Trump tvrdí, že ho správa republikánskeho kongresmana očistila

Trump tvrdí, že ho správa republikánskeho kongresmana očistila

Americký prezident sa snaží zbaviť podozrení, že voľby vyhral aj vďaka ruskému zasahovaniu. Dôkazy, ktoré by podozrenia vyvracali, však napriek sebavedomým vyhláseniam nemá.

Už od prezidentských volieb v USA v roku 2016 existovali pochybnosti o ruskom zasahovaní do volieb. Aj napriek tomu, že Kongres aj tajné služby zasahovanie potvrdili, Donald Trump ho stále odmieta. Najnovšia obhajoba republikánov znie, že FBI a ministerstvo spravodlivosti sú zaujaté v jeho neprospech.

Memorandum v tomto duchu pre Donalda Trumpa vypracoval republikánsky kongresman Devin Nunes a predseda spravodajského výboru Snemovne reprezentantov. Trump tvrdí, že jeho správa ho úplne zbavuje podozrení z toho, že by mal s ruským zasahovaním čokoľvek spoločné.

FBI však tvrdí, že správa obsahuje detaily z vyšetrovania a vynechanie niektorých faktov mohlo jej vyznenie vážne skresliť. Preto Trumpovi neodporučilo Nunesovu správu zverejniť. Trump to napriek tomu urobil.

Memorandum však neodhalilo žiadne závažné chyby počas vyšetrovania. Najväčší problém mal nastať pri odpočúvaní jedného z členov tímu Donalda Trumpa, Cartera Pagea. Už v roku 2013 ho FBI podozrievala z kontaktov s Rusmi. V tom čase však nebol členom Trumpovho tímu a aj neskôr v ňom pôsobil len ako dobrovoľník.

Povolenie na odpočúvanie Pagea malo byť vydané na základe informácií Christophera Steela. Podľa Nunesa však neboli dôveryhodné. Christopher Steel je bývalý agent britskej tajnej služby MI6, ktorého platil aj tím Hillary Clintonovej.

Memorandum za problém označuje aj to, že FBI vo svojej žiadosti o odpočúvanie sudcu neinformovalo o tom, že na získaní informácií sa finančne podieľali demokrati.

Kritici však memorandu vyčítajú, že v ňom republikáni zatajili niektoré informácie. Údajne v ňom nie sú všetky detaily o Pageovi, preto je podľa nich nedôveryhodné. Demokrati tvrdia, že ak by bola zverejnená celá žiadosť o odpočúvanie, neúplnosť informácii v memorande by bola očividná.

Keďže však ide o prísne tajné informácie, je veľmi nízka pravdepodobnosť, že ich zverejnia.

O ruskej podpore pre Donalda Trumpa však nasvedčujú aj čerstvé štatistiky Twittera. Od 1. septembra do 15. novembra 2016 na ňom automatické ruské účty zdieľali Trumpove tweety 470-tisíc krát. U Hillary Clintonovej to bolo len 50-tisíc krát.

Twitter identifikoval približne 2,12 milióna tweetov od ruských botov, ktoré súviseli s voľbami. Až dve tretiny zdieľaní tweetov WikiLeaks napríklad mali na svedomí ruské účty. WikiLeaks pred voľbami zverejnil informácie z e-mailov Demokratov, ktoré získali hackeri. Podľa tajných služieb boli v službách Kremľa.