Hoax týždňa: Slovenská tajná služba má elitných zabijakov

Hoax týždňa: Slovenská tajná služba má elitných zabijakov

Už koncom minulého roka sa začal šíriť po internete vymyslený status o tom, že Slovenská informačná služba má špeciálne zabijacké komando. Dokonca sa tvári ako oficiálny dokument SIS. Samotná tajná služba šírenie výmyslov nekomentovala a ani nespresnila, či pôvodných šíriteľov hoaxu nejako rieši alebo aspoň postúpila vec polícii.

23. februára 2021. Doplnené o vyjadrenie Slovenskej informačnej služby

Facebookový profil s menom Martin Bavolár ešte v novembri zverejnil údajný rozkaz riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Svojím podriadeným mal prikazovať ochranu „vládneho režimu“ a prenasledovanie kritikov a oponentov „režimu.“

Tento hoax zdieľalo na Facebooku už takmer 7000 ľudí.

Dokument: Šéf tajných sa písomne priznáva k trestným činom

Pčolinský v tomto akože dokumente v prvej osobe (!!!) píše, ako dostal politický príkaz od Igora Matoviča na ochranu štátneho režimu. Pčolinský sa má zároveň priznávať k tomu, že jeho nominácia na čelo tajnej služby bola politická objednávka Borisa Kollára, ktorý si ňou chcel zabezpečiť krytie svojich obchodných, politických ba dokonca aj sexuálnych aktivít.

Všetkých príslušníkov SIS priamo informuje o tom, že služba je pod politickým vplyvom, konkrétne strany Sme Rodina, a že všetci jej funkcionári sú dosadení vďaka politickej korupcii.

Slovenská informačná služba má podľa tohto textu ochraňovať štátnu mafiu. Má pomáhať pri výmene členov polície, prokuratúry, súdnictva, zdravotníctva a úradov za osoby lojálne režimu.

Takisto má na základe tohto rozkazu SIS chrániť korupciu a kriminalitu na najvyšších miestach, vrátane tunelovania eurofondov, štátnych dotácii, štátnych zákaziek. Spravodajská služba má dokonca poskytovať krytie aj pri nájomných vraždách zo strany vlády, ako aj pri vládnom obchodovaní so zbraňami a drogami.

Riaditeľ svojim podriadeným podľa týchto informácii nariaďuje zabezpečiť, aby bol každý, kto sa vláde vzoprie, prenasledovaný a následne umlčaný, prípadne odstránený.

Hlúposti na n-tú

Pri tomto údajnom rozkaze riaditeľa SIS nesedí takmer všetko, čo je v ňom napísané. Dokonca aj ako a na čom. Už len rozkazy riaditeľa SIS majú úplne inú formu.

Je mimoriadne nepravdepodobné, že by sa riaditeľ SIS sám a dobrovoľne písomne priznal k spáchaniu hádam aj desiatky trestných činov, kde niektoré majú povahu až zločinov proti ľudskosti so sadzbou až na doživotie.

Napísať obrovským písmom PRÍSNE TAJNÉ tiež nie je úplne najšikovnejší spôsob, ako označovať dokumenty v režime utajenia. Tak sa to jednoducho nerobí. Navyše akákoľvek manipulácia s materiálmi s najvyšším stupňom utajenia je mimoriadne prísne sledovaná a kontrolovaná. Takže je veľmi málo pravdepodobné, že by nejaký naozaj prísne tajný dokument unikol. A keď už by bol naozaj pravý, tak pán Bavolár, ktorý ho zverejnil, by bol minimálne obvinený z trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti. Mimochodom trestná sadzba je tri až osem rokov väzenia.

Autor hovorí o akomsi špeciálnom komande vrahov a zabijakov. Keďže by sa malo jednať o oficiálny rozkaz, možno predpokladať, že riaditeľ svoje myšlienky adresuje podriadeným, ktorí tvoria toto pomyselné komando. Opäť je veľmi nepravdepodobné, že by riaditeľ tajnej služby oznamoval svojím podriadeným, že budú páchať trestné činy. Dokonca vraždiť.

V Slovenskej informačnej službe neexistuje komando vrahov a zabijakov, rovnako v rámci štruktúr neexistuje pozícia „vrah“ či „zabijak.“

Autor taktiež spomína vedúcich funkcionárov na úseku sledovania, odpočúvania, monitorovania, operatívnej činnosti a likvidácie oponentov, aktivistov a kritikov.

Ak je naozaj bývalý príslušník SIS tak asi pozná otvorenú organizačnú štruktúru a určite vie, že v rámci nej takýto útvar, ktorý sa zaoberá sledovaním opozície či občianskych aktivistov, neexistuje.

Na druhej strane je pravdou, že podrobná organizačná štruktúra, počet príslušníkov na jednotlivých úsekoch SIS je utajovanou skutočnosťou.

Takže, ak Bavolár je skutočne bývalým príslušníkom SIS a prezrádza utajovanú skutočnosť, tak by opäť mal byť minimálne prešetrovaní pre podozrenie z ohrozovania utajovanej skutočnosti.

Širokú fantáziu využil autor aj pri písaní druhej časti údajného rozkazu. Pčolinský vraj požaduje umlčanie autora a preto podniká tajné sprisahanecké kroky, ktorými ho dokáže eliminovať. Druhá časť príspevku je pekným príkladom paranoje autora, ktorý si namýšľa, že sa ho snaží vláda zbaviť, lebo „vie pravdu.“

SIS hoax o vrahoch nekomentuje

Redakcia portálu Antipropaganda.sk oslovila s otázkami aj priamo SIS. Pýtala sa, či o tomto človeku a hoaxe vedia a ako to sa tým vysporiadajú a či prípadne nepodajú podnet na orgány činné v trestnom konaní, keďže by mohlo ísť o niekoľko trestných činov. Napríklad aj šírenie poplašnej správy.

Slovenská informačná služba do vydania článku neodpovedala.

Akože „Snowden“ šíri nezmysly a nenávisť

Príspevky Martina Bavolára, údajného bezpečnostného analytika so skúsenosťami s prácou na viacerých ministerstvách, ako aj v Slovenskej informačnej službe, dosahujú na sociálnych sieťach tisíce zdieľaní.

Vo svojich facebookových statusoch a YouTube videách pravidelne šíri lži s cieľom zdiskreditovať aktuálnu vládnu koalíciu a vzbudiť vášne proti súčasným predstaviteľom štátu.

Tento protimafiánsky novinár, ako sám seba s obľubou označuje, považuje súčasnú pandemickú situáciu za totalitu a koronateror. Pandémia je podľa neho klamstvo a očkovanie je podvod.

Predsedu vlády Igora Matoviča vo svojich videách, často nahrávaných z krčmy, označuje za šéfa štátnej mafie, zločinca, drogovo závislého psychopata a pod. Matoviča obvinil z obchodovania  a stretávania sa s odsúdeným podvodníkom Mariánom Kočnerom, ako aj z korupcie a finančných podvodov. Zatiaľ bez dôkazov.

Okrem toho šíri klamstvá napríklad o tom, že bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe zavraždili príslušníci SIS na príkaz práve Igora Matoviča.

Taktiež šíri bludy o tom, že pseudoprotest, ktorý zorganizoval zneužívajúc Lučanského pamiatku, rozohnali príslušníci SIS, ktorí spolu s „policajnými teroristami“ prítomných zatýkali a následne mučili.

V súvislosti s výročím nežnej revolúcie označil túto historickú udalosť za mafiánsky prevrat pochovávajúci slobodu, počas ktorého bol národ oklamaný, zotročený a okradnutý. Marián Čalfa je podľa neho komunistický mafián, Václava Havla považuje za opilca.

Aj by sme to všetko nejako komentovali, no na druhej strane veríme v inteligenciu a rozhľadenosť nášho čitateľa, ktorý isto chápe, že Martin Bavolár aktuálne žije v paralelnom vesmíre.

Vyjadrenie Slovenskej informačnej služby: „Predmetný dokument, ktorý tvorí prílohu podania, označený ako „PRÍSNE TAJNÉ! Slovenská informačná služba“, nemá základ v objektívnej realite. Obsah dokumentu je absurdný, tzv. prísne tajný rozkaz neexistuje a aj zo spôsobu, akým je jeho obsah sformulovaný je zrejmé, že jeho pôvodcom nie je Slovenská informačná služba. Takýto dokument nebol v pôsobnosti Slovenskej informačnej služby nikdy vyhotovený.“