Bádateľ stále šíri nebezpečné klamstvá, no polícia už začala trestné stíhanie

Bádateľ stále šíri nebezpečné klamstvá, no polícia už začala trestné stíhanie

Bádateľ s novým rokom priniesol aj nové prevratné výmysly o koronavíruse ale aj o liečbe ochorenia COVID-19. Najnovšie vírus podľa Bádateľa dokáže zabiť zelený čaj, kakao či hrozno. K tomu všetkému nemocnice klamú o svojej preplnenosti.

V odtučnenej verzii klamstva Bádateľ, či už úmyselne alebo nie, nesprávne vysvetľuje závery vedeckej štúdie. Výskumníci z americkej univerzity v Severnej Karolíne totiž publikovali štúdiu zameranú na niektoré enzýmy, ktoré dokážu blokovať koronavírus. Výskum bol publikovaný 30.11.2020 v časopise Frontiers in Plant Science.

Vedci zistili, že enzýmy s MPRO aktivitou dokážu do istej miery (!!!) blokovať SARS-Cov-2. Dostatok týchto enzýmov obsahuje napríklad zelený čaj, kakao či dva druhy muškátového hrozna.

Konšpiračný web Bádateľ však z toho vyvodil jednoznačný záver, že tieto potraviny dokážu zabiť koronavírus, čo nie je pravda. Medzi ďalšie potraviny, ktoré by nás mali zbavovať COVID-19 patrí podľa toho istého média šťava z arónie či granátového jablka.

Ako to je teda v skutočnosti?

Dané potraviny obsahujú látky, ktoré môžu pomôcť v boji s koronavírusom, avšak nemôžu byť považované za náhradu prevencie či liečby. Zo štúdie síce vyplýva, že mierne spomaľujú množenie vírusu, nedokážu ho však zabiť ani jeho šírenie v tele úplne zastaviť.

Spomínané potraviny podľa štúdie môžu zvýšiť šance na úspešný boj s vírusom a pravdepodobne zľahčiť priebeh ochorenia. Podobne však môže pomôcť posilňovanie obranyschopnosti organizmu jedením napr. cesnaku, citrónu, zeleniny alebo ovocia. Tieto odporúčania platia všeobecne pri boji s akýmkoľvek vírusom.  

Problém je, že výskum sa uskutočnil iba v laboratóriu, nie na dobrovoľníkoch. Výskumníci sú preto vo svojich záveroch opatrní a uvádzajú: „Aj napriek tomu, že efektívnosť týchto prírodných výťažkov nebola testovaná ani na zvieratách ani na ľuďoch, na základe ich aktivity v skúmavke tvrdíme, že zvýšená konzumácia daných produktov môže zvýšiť prevenciu proti SARS-Cov-2 a zlepšiť boj s COVID-19.“

Vedci sa však ani náznakom nezmieňujú o tom, že by ktorýkoľvek z týchto produktov zabíjal koronavírus. Z dát vyplýva, že zelený čaj, kakao či hrozno môžu pomôcť v boji s COVID-19 a v niektorých prípadoch mierne uľahčiť priebeh ochorenia. Avšak nie je to zázračný liek.

Vyjadrujú sa tak aj samotní tvorcovia výskumu. Odporúčajú využiť tieto poznatky iba ako podporu pri prevencii či liečbe koronavírusu.

Účinnejšou prevenciou proti COVID-19 naďalej zostáva nosenie rúška, umývanie rúk, vyhýbanie sa kontaktu s ľuďmi, pravidelné vetranie a dezinfekcia povrchov. Najbezpečnejším spôsobom, ako sa ochoreniu vyhnúť je, ako aj pri iných chorobách, očkovanie.

Lož o nemocnici viedla až do väzenia

Situácia s koronavírusom je komplikovaná v celej Európe. Veľká Británia, aby predišla kolapsu zdravotníctva zaviedla ešte prísnejší lockdown, ako Slovensko. Britská „aktivistka“ Debbie Hicksová nielen, že správam o preplnených nemocniciach neverila, ale správu o akože vládnom sprisahaní si rovno vymyslela a skončila za mrežami.

Hicksová totiž natočila video z údajne prázdnej nemocnice v britskom meste Gloucestershire, čo však miestna Royal Hospital poprela a dôrazne sa ohradila. „Je to hanba,“ napísala nemocnica vo svojom vyhlásení.

Podľa vedenia je nemocnica extrémne vyťažená a aktivistku obvinila z narušenia chodu nemocnice a obťažovania pacientov. Natáčanie videí v nemocnici bez súhlasu je totiž zakázané.

Podľa vyjadrení tamojšieho doktora bolo video natočené v prázdnej ambulančnej časti nemocnice počas štátneho sviatku. Je prirodzené, že bežné ambulancie počas takýchto dní neordinujú, ostatné oddelenia nemocnice však boli preplnené. 

Video videlo iba na Facebooku viac ako 158 tisíc ľudí. Aj napriek tomu, že YouTube nahrávku stiahol, internetom sa stále šíri.

Nemocnice sú preplnené aj na Slovensku, no Bádateľ neverí

Konšpirátori z Bádateľa v závere svojej verzie o „statočnej“ Hicksovej polemizujú nad tým, či na Slovensku máme vôbec preplnené nemocnice. Politici a média sa podľa nich snažia ľudí iba zastrašiť, aby mohli odstrániť ľudské a občianske práva.

To je samozrejme vyslovená lož. Nemocnice na Slovensku pracujú na maximálny výkon a mnohé hlásia situácie blízke kolapsu. Pacienti sa musia kvôli nedostatku kapacít prevážať do iných nemocníc, s tranzitom pomáha už aj armáda.

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo príkaz na poskytovanie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Veľké množstvo ľudí sa nemôže dostať kvôli vážnej situácii na vyšetrenia k svojim lekárom či na operácie, ktoré nie sú akútne. 

Najhoršia situácie je momentálne v nemocnici v Nitre, denne tam umiera viac ako 10 ľudí. Zároveň tam zomrel už tretí lekár na COVID-19.

Polícia začala trestné stíhanie za články na Bádateľovi

Konšpiračné články z webu Bádateľ šíria dlhodobo zdravotnícke hoaxy a dezinformácie, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie ľudí. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí preto podal na portál trestné oznámenie za šírenie poplašných správ. Rezort zdravotníctva oznámil, že vyšetrovatelia začali v danej veci konať.