Vianočná klasika: Migranti, zákaz vianočných symbolov a zapredaný západ

Vianočná klasika: Migranti, zákaz vianočných symbolov a zapredaný západ

Ako k Vianociam patrí televízna Popoluška, tak sa novou tradíciou stávajú vianočné konšpiračne klasiky, ktoré k nám prichádzajú prevažne z mrazivého východu – Ruska. 

Zákaz kresťanských symbolov 

Čo by to boli za Vianoce bez zlého Bruselu, ktorý plánuje každý rok zakázať kresťanské symboly. Ako na potvoru sa táto bombastická správa objaví vždy pres Vianocami a nikdy to nie je pravda. No samozrejme mohla by byť. Podľa tradičných bludárov.

Základom hoaxu je tvrdenie, že Brusel zakáže vianočné stromčeky, aby tým neboli pobúrení moslimskí migranti. Táto vymyslená správa už tradične prichádza z východu, teda Ruska.

Tento rok konšpirátori pridali aj bonus – nielen v EÚ, ale údajne samotní moslimovia chcú zakázať vianočné stromčeky dokonca aj v Anglicku. 

V Taliansku si zase svojim životom žila informácia o tom, že v jednom mestečku zakázali vianočné koledy. A dôvod? Skúste tri krát hádať. Samozrejme, aby tým nepobúrili migrantov. Išlo ale opäť o výmysel od zdroja „jedna pani povedala“.  

Dekadentný a zapredaný západ 

Podľa portálu EUvsDisinfo v drvivej väčšine prípadov za podobnými hoaxami stoja ruskí trollovia. Ich cieľom má byť vzbudenie dojmu o dekadentnom západe s pochmúrnou budúcnosťou, kým východ si samozrejme ctí svoje tradície a budúcnosť má viac ako jasnú. 

Práve na zapredanosti Západu, ktorý je údajne ochotný zbaviť sa svojej identity, vytvára ruská propaganda opakujúci sa citový nátlak na čitateľa.  

Bludý šírili aj české weby

V roku 2016 prišiel konšpiračný web ac24.cz s informáciou, že Švédsko zakázalo vianočnú výzdobu kvôli tomu, aby neurážala migrantov. Pravda však bola taká, že výzdobu zakázal švédsky dopravný úrad, a to na svojom majetku z dôvodu miestnych zákonov týkajúcich sa energetiky. Tento krok nemal žiaden náboženský motív a už vôbec nešlo o celoplošný zákaz, ako evokoval titulok k článku.

O rok neskôr web svobodnenoviny.eu uverejnil článok o tom, že Paríž ruší vianočné trhy a namiesto toho bude usporadúvať iba ramadán. Opäť blbosť. Dezinformátori tu urobili z komára somára. V skutočnosti išlo iba o trhy konajúce sa na Champs-Elysees a dôvodom bol súkromný spor organizátora týchto trhov s vedením mesta. 

Konšpirátori túto správu šírili ďalej s náboženským kontextom, ku ktorému samozrejme nezabudli pridať moslimov. Na tomto odkaze si môžete pozrieť prehľad parížskych vianočných trhov v roku 2019.  

Ak Vás táto vianočná tradícia konšpirátorov zaujala, alebo aj pobavila, môžete si pozrieť kompletný prehľad podobných falošných správ z posledných rokov, ktoré zozbieral portál EUvsDisinfo.eu.