Bývalí pracovníci ruskej továrne na trollov prehovorili o ovplyvňovaní amerických volieb

Bývalí pracovníci ruskej továrne na trollov prehovorili o ovplyvňovaní amerických volieb

Napriek tomu, že ruskí predstavitelia stále popierajú obvinenia USA z ovplyvňovania amerických prezidentských volieb v roku 2016 ako vymyslené, na verejnosť sa dostávajú nové svedectvá ľudí, ktorí boli do ruskej propagandistickej kampane zapojení.

Bývalý pracovník petrohradskej Internetovej výskumnej agentúry (Internet Research Agency), ktorá je podozrivá z ovplyvňovania amerických prezidentských volieb a zo šírenia falošných správ, na základe vlastnej skúsenosti tvrdí, že americké obvinenia sú opodstatnené. Marat Mindijarov v rozhovore pre The Washington Post a The Associated Press opísal fungovanie tejto organizácie.

Internet Research Agency sa zameriavala najmä na šírenie ruského pohľadu na svet. ,,Bolo tam obrovské množstvo ľudí, a všetci písali úplné klamstvá. Bolo to ako v Orwellovom svete, kde musíte hovoriť, že biela je čierna a čierna je biela,“ povedal Mindijarov.

Pracovníci boli rozdelení do trojčlenných tímov, ktoré sa vo falošných internetových diskusiách snažili podnecovať verejný záujem. Každý mal presne stanovenú rolu. ,,Jeden bol darebák, druhý hrdina a tretí zastával neutrálnu pozíciu.“ Táto deľba práce v praxi znamená nasledovné: jeden v diskusii o Putinovi napíše, že Putin je zlý, druhý tvrdí presný opak a tretí sa prikloní na stranu druhého a navyše pridá nejaký obrázok. Takýmto spôsobom pracovalo 12 hodín denne približne 400 ľudí. ,,Továreň na trollov prezentuje svet ako čierno-biely: Amerika je zlá, Putin je dobrý,“ uviedol Mindijarov.

Ďalšia bývalá pracovníčka trollej továrne, Ljudmila Savčuková sa s Mindijarovou výpoveďou zhoduje a dodáva: ,,Najdôležitejšie na tejto práci bolo vytvoriť si účet ako skutočná osoba.“ Ak profil obsahuje pohlavie, meno, bydlisko a povolanie, pôsobí dôveryhodne a je len ťažké zistiť, že je falošný.

Podľa oboch bývalých zamestnancov má Internet Research Agency dve hlavné oddelenia. ,,Domáce“, kde pracovali aj Mindijarov a Savčuková, má za úlohu šírenie dezinformácií a propagandy predovšetkým medzi ruským obyvateľstvom. Cieľom činnosti ,,medzinárodného“, takzvaného facebookového oddelenia sú ostatné krajiny, medzi nimi aj USA.

Mzda na tomto oddelení bola podľa Mindijarova dvojnásobne vyššia, čo zodpovedalo aj požiadavkám. Zamestnanci museli vynikajúco ovládať angličtinu, pričom väčšinou išlo o tlmočníkov a absolventov vysokých škôl. Dôvod je celkom jednoduchý – príspevky museli vyzerať, ako by ich písali ľudia, ktorých materinským jazykom je angličtina.

Na sociálnych sieťach potom podporovali kandidatúru Donalda Trumpa a naopak znevažovali Hillary Clintonovú. To však nie je všetko. Internet Research Agency si s použitím identity odcudzenej skutočným Američanom kúpila internetové reklamy a organizovala aj politické zhromaždenia, na ktorých sa jej zamestnanci vydávali za amerických politických aktivistov. Agentúra tiež podľa obžaloby zaplatila niekoľkým ľuďom z USA, aby podporovali alebo zosmiešňovali vybraných prezidentských kandidátov.

Podľa analytikov a novinárov boli niektoré ruské účty také úspešné, že ich príspevky prebrali obyčajní ľudia, americkí pravicoví extrémisti a dokonca aj členovia Trumpovho tímu. ,,Oni verili, že sú to ich vlastné myšlienky, ale ja som videla, že boli vytvorené trollmi,“ hovorí Savčuková.

Vyvstáva otázka, kto petrohradskú továreň na trollov platí. Podľa Mindijarova za všetkým stojí Jevgenij Prigožin, známy pod prezývkou ,Putinov šéfkuchár. ,,Všetci trollovia to vedeli, ale nikto nemal žiadne dôkazy,“ povedal Mindijarov.

Meno bohatého majiteľa reštauračnej siete sa objavilo aj v dokumente amerického žalobcu. Prigožin si však z toho ťažkú hlavu nerobí. ,,Vôbec nie som nahnevaný, že som na tomto zozname,“ uviedol v rozhovore pre RIA Novosti.

Prigožinov vzťah k prezidentovi Putinovi môžeme charakterizovať ako blízky, keďže vo svojich reštauráciách často hostil večere ruského vodcu so zahraničnými hodnostármi. Svoj vzťah s prezidentom podľa The Washington Post využil na rozšírenie svojho biznisu o služby pre ruskú armádu. Ruskí predstavitelia však akúkoľvek spojitosť s aktivitami trollej továrne popierajú. Naďalej tvrdia, že Moskva do amerických prezidentských volieb nezasahovala.