Rusko dezinformovalo o tureckom prevrate. Vraj za ním stáli USA

Rusko dezinformovalo o tureckom prevrate. Vraj za ním stáli USA

Ruska tlačová agentúra Tass priniesla na základe prejavu Tureckého prezidenta Erdogana informáciu,  že štátny prevrat v Turecku sa uskutočnil na podnet lídrov žijúcich v USA. Na túto informáciu sa následne odvolala tvZvezda (televízna sieť vedená Ministerstvom Obrany), ktorá uverejnila článok s názvom: Эрдоган рассказал, как США диктовали правила зачинщикам госпереворота (Erdogan tvrdí, že USA diktovali pravidlá iniciátorom štátneho prevratu) a uvádza, že Turecký prevrat niesol stopu Spojených štátov.

V skutočnosti však Prezident Erdogan vo svojom prejave uviedol, že prevrat bol riadený lídrami Tureckej opozície, ktorí sa zdržiavajú v Spojených štátoch. To by poukazovalo na zapojenie Edoganovho rivala moslimského klerika Fetthulaha Gülena, ktorý sa v od roku 1999 zdržiava v Pennsylvánii, USA. Portál Zvezda neuvádza žiadne konkrétne dôkazy zapojenia Spojených štátov do prevratu.

Spojené štáty americké naopak vyzvali k ukončeniu násilia a vyjadrili podporu demokraticky zvolenej vláde a prezidentovi Erdoganovi. Americký minister zahraničia John Kerry zdôraznil, že Spojené štáty sú ochotné asistovať pri vyšetrovaní, a upozornil, že zmienky o Americkom zapojení do prevratu nie sú pravdivé a škodia Americko-Tureckým vzťahom.

Turecko ďalej od Spojených štátov požaduje vydanie podozrivého Gülena. Na to Prezident Obama reagoval vyhlásením, že aj v tomto prípade vydania je potrebné dodržiavať právne normy a zmluvy, a vydanie podozrivého nie je rozhodnutím jeho osoby ako Prezidenta.