Rusko ovplyvňovalo nielen referendá, ale aj voľby vo Veľkej Británii

Rusko ovplyvňovalo nielen referendá, ale aj voľby vo Veľkej Británii

Podľa britského ministra zahraničných vecí Domica Raaba sa ruskí aktéri snažili ovplyvniť výsledok britských parlamentných volieb v roku 2019. Ide o ďalšie zasahovanie do vnútorných záležitostí Veľkej Británie. Tento týždeň zverejnila parlamentná komisia správu o zasahovaní Ruska počas referenda o nezávislosti Škótska v roku 2014.

„Je takmer isté, že sa ruskí aktéri snažili zasahovať do volieb v decembri 2019 rozširovaním nezákonne získaných vládnych dokumentov na internete,“ uviedol v písomnom vyhlásení britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. Raab tiež potvrdil, že prebieha vyšetrovanie týkajúce sa spôsobu, akým boli tieto dokumenty získané.

Dokumenty obsahovali citlivé informácie týkajúce sa obchodnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi. Boli šírené najmä prostredníctvom online fóra sociálnej siete Reddit.

Počas volieb v roku 2019 predseda labouristov Jeremy Corbyn povedal, že dokumenty dokazujú plán konzervatívcov zahrnúť National Health System do budúcej obchodnej dohody s USA. To však vláda poprela.

Vzťahy medzi Londýnom a Moskvou sa po studenej vojne prepadli na nové minimum. Stalo sa tak po tom, čo v roku 2018 Británia obvinila Moskvu z pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa na britskej pôde.

Napriek mnohým podozreniam z ruských pokusov o zasahovanie do referenda, či iných politických kampaní, nejestvoval dostatok konkrétnych dôkazov. Je to vôbec po prvýkrát, čo britská vláda explicitne uviedla prepojenie medzi Ruskom a zásahmi do demokratických procesov vo Veľkej Británii.

Rusko, podozrivé aj zo snahy ovplyvniť výsledok prezidentských volieb v USA v prospech Donalda Trumpa v roku 2016, či o rok neskôr vo Francúzsku šírením nepravdivých správ o Emmanuelovi Macronovi, označilo toto tvrdenie za „také hmlisté a rozporuplné, že je prakticky nemožné ho pochopiť“.

Nové priority ruskej kyberšpionáže – vakcína

Veľká Británia sa tiež minulý týždeň pripojila k Spojeným štátom a Kanade, ktoré vyčítajú Rusku otvorenie nového frontu v jeho špionážnych bitkách so Západom. Ruskí hackeri sa totiž mali pokúsiť o ukradnutie výskumu na vakcínu proti koronavírusu.

Národná bezpečnostná agentúra uviedla, že hackerská skupina, známa ako APT29 či Cozy Bear, ktorá hackla servery americkej Demokratickej strany v roku 2016, sa snažila ukradnúť informácie o vývoji vakcíny z univerzít, spoločností a zdravotníckych organizácií.

Predstavitelia americkej spravodajskej služby uviedli, že sa Rusi snažili ukradnúť výskum s cieľom rýchlejšie vyvinúť vlastnú vakcínu a nie sabotovať úsilie iných krajín.

Ruskí hackeri sa zamerali na britské, kanadské a americké organizácie pomocou malvéru – škodlivého softvéru, a phishingu – odosielania podvodných e-mailov, aby vylákali od zamestnancov heslá a iné bezpečnostné údaje. To všetko v snahe získať prístup nielen k informáciám o výskume vakcíny, ale aj o zdravotníckych dodávateľských reťazcoch.

Aj keď sa Rusko snažilo ukradnúť údaje o vakcíne na podporu svojho vlastného výskumu, mohlo ísť i o pokus vyhnúť sa závislosti na Západe pri prípadnom očkovaní proti koronavírusu.

Rusko pravdepodobne nie je v tejto hre jediné. Čínski vládni hackeri sa dlhodobo zameriavajú na krádež duševného vlastníctva a technológii. Rusko však donedávna sústredilo svoju kyberšpionáž takmer výlučne na oslabenie svojich geopolitických rivalov a posilnenie svojho vplyvu, najmä skrz ovplyvňovanie volieb.