Rostas klamstvami odhovára ľudí od plošného testovania

Rostas klamstvami odhovára ľudí od plošného testovania

Šéfredaktor a vydavateľ konšpiračného magazínu Zem&Vek Tibor Rostas sa len niekoľko hodín pred začatím plošného testovania objavil na tradičnom dezinformačnom portáli infovojna.sk. Vo videu sa prihovára svojim fanúšikom, ktorým odhaľuje skrytý zámer vlády –  prostredníctvom testovania nastoliť totalitu a pod rúškom pandémie obmedziť základné slobody občanov. Zároveň poslucháčov nabáda, aby sa testovania nezúčastnili.

Video si na sociálnej sieti YouTube za necelých 24 hodín od jeho uverejnenia pozrelo viac ako 12 000 užívateľov. Na facebookovej stránke InfoVojna ho zdieľali desiatky účtov.

Kontroverzný žurnalista a súdom potvrdený extrémista a jeho pochybné médium sa v minulosti objavilo na našom portáli už niekoľkokrát. Azda najvýraznejšie sa do povedomia verejnosti dostal v októbri 2019, kedy voči nemu podal prokurátor obžalobu pre zločin rozširovania extrémistických materiálov spolu s prečinom hanobenia národa a podnecovania k národnostnej nenávisti. Súd uznal Rostasa vinným a udelil mu finančný trest vo výške 4 000 eur.

Keď Rostas klame. Opäť

Konšpirátor Rostas s odvolaním sa na akože špičkových ústavných právnikov uvádza, že dobrovoľnosť testovania sú podľa neho iba propagandistické heslá a podvody, a že testovanie nie je založené na dobrovoľnosti, ale na vynucovaní. Podľa neho ide o zločin vydierania.

Neexistuje však žiaden dokument, nariadenie, vyhláška, uznesenie či iná forma príkazu, ktorá by občanom Slovenskej republiky, či už pod hrozbou peňažnej pokuty, fyzického trestu (tak, ako sa neuposlúchnutie príkazu trestá v totalitných režimoch, ku ktorým konšpirátori veľmi radi prirovnávajú súčasný režim) vyžadovala účasť obyvateľov na testovaní.

V ďalšej časti videa Rostas označil rozhodnutie vykonať celoplošné testovanie za nie odborné, ale politické. Testy sú podľa neho nakúpené za podvodných podmienok, preto ich nemožno považovať za dôveryhodné. S informáciou o netransparentnom procese realizácie kúpy testov prišlo niekoľko zdrojov a mnoho alternatívnych médií začalo s touto informáciou aktívne operovať.

Tieto informácie vyvrátil v diskusnej relácii minister obrany Jaroslav Naď. Šéf rezortu obrany poukázal na to, že firma Eurolab Lambda, ktorá dodala testy, bola na Slovensku výhradným dodávateľom juhokórejských antigénových testov. Bez nej by nebolo možné uskutočniť transakciu.

Práve tieto testy boli spomedzi všetkých dodávateľov, ktorých oslovila Správa štátnych hmotných rezerv SR, z hľadiska rýchlosti dodania a ceny, najvhodnejšie. Naď zároveň dodal, že americké a švajčiarske firmy, ktoré sa špecializujú na distribúciu tých istých (!!!) antigénových testov, ich ponúkali o niekoľko percent drahšie.

Ako tradičný šíriteľ neprávd si Rostas neodpustil rozjímanie o metaštúdii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá údajne potvrdila úmrtnosť ochorenia Covid-19 na úrovni 0,23%. Na základe týchto dát prirovnáva WHO podľa Rostasa koronavírus ku chrípke, čím nezodpovedne zľahčuje vážnosť pandemickej situácie. Vyvráteniu tohto hoaxu sme sa venovali v samostatnom článku.

Rostas je ako Fico. Mimo

Šéfredaktorovi Zem a Vek sa ďalej nepáči, že použitie armády počas celoplošného testovania sa uskutočnilo bez vedomia a súhlasu prezidentky. Takéto „obídenie“ prezidentky považuje za závažný trestný čin. Aj tu je právne mimo, tak isto ako JUDr. Robert Fico.

Napriek tomu, že prezident SR je podľa ústavy Slovenskej republiky hlavným veliteľom ozbrojených síl, spadá velenie ozbrojeným silám po technickej, odbornej a organizačnej stránke pod Generálny štáb Slovenskej republiky, na čele ktorého je náčelník generálneho štábu. Náčelník generálneho štábu je priamo podriadený ministrovi obrany, ktorému sa zodpovedá za svoju činnosť.

Podľa § 6, odseku 2 písmena b, zákona č. 321/2002 o ozbrojených silách Slovenskej republiky vláda „rozhoduje o plánoch na použitie ozbrojených síl v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.“ Písmeno e rovnakého odseku toho istého zákona ustanovuje, že vláda „rozhoduje v ustanovenom rozsahu o použití vojakov.“

Zákon o ozbrojených silách Slovenskej republiky ďalej v odseku 3 definuje právomoci ministerstva obrany pri riadení ozbrojených síl, medzi ktoré patrí aj „spracovávanie plánov použitia ozbrojených síl alebo ich časti v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v súčinnosti s Generálnym štábom ozbrojených síl“ či „zodpovednosť za prípravu a riadenie mobilizácie ozbrojených síl.“

Využitie armády za účelom zabezpečenia celoplošného testovania je plne legitímnym krokom vlády. Vláda sa pri organizácii operácie „Spoločná zodpovednosť“ nedopustila žiadneho porušenia zákona.

Renesančný odborník na všetko Rostas v závere videa prirovnáva súčasnú vládnu koalíciu k zločineckej skupine, ktorá zavádza režim donucovania, vydierania, vyhrážania, násilia a totality.

Okrem iného vláde vyčítal použitie vodného dela na „bezbranných“ voličov počas protestov zo 17. októbra.

Je nutné podotknúť, že protest pred úradom vlády nebol ohlásený ani povolený. Väčšina protestujúcich nerešpektovala nariadenia o zákaze zhromažďovania sa nad 6 ľudí či nosení rúšok v exteriéri.

Veľkú časť demonštrantov nemožno považovať za bezbranných. Počas trvania protestu hádzali po policajtoch kamene, dlažobné kocky či fľaše. Na pôdu úradu vlády lietali okrem kameňov aj svetlice či iné druhy pyrotechniky. Účastníci protestov sa rovnako pokúsili násilným spôsobom prelomiť bránu Úradu vlády. Celý protest sa niesol v znamení agresívnych a vulgárnych hesiel namierených proti predstaviteľom vlády.

Súčasne vyzýva na exemplárne potrestanie Igora Matoviča a jeho „komplicov“ za mimoriadne závažné zločiny proti ľudskosti. Európska sieť pre zločiny genocídy definuje zločiny proti ľudskosti ako závažné trestné činy spáchané v rámci rozsiahleho a systematického útoku namierenému proti civilnému obyvateľstvu.

Medzi najzávažnejšie prípady takýchto zločinov patria genocídy – napríklad také, aké sa udiali počas prvej svetovej vojny voči Arménskemu etniku, alebo koncom dvadsiateho storočia v Rwande. Prirovnávať protipandemické opatrenia vlády k obdobným tragédiám ľudských dejín je minimálne z úcty k obetiam ohavností mimoriadne nemiestne.