Prvé vyhlásenie po svojom odchode dal Gašpar dezinformačnému webu

Prvé vyhlásenie po svojom odchode dal Gašpar dezinformačnému webu

Gašpar vo vyhlásení pre Hlavné správy využíva jazyk, ktorý je  typický pre dezinformačné a konšpiračné médiá.

Koncom mája skončil Tibor Gašpar na pozícii policajného prezidenta. Na konci roka 2018 skončil ako poradca na českom ministerstve vnútra. Vo štvrtok 31. januára oznámila ministerka vnútra Denisa Saková, že po vzájomnej dohode končí Gašpar aj ako jej poradca.  

Gašpar končí v čase, keď čelí podozreniu z toho, že ešte ako policajný prezident prikázal svojmu podriadenému Pavlovi Vorobjovi lustrovať Jána Kuciaka v policajnej databáze. Príkaz mal vydať pár mesiacov pred vraždou Kuciaka a Kušnírovej.

Gašpar a hlavne jeho priame prepojenie na vplyvnú rodinu Bödörovcov bolo jednou z tém investigatívnej práce Jána Kuciaka.

Krátko po oznámení o ukončení spolupráce dal Gašpar „exkluzívne“ vyjadrenie pre slovenský dezinformačný web Hlavné správy. Vo vyjadrení používa jazyk, s ktorým sa môžeme bežne stretnúť hlavne na dezinformačných weboch, v argumentácii extrémistických strán, ale aj vo vyjadreniach predstaviteľov strany Smer-SD.

Gašpar odmieta všetky obvinenia o lustrovaní Kuciaka, sťažuje sa na úniky informácií z vyšetrovacieho spisu a na tlak médií, ktoré on nazýva „liberálne“.

Podľa Gašpara tieto médiá neváhajú nezákonne zasahovať do súkromných vzťahov. Pod pláštikom investigatívnej žurnalistiky plnia úlohy najmä svojich zamestnávateľov. Objektívnosť informovania a novinárska etika, to sú pre nich prázdne pojmy a frázy. Bez akýchkoľvek zábran porušujú ochranu osobnosti, ochranu utajovaných skutočností, telekomunikačné tajomstvo, bankové tajomstvo a iné.

Žiadne konkrétne príklady neobjektívnosti, porušenia etiky či dôkazy o plnení úloh pre svojich zamestnávateľov Gašpar neprináša.

Každého poctivého konšpirátora musí potešiť Gašparove tvrdenie o tom, že určité „liberálne médiá“ a prezident sa pokúsili na jar o „slovenský majdan“, na ktorý zneužili vraždu dvoch mladých ľudí.

Fakt, že na Slovensku žiadny majdan nebol a ani sa o násilný prevrat nikto nepokúšal, si však Gašpar radšej nevšíma.

Gašpar prácu médií prirovnáva k „normalizačným procesom“. Podľa neho „Ich cieľom je aj za cenu porušovania zákonov tejto krajiny agresívnym spôsobom pošpiniť povesť ľudí, ktorí prejavujú iné názory, než je ich vlastné videnie sveta a tejto spoločnosti, zastrašovať a vyvolávať voči týmto ľuďom negatívne nálady a nenávisť“.

Na záver Gašpar dodáva Chcem nezávisle, čo najskôr urobiť všetko pre očistenie môjho mena a ochrániť svoju rodinu od hyenizmu niektorých novinárov. Nechcem, aby táto otázka bola opäť zneužitá na vyvolávanie nenávistných nálad v spoločnosti a jej majdanizáciu. Nechcem, aby sa prezident Kiska priživoval na tejto otázke“.

„Liberálne médiá“, ktoré pracujú na niekoho objednávku, Kiska a majdan v jednom vyjadrení. To sú heslá a štýl argumentácie, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Gašparov menovec a konšpirátor Tibor Eliot Rostás, ale ani bývalý premiér Fico.

V každom prípade je paradoxné, že sa Gašpar sťažuje na vyvolávanie nenávistných nálad v spoločnosti médiu, ktoré systematicky šíri nenávisť voči migrantom, menšinám, Ukrajine či Európskej únii.

Gašparov príklon ku konšpiračnej a dezinformačnej scéne však nie je žiadna novinka. Po svojom odchode z postu policajného prezidenta dal sériu rozhovorov pre Hlavné správy, v ktorých sa taktiež sťažoval na politický a mediálny tlak na svoju osobu.

Ešte ako policajný prezident sa Gašpar „preslávil“ aj tým, že podpísal výzvu NEF Hospodárskeho klubu plnú konšpiračných teórií o migrácii.

Podľa výzvy je migrácia umelo organizovaná s cieľom islamizácie Európy, na ktorej aktívne participujú niektoré médiá a mimovládne organizácie.