Aj požiare v Austrálii sprevádzajú dezinformácie

Aj požiare v Austrálii sprevádzajú dezinformácie

Austrálske požiare trvajú už niekoľko mesiacov. Doteraz zomrelo najmenej 24 ľudí. Nie je to však jediný problém, Austrália v dnešných dňoch čelí aj šíreniu dezinformácií.

V posledných dňoch sa internetom šíria rôzne nepresné obrázky a mapy zobrazujúce lesné požiare v Austrálii. Šírili ich nielen bežní používatelia, ktorí chceli prejaviť smútok a zvýšiť povedomie o ničivých požiaroch, ale aj rôzni umelci.

Jednou z nich bola napríklad Rihanna, ktorá zdieľala mapu, kde Austrália pôsobí, akoby bola celá v plameňoch. V skutočnosti to však bola vizualizácia umelca Anthonyho Hearseyho, ktorú vytvoril na základe mesačných výsledkov systému Nasa’s Fire Information for Resource Management System.

Okrem toho sa po internete šíri ďalšia veľmi často zdieľaná mapa, kde sú zobrazené ikony plameňov. Tie majú predstavovať všetky miesta požiarov v Austrálii. Sú prevzaté z webovej stránky austrálskej vlády MyFireWatch, ktorá využíva satelitné údaje na mapovanie zdrojov tepla. Údaje však obsahujú akýkoľvek zdroj tepla, ktorý je horúci. To  znamená, že symboly neznačia len požiare, ale napríklad aj spaľovne, vysoké pece rafinérií alebo odrazy slnečných lúčov zo striech tovární.

Ďalšie dezinformácie šírili popierači klimatických zmien. Tí tvrdili, že požiare v Austrálii zapríčinili podpaľači. Malo ísť o 187 ľudí, ktorí boli údajne odsúdení za podpaľačstvo. Polícia z Nového Južného Walesu síce naozaj viedla stíhanie proti 187 osobám, no len 24 z toho spôsobilo úmyselne požiar. Zvyšných 163 ľudí zapríčilo požiar buď odhodením cigarety, alebo porušilo zákaz o použivaní ohňa. 

Túto kampaň na Twitteri sledoval Timothy Graham z Technickej univerzity v Queenslande. Na základe svojej analýzy zistil, že šíriteľmi dezinformácií sú popierači  klimatických zmien, ktorí tvrdia že podpaľačstvo je hlavnou príčinou prebiehajúcich požiarov a to aj napriek veľkému suchu.

Vysoké teploty a mesiace sucha v Austrálii lámu rekordy a spôsobujú obrovské škody. Celkovo je spálených 13 miliónov hektárov čo by sme mohli prirovnať k územiu Anglicka. Austrálske mega požiare dávno predbehli veľké požiare pri Amazonke (2019), kde došlo k spáleniu asi 900 000 hektárov alebo požiare v Kalifornii v roku 2018 ,kedy zhorelo asi 800 000 hektárov.