WhatsApp pridáva tlačidlo pre instantné overenie pravdivosti správ

WhatsApp pridáva tlačidlo pre instantné overenie pravdivosti správ

WhatsApp predstavuje nový nástroj na boj s dezinformáciami. Viackrát preposlané správy bude možné jediným kliknutím vyhľadať a tým zistiť ich pravdivosť.

Vedľa preposielaných správ sa bude zobrazovať ikonka lupy. Po jej otvorení sa užívateľovi automaticky vyhľadajú na Google relevantné informácie. Spoločnosť tým zjednoduší overovanie správ.

Užívateľ napríklad dostane od priateľa preposlanú správu, že pitie vody s cesnakom lieči koronavírus. Vedľa článku sa bude nachádzať ikonka lupy, na ktorú je potrebné jednoducho kliknúť. Následne sa užívateľovi zobrazia správy napríklad od Svetovej zdravotníckej organizácie či rôznych fact-checkingových organizácií, ktoré v tomto prípade správu vyvrátia.

WhatsApp verí, že práve jednoduchý prístup k pravdivým informáciám spomalí šírenie dezinformácií medzi užívateľmi.

Nová funkcia bola spustená v pondelok a zatiaľ je dostupná v Brazílii, Taliansku, Írsku, Mexiku, Španielsku, Veľkej Británii a USA. Zoznam krajín sa však bude po úvodnom teste zväčšovať.

WhatsApp vsadil na lenivosť

Spoločnosť sa už v apríli tohto roku pokúsila obmedziť hromadné preposielanie správ, ktoré majú v mnohých prípadoch dezinformačný charakter. Ak bola správa preposlaná viac ako päťkrát, zobrazí sa pri nej ikonka dvojitej šípky.

Navyše, v prípade, že je správa označená za príliš často preposielanú, je možné ju odoslať iba do jedného chatu. Danú správu je potom síce možné manuálne poslať znovu niekomu inému, avšak nie je to možné urobiť jednorazovo. Tým sa obmedzí rýchlosť šírenia dezinformácie a tiež existuje predpoklad, že sa užívateľovi jednoducho nebude chcieť preposielať správu mnohým priateľom z dôvodu časovej náročnosti.

Obmedzeniu preposielania správ do jedného chatu predchádzalo obmedzenie z roku 2019. Podľa neho bolo možné preposielať do najviac piatich chatov.

Už druhá aktualizácia v tomto roku týkajúca sa boja s dezinformáciami na WhatsAppe je spôsobená nadmerným šírením nepravdivých správ a hoaxov ohľadne koronavírusu. Kým doteraz boli obľúbenejšie skôr rôzne politické dezinformácie, pandémia značne rozšírila pole pôsobnosti.

Cez WhatsApp sa napríklad vo veľkom šírili hoaxy o šírení koronavírusu cez 5G siete, čo viedlo k podpaľačským útokom na ich stanice.