Prehľad slovenských konšpiračných teórií a dezinformácií uplynulého týždňa

Prehľad slovenských konšpiračných teórií a dezinformácií uplynulého týždňa

Od objavenia tiel zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynul už vyše týždeň. Brutálnu vraždu využívajú konšpirátori na šírenie dezinformácií a vymyslených súvislostí. Pripravili sme prehľad niektorých z nich:

Novinára obetovala opozícia

Krátko po vražde novinára a jeho snúbenice sa začali objavovať dezinformácie, že za ňou stojí opozícia, ktorá novinára nechala obetovať. Dôvod? Vyburcovanie verejnej mienky proti súčasnej vládnej garnitúre, prevzatie moci a vznik “kiskovlády”, ktorá na Slovensko prinesie tisíce migrantov, ktorí budú znásilňovať ženy.

Ako to teda je?

Zástupcovia opozície a prezident až do minulého pondelka o tragédii nevedeli. Tak ako nikto okrem vrahov a objednávateľa.

Majdanizácia a pokus o štátny prevrat ovládaný spoza hraníc

Podrobnejšiu správu o tom, ako dezinformačné weby spájajú spomienkový pochod s majdanizáciou a pokusom o štátny prevrat, sme už priniesli. Masové akcie hnané znechutením a strachom Slovákov konšpirátori označujú ako pokus o majdanizáciu Slovenska, teda vyvolanie nepokojov, ktoré môžu prerásť až do občianskej vojny.

Donedávna to bola téma dezinformačných webov, no značnú časť popularity jej priniesli vyjadrenia premiéra Roberta Fica. Ten naznačil, že niekto zo zahraničia ovplyvňuje situáciu na Slovensku a ten niekto je hviezda konšpiračných webov George Soros. Premiér sa s úplnou vážnosťou prezidenta Kisku opýtal, prečo na stretnutie s Georgeom Sorosom vlani v septembri nezobral nikoho zo slovenskej delegácie. Konšpirátori (vrátane expremiéra Čarnogurského) sa chytili a uviedli, že na Slovensku bol videný odborník na zvrhávanie vlád: Marcello Fabiani.

Aká je skutočnosť?

Z premiéra sa zo dňa na deň stala hviezda konšpiračných webov. Fico nebol medzi konšpirátormi obľúbený pre jeho proeurópske zameranie a jeho snahu začleniť Slovensko do „európskeho jadra“. Portály, ktoré Fica v minulosti ostro kritizovali, ho v súčasnosti velebia a vidia v ňom jedinú istotu zachovania slovenskej štátnosti. Premiér predsa de facto prevzal ich rétoriku. K tajomnému XY len jedna vec: Marcello Fabiani vôbec neexistuje (link: https://dennikn.sk/1051007/do-bratislavy-priletel-sorosov-majster-na-revolucie-ako-hoax-pripravil-podu-k-ficovmu-prejavu/ ).

Všetko bolo pripravené

Tento bod súvisí s prvými dvoma. Vražda bola len súčasťou vyššieho plánu, ktorý má za cieľ uvrhnúť Slovensko do chaosu a ktorý bol pripravený. Žiaľ, túto teóriu opäť priživil aj premiér. Na tlačovej konferencii zakonšpiroval a ako dôkaz použil pripínacie odznaky s heslom #allforjan. Vraj je podozrivé, ako rýchlo po tragédii vznikli.

Aká je skutočnosť?

Šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy napísal, že namiesto toho, aby si Fico na znak solidarity odznak pripol na sako, konšpiruje. Že ide o vskutku jednoduchú prácu na pár sekúnd (v prípade, že máte všetky potrebné časti) dokazuje aj video: https://www.youtube.com/watch?v=8IArJTT7b9k.

Odznaky, o ktorých hovoril premiér dal vyrobiť majiteľ portálu, ktorým je spoločnosť Ringier Axel Springer, pre ktorú pracoval aj Kuciak.

Okrem odznakov s nápisom #AllForJan, dala dizajnérka Dana Kleinert spolu s umelcami z Novej Cvernovky vyrobiť odznaky s nápisom “Ich krvou”.

Ringier dal prvých sto odznakov vyrobiť v stredu 28. februára. „Vzhľadom na to, že aj ostatní slovenskí, ale aj zahraniční novinári chceli vyjadriť spolupatričnosť a pripojiť sa k odkazu Jána Kuciaka, sme v nasledujúcich dňoch, do pondelka 5. marca 2018, vyrobili ďalších 3500 odznakov,“ napísal.

Ringier odznaky rozdelil medzi novinárov a ľudí, ktorí chceli vyjadriť spolupatričnosť a podporu odkazu Jána Kuciaka. Okrem toho firma na svojich stránkach zverejnila aj návod na výrobu ďalších odznakov.

Súvislosť vraždy vo Veľkej Mači a streľby na Floride

Niekoľko dní pred vraždou Kuciaka a Kušnírovej sa strieľali v škole v americkej Floride. Zomrelo 17 ľudí. Slovenská konšpiračná scéna (link: http://zemavek.sk/zvlastne-podobnosti-strelby-na-floride-dvojnasobnej-vrazdy-vo-velkej-maci/) vytvorila medzi touto udalosťou a vraždami vo Veľkej Mači súvislosť. Politické strany vraj zneužívajú mladých ľudí na dosiahnutie svojich cieľov a na presadenie svojej agendy. V USA je to zmena zbraňovej politiky, na Slovensku odvolanie ministra vnútra a policajného prezidenta. Autor cynicky konštatuje, že najnovšie protesty majú aj svoju Annu Remiášovú v osobe matky zavraždenej Martiny. Tá vyhlásila, že Ficovi a slovenským vyšetrovacím orgánom nedôveruje a žiadala o medzinárodný vyšetrovací tím. Autor nechutne konštatuje, že „v matke zavraždenej dievčiny má (opozícia – pozn. red.)oddaného pomocníka, ktorý bude s opozíciou stáť na pódiách, kým spoločne tú vládu nezvalia“.

Aká je skutočnosť?

Autor opakovane spochybňuje občianske protesty, ktoré vyplynuli zo všeobecného odporu, v USA voči zbraňovej politike, na Slovensku voči vraždám. Zase raz vidí za aktivitou občianskej spoločnosti „niekoho za oponou“, mobilizáciu ľudí a vyjadrenie ich protestu nedokáže pochopiť ako prirodzený proces.