Takmer tretina Američanov verí, že koronavírus vznikol v laboratóriu. Najviac hispánci

Takmer tretina Američanov verí, že koronavírus vznikol v laboratóriu. Najviac hispánci

Číňania tvrdia, že koronavírus je americká biologická zbraň, Rusi tvrdia, že je to americká biologická zbraň. A čo Američania? Tí veria, že to je biologická zbraň. Ale nie americká.

Dezinformačnými kanálmi sa šíria príbehy o tom, ako bol nový koronavírus vytvorený americkou armádou, miliardárom a filantropom Billom Gatesom, prípadne, že je šírený technológiami 5G.

Stále populárna je však dávno vyvrátená konšpiračná teória, ktorá hovorí, že vírus SARS nCov-19 má pôvod v laboratóriu.

Napriek tomu, že vírus podľa vedcov nie je dielom človeka, konšpirácii verí veľké množstvo ľudí. A práve na túto tému sa výskumníci z Pew Research Center pýtali americkej verejnosti. Prieskum prebiehal od 10. do 16. marca 2020 a priniesol zaujímavé výsledky.

Až 29% opýtaných si myslí, že nový koronavírus má umelý pôvod, a teda že bol vytvorený v laboratóriu, pričom až 23% si myslí, že bol vytvorený zámerne. Zvyšných 6% zdieľa názor, že vírus z laboratória unikol omylom.

Verzii, že vírus vznikol prirodzenou cestou, a ku ktorej sa prikláňa aj vedecká komunita, verí 43% opýtaných Američanov. Štvrtina si pôvodom koronavírusu nebola istá.

Raj pre hoaxy – mladí a hispánci

Rozdiely v názoroch sú podľa výskumu ovplyvňované aj ďalšími faktormi: etnickým pôvodom, vekom, vzdelaním, a tiež politickou príslušnosťou. Polovica bielych Američanov verí, že vírus vznikol naturálne, zatiaľčo 39% hispánskych Američanov je presvedčených o jeho umelom pôvode. Veľkú časť respondentov s čiernou farbou pleti nepresvedčila ani jedna verzia – až 41% si totiž nie je istých.

Čo sa týka veku, konšpirácii veria najmä mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov. Až 35% z nich verí historke o umelom pôvode vírusu. Naopak, obalamutiť sa nedala najstaršia časť populácie vo veku nad 65 rokov. Polovica z nich si myslí, že vírus vznikol v prírode, pričom len 21% seniorov uprednostňuje verziu s laboratóriom.

Podstatné rozdiely sú viditeľné aj na základe dosiahnutého vzdelania. Až 61% opýtaných s vysokoškolským vzdelaním je presvedčených, že vírus vznikol bez ľudskej pomoci. Len 19% za pandémiou vidí vedcov. U respondentov so stredoškolským a nižším vzdelaním sú čísla iné. Až 35 percent ľudí veria v laboratórny pôvod vírusu. Naopak 31 percent verí v prirodzený vznik.

Trumpovci sú rozdelení pol na pol

Voliči prezidenta Trumpa, a teda republikánov, nezastávajú jednotnú teóriu. Na strane umelého pôvodu, ale aj na strane pôvodu prírodného, stojí rovnaké percento opýtaných – 37 percent.

U voličov demokratov je pomer trochu odlišný. Len 21% verí konšpiračnej teórii, pričom 52% sa uspokojilo s vysvetlením vedcov.

Hoaxy sa dostanú aj do serióznych médií

 Čo má na svedomí to, že tak veľké percento ľudí verí konšpiračnej teórií?  Sociálne siete a dezinformačné weby sú pre nezmysly a neoverené informácie živnou pôdou. Cenný priestor im poskytujú aj politici a celebrity. Rôzni aktéri tak do obehu vypúšťajú často bláznivé teórie. Potom už ostáva len čakať a sledovať, čo sa uchytí.

O tom, že médiá tiež podliehajú hoaxovým senzáciám svedčí aj ďalší prieskum od Pew Research Center.

Až 80% z opýtaných Američanov postrehlo, že boli vystavení falošným správam o koronavíruse.

Takmer polovica (48%) tvrdí, že nezmyslov videlo “veľa“, alebo “nejaké“. Tretina respondentov si je vedomých, že nejaké vyfabrikované informácie videlo, avšak “nie veľa“.