských voľbách. Čaputová hodnotí svoj rast v prieskumoch veľmi pozitívne a zaujíma jasné stanovisko voči názoru, že by sa mala vzdať.

Rovnako ako ostatní kandidáti, aj ona sa chváli podporou od známych osobností. Veľký priestor venuje aj poďakovaniu za podporu svojím voličom, prípadne výzve, aby sa jej kampaň šírila ďalej. Prezentuje sa ako kandidátka mladých ľudí, čo ukazuje aj tým, že vtipné okomentovanie fotky, na ktorej si žehlí šaty, prenechala Zomri. Apeluje aj na ich návrat zo zahraničia. Ako jeden z hlavných dôvodov ich odchodu uvádza nerovnosť príležitostí nefunkčnosť práva a spravodlivosti.

Práve spravodlivosti na Slovensku je venovaný negatívne ladený príspevok. Objavil v súvislosti s témou právneho štátu, ktorú zviditeľnila diskusia s kandidátom Štefanom Harabinom, ktorého označila za spoluzodpovedného zo stavu spravodlivosti na Slovensku.

Štefan Harabin

Prezentácia Štefana Harabina na sociálnych sieťach bola z veľkej časti negatívne ladená. Viackrát intenzívne kritizoval slovenské súdnictvo a ministerstvo spravodlivosti, ktoré nazval ministerstvom „skrivodlivosti a šikany“. Upozorňoval na údajné konšpirácie voči sebe a na to, že médiá a politici o ňom šíria lži, ktorými sa snažia zmanipulovať voľby. Negatívne sa vyjadril o takzvanom Istanbulskom dohovore, ktorého vypovedanie sľubuje v priebehu prvých troch dní v prezidentskom úrade.

Populárne boli jeho príspevky, v ktorých informoval o svojom hodnotovom ukotvení, vyzdvihoval kresťanskú morálku a národnú hrdosť. Tradičné rodiny sú podľa neho ohrozené migračnými vlnami zo zahraničia. Pozitívnymi emóciami Harabin v príspevkoch príliš neoplýva. Využíva ich najmä pri propagácii svojej kampane a vyjadrovaní odhodlania voľby vyhrať.

Milan Krajniak

Najviac negatívne ladených príspevkov v prípade Milana Krajniaka sme identifikovali pri téme domáca politika. Kandidát veľmi kriticky komentuje sociálnu problematiku a hospodárske otázky, venuje sa pri tom primárne exekúciám, zdražovaniu a platom.

Jednou z ústredných tém v sledovanom období bolo zastropovanie maximálneho počtu zamestnancov prijímaných prostredníctvom pracovných agentúr, čo je podľa Krajniaka opatrenia proti dovozu lacnej pracovnej sily zo zahraničia. Propaguje aj vyššie zdanenie bankového a energetického sektora. Negatívne sa vyjadril aj ku kandidatúre poslanca Roberta Fica na ústavného sudcu, ktorého by podľa vlastných slov ako prezident do funkcie nevymenoval.

Vyššie uvedeným témam sa Milan Krajniak venoval aj vecne, teda v našom hodnotení emočne neutrálne.  Príspevky venované kritike bankových poplatkov a nízkym platom v týchto prípadoch, obsahovali aj návrhy opatrení ako kritizovanú situáciu riešiť. Dobrým príkladom je zákon o práve na bezpoplatkový účet a zákon o daňovej spravodlivosti, ktorý by zvýšil daň z príjmu pre telekomunikačný, bankový a energetický sektor. Bez emočného zafarbenia sa Krajniak kritizoval aj pripravovanú novelu upravujúcu zákon o držbe zbraní.

V prípade pozitívne ladených príspevkov hovoril Milan Krajniak najmä o svojej rodine a detstve. Pochvalne sa vyjadril o zapojení Ozbrojených síl Slovenskej republiky do pomoci pri snehovej kalamite na Orave a o dejinách a kráse Slovenska.

Robert Mistrík

Facebookovej stránke Roberta Mistríka z veľkej časti dominovali príspevky s volebnou tematikou – prieskumy verejnej mienky či s nimi spojené dohady o Čaputovej vzdaní sa v prospech tohto kandidáta. Často sa prezentoval ako vhodná alternatíva pre demokratického voliča a bojovník proti extrému a politike Smeru. Značný priestor venoval kritike Šefčoviča ako „predĺženej ruke Smeru“, jeho dlhodobému pôsobeniu v zahraničí, pre ktoré pôsobí odtrhnuto od slovenskej reality. V posledných dňoch Šefčoviča kritizoval pre zrušenie účasti v televíznej predvolebnej debate. Obviňoval ho, že sa chcel vyhnúť diskusii.

Mistrík odsudzoval aj kandidatúru Roberta Fica na post ústavného sudcu a pohrdlivý komentár Andreja Danka na adresu poslankyne SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

Pozitívne emócie sa Mistrík snažil šíriť prostredníctvom prezentovania svojho životného príbehu, minulých úspechov a vyjadrenej podpory od osobností a fanúšikov. Ani on nezabúdal na početné poďakovania.

Maroš Šefčovič

Profilu Maroša Šefčoviča vládne dobrá nálada. Jednoznačne dominujú pozitívne ladené príspevky tematicky venované voľbám. Komunikácia profilu sa sústreďuje naprezentáciu kandidáta, pravidlom sú prejavy vďačnosti za podporu fanúšikom. Mnoho príspevkov upozorňovalo na predvolebné diskusie. Neprekvapí zdôrazňovanie významu Európskej únie a prozápadnei orientácie Slovenska. Veľkým vzorom pre Maroša Šefčoviča je Milan Rastislav Štefánik. Priestor dostala téma rodiny či prezentácie ciest po Slovensku. Jediný aspoň čiastočne negatívny príspevok venoval Maroš Sefčovic kritike Róberta Mistríka.

Neutrálne príspevky návštevníkovi profilu Maroša Šefčoviča zhrnú úspechy jeho predchádzajúcej kariéry, jeho obavy z rastúceho extrémizmu a jeho presvedčenie byť prezidentom spájajúcim rozdelenú spoločnosť.

Fanúšikovská stránka Mariana Kotlebu

Stránka Mariana Kotlebu patrila v sledovanom období k menej aktívnym kandidátom. No Kotleba oficiálne oznámil kandidatúru až na konci januára. Keďže vlastný profil nemá, sledujeme jeho fanúšikovskú stránku s názvom: Marian Kotleba – kandidát na prezidenta Slovenskej republiky.

Najviac negatívne ladených príspevkov na tejto stránke drukujúcej predsedovi ĽSNS sa týka zahraničnej politiky. Kotleba vyzýva na vystúpenie Slovenska z NATO a vyzdvihuje Rusko. Zároveň sa v negatívne ladených statusoch venuje prezidentským voľbám, pričom kritizuje systém, ktorý nazýva zhnitým, skorumpovaným a zločineckým. Sám seba označuje za jedinú skutočnú opozíciu.

Neutrálne a pozitívne ladeným príspevkom dominujú boh, vlasť, rodina. Kotleba okrem toho vyzdvihuje slovanskú vzájomnosť, tradičné hodnoty a úctu k starším generáciám. Venuje sa aj platom politikov, ktoré by sa podľa neho mali odvíjať od výšky minimálnej mzdy.

Zhrnutie:

V prípade kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky je možné pozorovať rôzne  komunikačné stratégie. Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová a Róbert Mistrík majú dominantne pozitívne nastavenie komunikácie. Obsahové prieniky sú badateľné v dôraze na prezentáciu osobného príbehu či ďakovaniu a výzvam k mobilizácii.

Milan Krajniak a čiastočne aj Béla Bugár venujú nemalú časť komunikácie domácej politike. V prípade Milana Krajniaka prevažuje kritika sociálnych a hospodárskych pomerov, kým Bugár komentuje najmä riziká rozdelenej spoločnosti.

Stránka Mariana Kotlebu je jediná orientovaná na zahraničnú politiku (kritika NATO), ale aj na tradície a platy. Štefan Harabin neprekvapí akokritik systému spravodlivosti. Harabin zároveň stavia kampaň na komunikácii tradičných hodnôt, kresťanstva a rodiny.

Interakcie

Vývoj kampane na profiloch kandidátov priniesol zaujímavé zmeny. Číslom jeden v počte interakcií je oproti predchádzajúcemu sledovanému obdobiu Zuzana Čaputová s 222 957 interakciami. Štefan Harabin klesol na druhú priečku s 176 769 interakciami. Prvú trojku uzatvára Milan Krajniak 136 765 interakciami. Čísla ostatných kandidátov uvádzame v grafe.

Zmazané komentáre

Aj v kategórii zmazaných komentárov došlo k zmenám. Lídrom v počte zmazaných komentárov je Maroš Šefčovič. Usilovní admini jeho oficiálneho profilu zmazali 3642 komentárov, čo je 49 percent všetkých komentárov. Béla Bugár na druhej priečke zmazal 1411 komentárov, čo je 44 percent všetkých komentárov. Tretím najusilovnejším “čističom” je Zuzana Čaputová, z ktorej profilu zmizlo 1395 komentárov, ktoré však tvoria len 10 percent všetkých komentárov.

Nasleduje Róbert Mistrík s 1151 zmazanými komentármi, predstavujúcimi 12% z celkového počtu. Ďalej Milan Krajniak 1104 zmazaných, čo je v jeho prípade 7%, Štefan Harabin zmazal 8% teda 1080 príspevkov a správcovia stránky Mariána Kotlebu zmazali 132 komentárov, teda 7% z celkového počtu komentárov.