Twitter v Británii bojuje proti 5G konšpirácii vyskakovacím oknom

Twitter v Británii bojuje proti 5G konšpirácii vyskakovacím oknom

Twitter začiatkom mája oznámil ďalší krok v boji proti hoaxom o COVID-19. Tentokrát zavádza vyskakovacie okno upozorňujúce na nepravdivosť informácie, že 5G sieť šíri koronavírus.

Od začiatku vypuknutia pandémie sa internete rozšírilo množstvo hoaxov a konšpiračných teórií. Koordinované dezinformačné kampane rôznych aktérov útočili na jednotlivé štáty s cieľom destabilizovať ich domácu, ale aj zahraničnú politiku. Iní konšpirátori zas len chceli šíriť paniku.

Sociálne siete a internetové platformy pristúpili k boju proti hoaxom každá po svojom. V minulosti sme už písali napríklad o WhatsAppe, ktorý limitoval možnosť preposielania správ; Youtube maže kontá konšpirátorov a zakazuje hoaxy; či Facebook, ktorý sa pokúša o fact-checking a taktiež blokuje konšpiračné stránky.

Twitter zaujal stanovisko zvýrazňovania overených vládnych príspevkov, či blokovania obsahu, ktorý je v rozpore s oficiálnymi odporúčaniami (čo zahŕňa aj upozornenia na zavádzajúce príspevky svetových lídrov).

Ani to však nezabránilo dezinformačnej smršti v priebehu apríla. Hoax, ktorý sa rozšíril aj medzi Slovákmi tvrdil, že 5G sieťou sa šíri koronavírus. Vo Veľkej Británii tak začali ľudia v panike páliť telekomunikačné vysielače. Na Slovensku sa tejto dezinformácie chytil aj bývalý prezidentský kandidát Štefan Harabin.

Twitter sa rozhodol proti tejto konšpirácii bojovať vyskakovacím oknom. Pokiaľ užívateľ vyhľadáva informácie o 5G, vyskočí na neho upozornenie, že šírenie koronavírusu 5G sieťou je hoax a neexistujú o tom žiadne relevantné dôkazy. Navyše to ani fyzicky nie je možné. Následne má poskytnúť odkaz na vládou overené zdroje, ktoré túto dezinformáciu vyvracajú.

Začiatkom mája si britskí poslanci predvolali predstaviteľov Facebooku, Googlu a Twitteru a žiadali od nich kroky proti šíreniu hoaxov.

Predseda parlamentnej komisie pre digitalizáciu a médiá Julian Knight však nebol doterajšími krokmi nadšený. Postoj, ktorý sociálne platformy zaujali, označil sa “značne nedostačujúci” a obvinil ich, že “zlyhali v objasnení toho, čo robia v boji proti riziku rekordnej úrovne online mylných informácií a dezinformácií o COVID-19, ktoré sú niekedy smrtiace”.