Vedci vytvorili nástroj na overovanie výrokov politikov v priamom prenose

Vedci vytvorili nástroj na overovanie výrokov politikov v priamom prenose

Aplikácia umožní divákovi pri sledovaní politickej debaty kontrolovať pravdovravnosť politikov.

V súčasnosti existuje mnoho projektov, ktoré overujú pravdivosť výrokov politikov v politických debatách či na tlačových konferenciách a pod. Na Slovensku je známy napríklad projekt Demagog.sk, ktorý má širokú databázu overených výrokov politikov.

Problémom takýchto projektov je však to, že výroky politikov overujú väčšinou až s odstupom času. Analýzu úrovne diskusie si preto pozrie len zlomok ľudí, ktorí ju sledovali v televízii.

Tento problém však riešia vedci z Dukeovej univerzity v USA. Tím expertov pod vedením profesora Billa Adaira vytvoril aplikáciu, ktorá môže overovať pravdivosť výrokov politikov v priamom prenose. Vedci zatiaľ vytvorili mobilnú aplikáciu. Podobná aplikácia pre televízie je už takmer hotová.

Program funguje na báze systematického vyhľadávania v databázach ako Politifact, Factcheck a v článkoch novín Washington Post. Na ich základe následne divákovi v priamom prenose vo forme komentára poskytne informáciu o pravdivosti konkrétneho tvrdenia.

Vedci už tento program testovali na vybranej skupine divákov. Aplikácia im k prejavom Donalda Trumpa a Baracka Obamu o stave únie pridávala komentáre v priamom prenose. Podľa Adaira mala služba veľký úspech.

Americké stanice o ňu zatiaľ nejavia záujem. Podľa agentúry AP za momentálnym nezáujmom stojí hlavne fakt, že ide o veľmi citlivú tému. Televízie sa môžu obávať, že ich diváci budú podozrievať z manipulácie.

Adair tvrdí, že tieto podozrenia by mohli vyriešiť totálnou robotizáciou systému a vylúčením ľudského vplyvu z overovania výrokov, čo by zabezpečilo, že program by overoval všetkých politikov rovnako. Adair si ako riešenie predstavuje kontrolný komentár každé dve minúty.

Ak by mala aplikácia na trhu úspech, mohla by výrazne prispieť k lepšej informovanosti divákov (voličov) a znížila by šance politikov manipulovať verejnú mienku pomocou klamstiev.

Predstavme si napríklad, že by Andrej Danko (SNS) v televízii tvrdil, že nie je plagiátor a v priamom prenose by sa na obrazovke zjavil doplňujúci komentár o tom, ako ho síce  komisia nenazvala plagiátorom, ale že prakticky odpísal 63 zo 72 strán svojej rigoróznej práce.

Rizikom takejto aplikácie však je, že následne aj dezinformátori budú mať možnosť vytvoriť si takúto aplikáciu, do ktorej naopak vložia vlastnú databázu „faktov“.