Proti klamstvám a propagande aj crowdfundingom

Proti klamstvám a propagande aj crowdfundingom

Denník N chce pripraviť vzdelávaciu pomôcku, ktorá žiakom stredných škôl vysvetlí riziká propagandy a konšpirácií na internete, a rozdať ju zadarmo na stredných školách. Každý, komu sa táto myšlienka páči, môže prispieť cez verejnú zbierku.

V rámci novej iniciatívy, ktorá má mladým pomôcť zorientovať sa v médiách a nenaletieť propagande a konšpirátorom, zabezpečí Denník N na vlastné náklady redakčnú prípravu časopisu s príručkou (ktoré budú aj vo voľnom predaji) a propagáciu projektu. Vyzbierané peniaze budú použité na tlač, administráciu projektu a prepravu.

„Touto príručkou chceme na konkrétnych príkladoch ukázať, že Facebookom sa dnes šíri značné množstvo neprávd. Sme samozrejme veľmi vďační každému, kto sa nám rozhodne v tomto pomôcť,“ objasňuje novinár a autor textov Vladimír Šnídl. O konšpiračných weboch napísal sériu textov, často o nich chodí prednášať na stredné školy. Pomáhať mu budú novinári Denníka N Juraj Koník, Filip Struhárik, Martin M. Šimečka, tréner kritického myslenia Ján Markoš, grafik a publicista Jakub Goda, odborník na extrémizmus Daniel Milo, stredoškolský učiteľ a aktivista Juraj Smatana, politológ Martin Kovanič, učiteľka 2. stupňa ŽS Adriana Parížeková, stredoškolský učiteľ Stanislav Ďurek.

Ambíciou autorov bolo vyzbierať minimálne 2 550 EUR, za prvé dva dni iniciatívu podporilo 184 ľudí, ktorí dohromady prispeli sumou až 5 191 EUR. Peniaze naviac podľa autorov v plnom rozsahu poputujú na zapojenie väčšieho počtu žiakov a tried. Do konca zbierky ostáva 11 dní.

Študenti vybraných stredných škôl si prvých tritisíc kusov časopisu budú môcť prečítať už v máji 2017.

Finančne môžete podporiť vydanie na tomto odkaze.