TASR odhaľuje dezinformácie a hoaxy

TASR odhaľuje dezinformácie a hoaxy

Tlačová agentúra SR (TASR) bude odhaľovať dezinformácie a hoaxy v spolupráci s francúzskou agentúrou AFP. Činnosť začali 29.apríla. 

TASR sa bude zameriavať na nepravdivé informácie šíriace sa najmä na sociálnych sieťach, ale aj iných weboch. Na svojich platformách začala ponúkať výstupy factcheckingového programu AFP, ktorý spolupracuje so spoločnosťou Facebook.

V prípade, že agentúra objaví na internete hoax či inú dezinformáciu, bude táto správa jasne označená ako HOAX v servisoch TASR. Zároveň bude pridaný popis a preukázateľné dôkazy, prečo sa nejedná o pravdivú informáciu.

Na internete sa preto počas posledného týždňa objavili články ako HOAX: Ursula von der Leyenová neoznačila seniorov za nepriateľov EÚ či HOAX: Mobilná technológia 5G nemá nič spoločné s novým koronavírusom

TASR ďalej uvádza, že tento hoax servis bude súčasťou vzdelávacieho programu pre školy. Využitý bude na predmete agentúrna žurnalistika na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. 

Podobný factcheckingový program spustila agentúra AFP v susednom Česku. Za účelom zamedzenia šírenia dezinformácií bola funguje aj webová stránka Na pravou míru.

Agentúra AFP odhaľuje dezinformácie na českom aj slovenskom Facebooku už od februára tohto roku. Doteraz však Facebook iba zamedzil šírenie tejto informácie a zobrazil pri nej varovanie. Teraz sa však pridala do boja aj TASR s cieľom zlepšiť celý proces a informovanosť užívateľov.