Peking klamlivo porovnáva nepokoje vo Washingtone s tými v Hongkongu

Peking klamlivo porovnáva nepokoje vo Washingtone s tými v Hongkongu

Čínska propaganda vedená pod taktovkou Čínskej komunistickej strany si doslova vychutnala americký trapas s útokom Trumpových stúpencov na budovu Kongresu. Zároveň však klamlivo porovnáva násilie vo Washingtone s pro-demokratickými protestami v Hongkongu. 

Čo sa nepodarilo v USA za dvesto rokov, to zvládol americký prezident Donald Trump za jedno popoludnie. Násilnosti jeho stúpencov vo Washingtone v budove Kongresu, k čomu ich mimochodom vyzýval, rozbilo americkú reputáciu na kúsky. Nahrávku na smeč si nenechala ujsť napríklad Čína. 

Výsmech a vlastná propaganda

Čínsky bulvárny denník Global Times s úzkymi väzbami na komunistickú strany obvinil USA z pokrytectva a označil protesty vo Washingtone ako “karmu“ za to, že politici USA podporili v minulosti pro-demokratické hnutie v Hongkongu. 

Štátna televízia CCTV odprezentovala titulok s názvom “americká demokracia je rozbitá“. V negatívnom hodnotení udalostí nezaostávala ani štátna tlačová agentúra Xinhua, ktorá čitateľom poskytovala iba výstrižky negatívnych citácií z vyhlásení európskych hláv štátov.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Hua Chunying sa posmešne vyjadrila k protestom ako o ,,krásnom pohľade, ktorý sa odohráva v USA“. Podľa všetkého malo ísť o ironickú reakciu na vyjadrenie predsedníčky snemovne reprezentantov Nancy Pelosoviej, ktorým podporila pro-demokratické protesty v Hongkongu. 

K neférovému porovnávaniu týchto dvoch udalosti sa pridal aj reportér hlavného čínského štátneho média Global Times, Quinquin Chen. Na Twitteri uvažuje nad tým, že „keď Trumpovi podporovatelia zaútočia na Capitol sú označovaní ako„ zberba“, ale videli sme pritom presne ten istý scenár, aký sa stal v roku 2019 v Hongkongu“.

Porovnávanie neporovnateľného

Podstata týchto dvoch udalosti je pritom odlišná. Nepokoje, ktoré sa odohrali 6. januára vo Washingtone majú na svedomí stúpenci Donalda Trumpa, ktorí sa pokúsili oddialiť potvrdenie legitímne zvoleného prezidenta Joe Bidena americkým Kongresom. V dôsledku nepokojov zahynuli štyria ľudia a mnoho sa zranilo. Cieľom protestov tak bolo zvrátiť výsledky demokratických volieb a vox populi.

Naopak – protest v Hongkongu bol zorganizovaný s cieľom chrániť zachovanie hongkonskej demokracie a brániť mesto pred skĺznutím do autoritatívneho systému Číny. Tlak Číny na suverenitu Hongkongu sa znásobil po prijatí kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti, ktorým Peking získal väčšie právomoci kontrolovať aktivity Hongkončanov v regióne. Celkovo bolo zatknutých 13 osôb, 15 bolo zranených, k žiadnemu úmrtiu nedošlo.

Aktivista Nathan Law, ktorý momentálne žije v exile v Spojenom kráľovstve, uviedol pre portál VOA, že porovnávanie týchto dvoch udalostí je absolútny nezmysel. Podľa jeho slov pri Hongkonskom proteste „demonštranti veľmi jasne chápali, na čo sa zameriavajú, poškodili iba symboly predstavujúce autoritársky režim“. Zároveň dodáva. že „demonštranti, ktorí vošli do budovy boli civilizovaní a dobre vychovaní. Bojovali za lepšiu spoločnosť a sociálnu spravodlivosť. Žiadali nevolenú vládu, aby zaviedla spravodlivý a otvorený volebný systém “. 

Anson, obyvateľ Hongkongu vidí najväčší rozdiel medzi týmito udalosťami v tom, že obliehanie amerického Kapitolu reagovalo na legitímne a demokratické voľby, zatiaľ čo obyvatelia Hongkongu ani nedostali šancu rozhodnúť sa pre svoju budúcnosť vo voľbách.

K spochybneniu tohto porovnávania sa pridal aj Zhao Sile, výskumník z ázijského právneho centra Georgetownskej univerzity v USA, ktorý poznamenal, že neexistuje porovnanie medzi úrovňami legitimity týchto dvoch protestov, aj keď sa môžu náhodnému pozorovateľovi javiť ako podobné.

Portál voanews.com cituje aj pekingského akademika, ktorý ale odmietol zverejniť meno kvôli možným represiám. Avšak konštatuje, že čínske štátne média „zámerne zamieňajú dôvody, požiadavky a povahu týchto dvoch incidentov.“.