Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (21.2.)

Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (21.2.)

Tento týždeň bola pro-ruská propaganda opäť prítomná na webových portáloch dezinformačných médií. O čom sa písalo, sa dozviete v článku.

Ako býva v poslednej dobe zvykom aj tento týždeň poskytol Hlavný denník a Hlavné správy priestor bývalému predsedovi vlády SR a momentálnemu predsedovi Slovensko-ruskej spoločnosti Jánovi Čarnogurskému. V svojom komentári sa Čarnogurský pustí do porovnávania EÚ s Ruskou federáciou pričom kritika je smerovaná len na adresu Bruselu zatiaľ čo Kremeľ a jeho politika je opisovaná v superlatívoch.

Toto porovnanie na konci uzatvára konštatovaním, že zatiaľ čo v minulosti vzájomne vojny medzi jednotlivými časťami Európy vytvárali látku pre veľké umenie, tak v prípade konfliktu medzi Ruskou federáciou a EÚ by žiadne veľké umenie nevzniklo. Čarnogurský ako dôvod uvádza, že žiadne umenie nevznikne pretože EÚ nedisponuje žiadnymi veľkými osobnosťami a ideami a Ruská federácia si uvedomuje, že zápas s ,,trpaslíkmi a úradníkmi nevytvára priestor na rast ani ľudí ani ideí.“.

Kľúčovou témou na už spomínaných alternatívnych portáloch bola aj počas tohto týždňa ruská vakcína Sputnik V. Článok na Hlavnom denníku priniesol vyjadrenia Vladimíra Putina, ktorý reagoval na otázky týkajúce sa toho, prečo sa nezaočkuje ruskou vakcínou naživo pred kamerami. Ako dôvod uviedol, že sa odmieta ,,opičiť“ po svetových lídroch. Taktiež kampane na podporu vakcinácie označil za ,,šaškovanie“.   

V ďalšom článku na Hlavnom denníku je citovaný rozhovor s ruským doktorom Dimitrim Jedelevom, ktorý bol uverejnený na stránke ruského centra vedy a kultúry. Ten sa púšťa do porovnávania vakcín Sputnik V a Pfizer. Ruská vakcína je s veľkou zaujatosťou v článku označovaná ako číslo 1 v každom smere, pričom vakcínu Pfizer označuje za experimentálnu s množstvom komplikácií. 

Veľká vlna kritiky sa na dezinformačných portáloch spustila na politické osobnosti, ktoré legitímne presadzujú dôkladnú kontrolu ruskej vakcíny a následnú autorizáciu Európskou liekovou agentúrou (EMA). Chcú zabrániť tomu aby zo slovenských obyvateľov boli pokusne králiky. 

Hlavný denník zdieľal vyjadrenia zo statusu Zuzany Belicovej, ktorá výzvy politikov zo strany Za ľudí na požadovanú kontrolu a autorizáciu vakcíny Sputnik V nazýva pokusom o ,,trápne geopolitické hry“ ktorými politici skáču na lep ,,zaslepeným probruselským fanatickým kvázi politikom a političkám…“. Podľa Belicovej ide o ,,trápnu rusofóbiu“

V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Jeho status zdieľal portál Hlavný denník ale aj Extraplus. Ten obviňuje političku Veroniku Remišovú, že jej oprávnene výhrady voči Sputniku pramenia z toho, že nenávidí Ruskú federáciu a jej ,,rozhodnutia môžu ,,odsúdiť na smrť státisíce ľudí“.

útokom na ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Veronikú Remišovú, sa pridáva aj europoslanec (pôvodne za ĽSNS) Miroslav Radačovský. Ten tvrdí, že Remišová vziala slovenským obyvateľom možnosť sa zaočkovať ,,skutočne špičkovou ruskou vakcínou“. Ministerkine výhrady označuje za klamstvá a europoslancov, ktorí požadujú autorizáciu ruskej vakcíny Európskou liekovou agentúrou a dôslednú kontrolu nazýva ,,quislingami“. Tento termín sa používa ako synonymum pre zradcov. 

komentári na Extraplus autor prichádza s konšpiráciou, že prozápadní politici sa údajne boja Sputnika V z dôvodu, že princíp ruskej vakcíny sa začal vyvíjať ešte v 80-tých rokoch minulého storočia a tým pádom podľa jeho slov je dobre preskúmaný a preverený. Podľa autora článku bola vakcína vyvíjaná v prospech občanov a nie v prospech rastu súkromných farmaceutických firiem. Práve to je podľa autora kameň úrazu a preto nie je Sputnik V prijateľný pre západne spoločnosti a obhajcov kapitalizmu. Vakcínu taktiež nazýva ,,veľkým ruským vedeckým prelomom od doby rozpadu ZSSR“.

Hlavné správy priniesli čitateľom aj vyjadrenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý sa viackrát vyjadril, že za opatrnosťou západných krajín ohľadom kúpy a použitia ruskej vakcíny je USA. Podľa Lavrova USA hovorí krajinám aby nekupovali Sputnik V. Hlavné správy v článku rozširujú konšpiráciu a pridávajú tvrdenie, že to by mohol byť aj prípad Veroniky Remišovej. 

Autori: Martin Nociar, Matej Spišák