Tažký život Kotlebovcov: Najprv COVID-19 neexistuje, teraz vinia vládu za nečinnosť voči nemu

Tažký život Kotlebovcov: Najprv COVID-19 neexistuje, teraz vinia vládu za nečinnosť voči nemu

Pravicoví extrémisti na čele s Ľudovou stranou Naše Slovensko – Kotlebovci sa po roku od vypuknutia epidémie dostali do slepej uličky s dvomi nástrahami. Kým doteraz hlásali, že koronavírus je vymyslený projekt svetových vlád a vôbec nie je taký nebezpečný, tak teraz otočili o 180 stupňov a kritizujú súčasnú vládu, že proti koronavírusu nebojuje dostatočne. 

Tu sa teda objavuje logický rozpor. Ak platí A, neplatí B. A naopak. Ak niečo neexistuje, prečo proti tomu treba bojovať? Ak opatrenia na jar boli zbytočné a obmedzovali slobodu, tak prečo požadujú teraz ešte prísnejšie opatrenia? A teda kedy Kotlebovci nehovorili pravdu? Vtedy alebo teraz?

Ruská dilema obyčajného konšpirátora

Druhá nevybuchnutá mína pre Kotlebovcov je ruská vakcína. Všeobecne Kotlebovci majú očkovanie za nebezpečný experiment západného sveta s cieľom ovládnuť mysle ľudí a obmedziť ich slobodnú vôľu. Navyše s cieľom zarobiť obrovské peniaze pre farmafirmy. Celé očkovanie prirovnali kotlebovskí extrémisti paradoxne k nacistickým Mengeleho pokusom na ľuďoch. Jediná krajina vzdorujúca západnej „zvrátenej“ ideológii bolo doteraz Rusko.

Avšak Rusko aktuálne ponúka po celom svete svoju vakcínu Sputnik V. Pridalo sa teda aj Rusko k západnému sprisahaniu a zradilo ideály slobodných ľudí? Je ruská vakcína rovnako rýchlokvasený pokusný liek na ľudí? Tiež obsahuje nanočipy? Aj ruské farmafirmy sa chcú iba nabaliť na vymyslenej chorobe? Kotlebovci a ich priaznivci aktuálne prežívajú ťažkú morálno-logickú dilemu, napriek tomu, že ani v jednej z týchto disciplín filozofie sa doteraz neprejavovali ako premianti.

Kotlebovcom viac ako naklonené Hlavné správy boli doteraz odporcom akéhokoľvek očkovania. Avšak pri ruskej vakcíne podobne ako politici ĽSNS sú opatrnejší, ba priamo podporujú ruskú vakcínu.

Nový svetový poriadok, čipovanie a odpor k rúškam

Už vlani na jar, keď v Európe začala zúriť pandémia koronavírusu, sa Marian Kotleba ako jeden z prvých chopil príležitosti a začal šíriť konšpirácie. V prvej vlne boli na Slovensku veľmi rýchlo prijaté prísne opatrenia, ktoré fungovali a pandémia sa na Slovensku neprejavila ako teraz. Aj absencia reálnej skúsenosti mohla dopomôcť k ľahšiemu šíreniu dezinformácií. 

Spočiatku videl Kotleba za pandémiou snahu o nastolenie nového svetového poriadku a ľudom radil: „študujte alternatívne weby, študujte problematiku nového svetového poriadku NWO a pochopíte o čo sa tu aj s touto koronou hrá.“ Taktiež nezabudol spomenúť migrantov, obľúbenú tému ĽSNS, ktorých obviňoval z toho, že do Európy doniesli vírus, čo sa doteraz nijako nedokázalo, keďže prvé hlavné epicentrá sa ukázali v USA mesto Seattle a v Európe talianske lyžiarske strediská.

Neskôr prišiel Kotleba s novou teóriou, tentoraz s náboženským podtónom, v ktorej sa odvolával aj na Bibliu. Tu sa už začínajú spomínať vakcíny, ktoré budú obsahovať mikročip, ten označoval ako znak šelmy. 

Počas leta predseda strany dovolenkoval v Čiernej Hore a po návrate natočil video, v ktorom chorobu zľahčoval a prirovnal k chrípke. Odôvodňoval si to tým, že aj keď bol v rizikovej krajine a nedodržiaval žiadne špeciálne opatrenia, testovaný bol negatívne. V tomto období začal výraznejšie vystupovať proti rúškam a označoval ich za propagandu. O jeho vystúpení bez rúška v relácií RTVS sme informovali aj my

Prešlo niekoľko týždňov a sám Kotleba a niekoľko členov jeho strany sa nakazilo koronavírusom. V reakcii na to, natočil predseda ĽSNS video, v ktorom popisoval svoj postup liečby choroby. Vo videu okrem iného spomenul aj svoju kombináciu vodky s inými liekmi. Pitie alkoholu na liečenie Covidu-19 odborníci v žiadnom prípade neodporúčajú

Kotlebovcov bolo výrazne vidieť aj na jesenných protivládnych protestoch. Jedného z nich, Andreja Medveckého, dokonca polícia zadržala

Starým klamstvám nik neverí, tak otočka o 180 stupňov

V januári traja politici ĽSNS oznámili, že odchádzajú z hnutia. Doteraz priaznivci nedemokratických režimov Milan Mazurek, Milan Uhrík, či Miroslav Suja nesúhlasili s nedemokratickým riadením strany. K tomu Suja zverejnil status, v ktorom Igorovi Matovičovi ironicky „gratuluje“ k prvenstvu v počte úmrtí na COVID-19 v prepočte na milión obyvateľov.  

V statuse ďalej kritizuje premiéra a vládu za to, že nepočúva rady odborníkov. Paradoxne tých odborníkov, ktorých jeho bývalá strana a jej priaznivci dlhodobo spochybňujú šírením dezinformácií a hoaxov.

Jedným z vysvetlení kotlebovskej otočky pri korone je, že na Slovensku má priamu skúsenosť s chorobou COVID-19 už viac ako pol milióna ľudí a ku koncu februára sa počet obetí na túto chorobu vyšplhal na viac ako 7000 ľudí, medzi nimi aj verejne známe tváre. 

V praxi tak priamo desaťtisíce príbuzných prišli pre koronavírus o svojich blízkych a ďalšie státisíce ich známych už počuli ich reálnu skúsenosť z prvej ruky, čo významne oslabuje možnosť presvedčivo klamať o koronavíruse a zľahčovať jeho nebezpečenstvo.

A tak sa opäť povtrdzuje či už biblické o božích mlynoch alebo masarykovské, že pravda zvíťazí.