Trumpov zdravotný stav stále vyvoláva otázky

Trumpov zdravotný stav stále vyvoláva otázky

Americký prezident Donald Trump sa po návrate z nemocnice s COVID-19 dostal do starej formy. Klame a zavádza.

Trump od začiatku zámerne zľahčoval pandémiu koronavírusu, šíril o nej rôzne konšpirácie a pritom už vo februári tohto roku dobre vedel, aký smrteľný a vysoko nákazlivý vírus je. Sám sa usvedčil v rozhovore s významným americkým novinárom Bobom Woodwardom, kde sa priznal, že nechcel vytvárať paniku.

Nakoniec sa minulý týždeň sám koronavírusom nakazil. Po prevezení do vojenskej nemocnice mu nasadili liečbu viacerými liekmi, vrátane remdesiviru.

O priebehu choroby u prezidenta kolovali rôzne protichodné tvrdenia, avšak po troch dňoch v nemocnici sa podľa doktorov jeho stav zlepšil natoľko, že ho z nej prepustili.

Trump spôsobil rozruch hneď v pondelok po tom, čo ho z nemocnice vrtuľníkom previezli do Bieleho domu. Počas toho, ako pózoval novinárom na balkóne, si dal dole rúško, aj keď bol ešte stále infekčný.

Požehnanie od Boha

Už v stredu sa vrátil do Oválnej pracovne, odkiaľ sa americkému národu prihovoril prostredníctvom video odkazu.

O svojom nakazení vravel ako o „požehnaní od Boha“„šťastí v nešťastí“, pretože na sebe otestoval experimentálny kokteil protilátok od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals, ktorý ho vraj úspešne vyliečil.

Liek však nie je schválený federálnym úradom pre kontrolu liečiv.

Trump sa teda bude snažiť získať autorizáciu pre použitie tohto experimentálneho lieku aspoň v naliehavých prípadoch a chcel by ho poskytovať Američanom zadarmo.

Okrem toho znovu zaútočil aj na Čínu: „Vy (Američania) za to platiť nebudete. Nie je to vaša chyba. Je to chyba Číny. A Čína za to zaplatí.“

Prejav plný klamstiev

V sobotu mal zase verejný prejav na balkóne Bieleho domu pred stovkami ľudí. Epidemiologické opatrenia sa nedodržiavali, ľudia boli natlačení na seba a samotný Trump ešte stále mohol byť infekčný.

Čo sa týka samotného prejavu, pokiaľ niekto čakal, že po COVID-19 na vlastnej koži Trump zmení svoju rétoriku, mýlil sa. Znovu zľahčoval šírenie pandémie v USA a tvrdil, že koronavírus sa vytráca, aj keď on samotný sa nakazil ešte len minulý týždeň.

Nevyhol sa ani útokom na svojho oponenta v prezidentských voľbách. Joea Bidena obvinil z toho, že výtržníkov a lupičov nazýva pokojnými demonštrantmi.

Zavádzal aj o úspechoch svojej vlády. Tvrdil, že urobil pre černochov viac ako všetci predchádzajúci americkí prezidenti od čias Abrahama Lincolna, a že jeho vláda sa postará o ľudí s predchádzajúcimi zdravotnými ťažkosťami.

Avšak redaktori CNN po overení týchto výrokov vyvrátili Trumpove klamstvá. Potvrdili, že Biden opakovane odsudzoval násilnosti a lúpeže zo strany demonštrantov. Tiež, že Trump podporuje zrušenie Obamacare, teda Zákona o dostupnej starostlivosti z roku 2010, pričom žiadny vlastný plán na ochranu ľudí so zdravotnými ťažkosťami nepredstavil.

Tak je infekčný, či nie je?!

Trumpov osobný lekár Sean Conley vydal v sobotu večer niekoľko hodín po Trumpovom prejave vyhlásenie, v ktorom verejnosti oznámil, že na základe poslednej PCR vzorky prezident už nepredstavuje riziko prenosu COVID-19 na iných.

Napriek tomu, z tohto vyhlásenia nie je zrejmé, či mal Trump negatívny test na COVID-19, nevie sa ani presný deň, kedy sa prezident nakazil, a tak v spoločnosti stále panuje neistota ohľadom Trumpovho zdravotného stavu.

Trump sa už napriek tomu znovu usilovne zapája do prezidentskej kampane, cíti sa „úžasne“ a na tento týždeň má naplánované tri zrazy – na Floride, v Pennsylvánii a Iowe.