Prezident Trump neprekvapil, bol hlavným dezinformátorom

Prezident Trump neprekvapil, bol hlavným dezinformátorom

Zamestnanci štátnej správy, ktorí dohliadajú na pokojný a spravodlivý priebeh volieb uvádzajú, že sú pripravení na blokovanie kybernetických útokov. Taktiež upozorňujú, že čím dlhšie budú výsledky volieb nejasné, tým viac budú dezinformácie naberať na váhe.

Jednou z náplní federálnych, štátnych a miestnych vlád je monitorovanie dezinformácií zameraných na diskreditáciu volebných výsledkov. Týmto dezinformáciám môže dopomôcť aj fakt, že niektorým štátom (napr. kľúčová Pensylvánia alebo Nevada) bude trvať niekoľko dní spočítanie všetkých hlasov. Je to spôsobene tým, že tieto štáty prijímajú volebné hlasy aj po samotnom volebnom dni.

Už počas volebnej noci museli zložky, ale aj sociálne platformy korigovať prvé nepodložené tvrdenia prezidenta Trumpa o výsledkoch volieb.

Taktiež aj spoločnosť YouTube musela riešiť v deň volieb šírenie falošných výsledkov prostredníctvom vysielania naživo, na kanáloch s viac ako jeden miliónom odoberateľov.

Názory sú zábavné, fakty sú lepšie

Americká agentúra pre kybernetickú bezpečnosť (CISA) v priebehu volieb koriguje zdieľanie informácií s predstaviteľmi štátu. Počas dňa usporiadala s novinármi priebežne brífingy, ktorých cieľom bolo oddeľovať skutočné a falošné hrozby. CISA vytvorila stránku “rumour control“ (kontrola fám), prostredníctvom ktorej vysvetľujú a vyvracajú rôzne typy hoaxov.

Trevor Timmons, hlavný informačný tajomník CISA pre štát Colorado, komentoval náplň práce jednoducho slovami ,,Názory sú zábavné. Fakty sú lepšie“.

Trump zavádzal a šíril klamstvá

Ako sme informovali v jednom z predošlých článkov na našom webe, Twitter priniesol vylepšenie, ktoré má slúžiť na zachytenie a obmedzenie šírenia nepravdivého a zavádzajúceho obsahu.

Ďalšia veľká sociálna sieť Facebook napríklad pridáva pod zavádzajúce príspevky, ktoré spochybňujú výsledok volieb, tzv. informačnú nálepku, ktorá upozorní čitateľa, že konečné výsledky volieb sa môžu líšiť od aktuálneho počtu hlasov.

Už v priebehu volebného dňa museli siete reagovať na prvé nepodložené tvrdenia prezidenta Trumpa. Ten uverejnil príspevok, v ktorom komentoval predbežné výsledky volieb a nepodložene tvrdil, že „sme veľkí“ a demokrati „sa snažia ukradnúť voľby“. V tom momente neexistovali a ani neexistujú dôkazy ukazujúce na výsledky Trumpa s veľkým náskokom, alebo ktoré by poukazovali na podvody ohrozujúce slobodné a férové voľby.

Facebook aj Twitter na tento príspevok okamžite reagovali. Twitter priamo zabránil používateľom vidieť Trumpov tweet, pokiaľ nekliknú na varovný štítok upozorňujúci, že obsah príspevku je sporný.

Spoločnosť uviedla, že zverejnené posolstvo Trumpa obsahovalo ,,potenciálne zavádzajúce tvrdenia o voľbách“. Facebook umiestnil k príspevku už spomínaný informačný štítok.

Súčasťou príspevku bolo taktiež klamstvo, kde Trump tvrdil, že ,,po uzavretí volebných miestnosti nemožno hlasovať!“. Sú štáty v ktorých akceptujú volebne lístky aj po volebnom dni. Ide napríklad o štáty ako Pensylvánia alebo Nevada, ktoré môžu byť rozhodujúcim faktorom pri konečnom volebnom výsledku.

Kanály na Youtube zarábali peniaze na dezinformačných videách 

Portál Insider zistil, že prvé štyri videá, ktoré sa používateľom Youtube zobrazili pri vyhľadávaní spojenia „výsledky prezidentských volieb“ zobrazovali falošnú grafiku o výsledku volieb.

Jeden z kanálov mal viac ako 1,4 milióna odberateľov. Súčasťou týchto živých prenosov boli 10-tisíce divákov. YouTube našiel tri ďalšie kanály, ktoré prostredníctvom reklám vo videách zobrazujúcich falošné výsledky dokázali zarábať peniaze. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo tieto kanály šírili dezinformačný obsah.

Insider po overovaní zistil, že dezinformácie šírené prostredníctvom videí neboli spojené so žiadnou politickou alebo spravodajskou organizáciou. Za pousmiatie stojí fakt, že obsah jedného z kanálov tvoria vo väčšine videá venujúce sa hip-hopu.

YouTube vysielania šíriace klamlivý obsah zastavil a pridal k videám nápisy s informáciou, že ,,Výsledky nemusia byť konečné. Aktuálne výsledky si môžete pozrieť na Google“. Tým YouTube odkazuje na počítanie volebných hlasov sprostredkované spravodajskou agentúrou  AP.