Zem a Vek našiel liek, ktorý neexistuje, na COVID-19, ktorý tiež neexistuje

Zem a Vek našiel liek, ktorý neexistuje, na COVID-19, ktorý tiež neexistuje

Konšpiračný bludátor Zem a Vek prišiel opätovne s bombastickým zistením, že vláda pred ľuďmi tají liek na COVID-19, ktorý mimochodom donedávna považoval tiež za vládny výmysel.

Hoaxeri zo Zem a Vek sa pochválili, že ako prví na Slovensku objavili účinný liek založený na mixe látok okolo kortikosteroidu pre astmatikov. Smutno-vtipné je, že svoj jedinečný objav podložili vyše pol roka starým americkým článkom, ktorý samotný konštatuje, že v danom čase (júl 2020) neexistujú dôkazy o účinnosti spomínanej liečby.

Keby Zem a Vek použil nenávidený Google alebo hoci aj ruský vyhľadávač Yandex, tak by zistil, že medzičasom sa objavili štúdie, ktoré zistenia texaského doktora so steroidovou pílou vyvracajú a dokonca zistili, že ním pretláčaný kortikosteroid môže byť pre ľudí vyslovene nebezpečný.

To ale neprekáža vyslovene nebezpečnému médiu konštatovať, že slovenská vláda odmietaním receptu bývalého doktora pácha pomaly genocídu na Slovensku. Nezabúda dodať, že naopak vakcíny sú nebezpečné a určené iba pre tajtrlíkov.

Samozvaný texaský spasiteľ

Celá konšpirácia Zem a Vek vychádza od vyhlásenia amerického doktora Richarda Bartletta. Ten ešte 2. júla na YouTube vyhlásil, že mix kortikosteroidu s názvom budezonid spolu so zinkom a aspirínom po vdýchnutí vylieči pľúcnu formu Covidu. O dôveryhodnosti tvrdení svedčí aj fakt, že Google video z YouTube pre šírenie nebezpečných medicínskych hoaxov vymazal. Video sa však objavilo znovu tu.

Vo videu sa Bartlett odvoláva na Taiwan, Japonsko, Singapur a Island, kde táto liečba už údajne bola zavedená do praxe, a práve preto sa týmto krajinám darí efektívne potláčať šírenie vírusu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza stanovisko, že v uvedených krajinách neexistuje žiadny dôkaz o súvislosti medzi inhalovaním kortikosteroidu a znížením úmrtnosti.

Bartlettov mix je nebezpečný

V USA sa predsa len pozreli bližšie na Bartlettov mix kortikosteroidov a bohužiaľ zistili, že je to pri liečbe Covidu skôr nebezpečný, ako užitočný. Kortikosteroidy sa používajú roky na liečbu chorôb dýchacích ciest, ale pri ich nadužívaní sú mimoriadne nebezpečné. Navyše štúdia zistila, že práve kortikosteroidy ZVYŠUJÚ riziko ťažkého zápalu pľúc, čo je mimoriadne nebezpečné v spojení s koronavírusom.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) dokonca zaslala varovný list farmaceutickej spoločnosti Nephron, ktorá inhalátory s budezonidom predáva. Spoločnosť pri propagácii svojho produktu uvádzala, že tieto inhalátory dokážu liečiť symptómy koronavírusu. Americká vládna agentúra, ktorá má na starosti okrem iného aj kontrolu a reguláciu liečiv, hovorí o klamlivom dojme o bezpečnosti a účinnosti budezonidu pri liečbe COVID-19.

Tajný liek alebo medicínska hlúposť?

Zem a Vek navyše konštatuje, že o Bartlettovej metóde nie sú žiadne štúdie, a teda je jasné, že vlády to taja, lebo… bohviečo. Pravda však môže práve opačná. Štúdie neexistujú, lebo skutoční odborníci od začiatku vedia, že je to medicínska blbosť.

Napríklad Dan Nicolau, docent Queenslandskej technickej univerzity, pre agentúru AFP uviedol, že internetom sa šíriace polemiky o použití steroidov v súvislosti s bojom proti koronavírusu sú kategoricky nesprávne. 

Nicolau na základe klinického výskumu použitia bežných astmatických inhalátorov ako liekov na COVID-19, ktorý z pozície vedúceho výskumníka riadil, uviedol záver, že použitie inhalačných steroidov nie je a nemôže byť spôsobom, ako zabrániť šíreniu infekcie.

Analytička Tsung-Mei Cheng a odborníčka na Taiwan na Pricetonskej univerzity dokonca hovorí o neexistujúcej súvislosti medzi znižovaním počtu obetí a inhalovaním steroidov. O podobnej liečbe nikdy nepočula.

Mona Bafadhel, docentka respiračnej medicíny na Oxfordskej univerzite uviedla, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že inhalovaný budezonid alebo akékoľvek ďalšie inhalačné steroidy sú liekom na COVID-19. 

O neexistencii dôkazov o účinnosti tohto lieku hovorí aj Mitchell Grayson, profesor pediatrie a vedúci oddelenia alergie a imunológie v Národnej detskej nemocnici na Ohio State University College of Medicine. Podľa neho existuje šanca, že steroid môže pomôcť zmierniť nadmernú reakciu imunitného systému na COVID-19, ktorá môže spôsobiť zdravotné komplikácie, avšak nie samotnú chorobu potláčať, resp. liečiť.

Všetci spomínaní vedci sa zhodujú v jednom: ak by sa aj podarilo nejakým spôsobom preukázať pozitívny účinok tejto liečby, neznamenalo by to, že vakcinácia nie je potrebná. Očkovanie stále zostáva jediným kľúčom k definitívnemu porazeniu pandémie.

Zrušené facebookové stránky Zem a Vek

Posledný deň v roku pripravil pre konšpirátorov nemilé prekvapenie. Dve stránky patriace platforme Zem a Vek, dohromady s približne 45 tisíc fanúšikmi boli zrušené. Facebook argumentoval opakovaným porušovaním pravidiel používania sociálnej siete a nerešpektovaním tzv. Noriem komunity používateľov.

Práve prostredníctvom sociálnej platformy Facebook sa nimi publikované nezmysly a nebezpečenstvá najrýchlejšie šírili medzi ľudí.

Neprešiel ani deň a dezinformátori založili novú stránku s názvom Z&v. Za niekoľko dní stránka nazbierala vyše zhruba 2000 „páči sa mi to.“ Je však možné, že stránku čaká rovnaký osud, ako jej predchodkyne.