Trump si s Bidenom a Ukrajinou nedá pokoj. Všetky stopy vedú do Ruska

Trump si s Bidenom a Ukrajinou nedá pokoj. Všetky stopy vedú do Ruska

Americké úrady začínajú vyšetrovať nedávno zverejnené e-maily ohľadom obchodných stykov syna prezidentského kandidáta Joe Bidena – Huntera na Ukrajine a v Číne. Cieľom je zistiť, či ide o pravdivé informácie alebo opäť len o antikampaň namieranú proti jeho otcovi.

Prezidentská kampaň vrcholí a stupňuje sa aj propaganda a diskreditácia protikandidáta.

Najnovším prípadom je zverejnená e-mailová komunikácia syna demokratického kandidáta Joea Bidena. Týkať sa má jeho obchodných aktivít na Ukrajine v spoločnosti Burisma. Vyšetrovatelia FBI budú mať plné ruky práce zistiť, či sa v tomto prípade opäť jedná len o ruskú propagandu alebo sú informácie pravdivé.

Hlavným motívom Kremľa by v tomto prípade bolo oslabenie pozície demokrata Bidena v súboji s republikánom Donaldom Trumpom.

Zaujímavé je, že presne pred štyrmi rokmi v tom istom čase krátko pred voľbami sa tiež objavili emaily Demokratickej strany. Následné vyšetrovanie ukázalo, že za hackerom Guccifer 2.0 stála ruská tajná služba GRU. A s najväčšou pravdepodobnosťou o tom vedel aj vtedajší kandidát Donald Trump, ktorého šéf kampane Paul Manafort sa s Rusmi ohľadom kompromateriálov stretol a Trumpov poradca Roger Stone koordinoval zverejnenie emailov na WikiLeaks. Manaforta v roku 2019 aj právoplatne odsúdili.

Na Bidena cez cynika Murdocha

V aktuálnom prípade Bidenovho syna ide o emaily z roku 2015, ktoré údajne získal New York Post od dvoch Trumpových spoločníkov – jeho osobného právnika Rudyho Guilianiho a jeho bývalého šéfa pre oblasť stratégií Steva Bannona.

Že si Trumpovi muži vybrali práve New York Post nemusí byť úplná náhoda. Vlastní ho totiž mediálny magnát Rupert Murdoch, ktorí už od vlády Ronalda Reagana aj finančne podporuje republikánov a navyše vo svojich médiách veľmi rád cynicky pre peniaze vychádza v ústrety ruským záujmom.

Naposledy v Británii jeho denníky veľmi tvrdo podporovali Brexit, čo bolo aj ruským cieľom. V USA vlastní Murdoch aj televíznu sieť Fox, ktorej spravodajský kanál Fox News výrazne podporuje Trumpa a vyslovene aj pravicových extrémistov.

K tomu všetkému mal Guiliani veľmi dobré vzťahy aj s dvomi ruskými agentmi, ktorí šírili pro-kremeľskú propagandu.

Biden obvinenia, že by na Ukrajine vybavoval veci pre firmu, kde pôsobil jeho syn, odmietol. „Žiadne pracovné stretnutie sa medzi pánom Bidenom a zástupcami spoločnosti Burisma neuskutočnilo,“ uviedol pre portál Politico Bidenov hovorca Andrew Bates.

Navyše podľa oficiálnych záverov vyšetrovania celej kauzy však nebola americká zahraničná politika nijakým spôsobom ovplyvnená súkromnými aktivitami rodinných členov Joea Bidena.

Facebook a Twitter si dupli

Proti šíreniu nepotvrdených obvinení voči Bidenovcom prekvapivo zasiahli aj sociálne siete Facebook a Twitter.

Na ich platformách sa totižto začali objavovať „zaručené“ správy o tom, ako predstavitelia ukrajinskej energetickej spoločnosti Burisma ďakujú svojmu členovi Hunterovi Bidenovi za zorganizovanie priameho stretnutia s jeho otcom – vtedajším americkým viceprezidentom.

Rusi chcú Trumpa, Čína Bidena!

Americký portál CNN už v auguste 2020 informoval o rozsiahlej dezinformačnej kampani, ktorá pochádza z Ruska a je namierená voči celej Demokratickej strane.

Tieto zistenia nie sú vôbec prekvapujúce. Už počas Bidenovho pôsobenia vo funkcii viceprezidenta pre Baracka Obamu prebiehala proti nemu ostrá dezinformačná kampaň. Tú spustili najmä jeho anti-Putinovské postoje v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

Na druhej strane je zaujímavé, že Čína zase odmieta Trumpa. Jeho obvinenia voči Číne za zodpovednosť vypuknutia celosvetovej pandémie koronavírusu, vyhlásenia o tom, že Čína za pandémiu bude musieť niesť následky v kombinácii s jeho nevyspytateľnou povahou spôsobili priklonenie Číny na stranu Bidena.

Pre tú istú vec už Trumpa odvolali

Trump mal pre „aféru“ Burisma na Ukrajine už raz problém. V roku 2019 totiž unikol záznam jeho telefonátu s čerstvo zvoleným ukrajinským prezidentom Viktorom Zelenským. V ňom Trump žiadal od ukrajinského prezidenta, aby sa ich prokuratúra poriadne pozrela na aktivity Huntera Bidena a na oplátku nebude zdržiavať vojenskú pomoc, ktorú schválil kongres.

A práve pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa čelil Trump odvolávaniu (impeachmentu). Ten bol aj úspešný v Snemovni reprezentantov, kde mali väčšinu Demokrati. Samotné odvolanie z úradu by však musela potvrdiť 2/3 vaäčšinou horná komora – Senát, no tam mali väčšinu republikáni a tí Trumpa odmietli uznať vinným.