Bývalý Trumpov poradca Flynn sa priznal, že klamal o kontaktoch s Rusmi

Bývalý Trumpov poradca Flynn sa priznal, že klamal o kontaktoch s Rusmi

Prvý december 2017 sa zrejme stane kľúčovým dátumom v kauze ruského napojenia na tím vtedajšieho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa.

Trumpov bývalý poradca pre národnú bezpečnosť a neskôr krátko aj člen jeho vlády Michael Flynn sa v piatok ráno dostavil do federálnej súdnej budovy vo Washingtone D.C., kde sa priznal, že v januári 2017 zámerne klamal FBI o svojich kontaktoch s ruským veľvyslancom Sergejom Kisľakom, ku ktorým došlo mesiac predtým.

Podľa prokurátorov muži spolu diskutovali napríklad o protiruských sankciách, ktoré schválil dosluhujúci prezident Obama. Flynn ďalej požiadal Kisľaka, aby mu pomohol odložiť hlasovanie o rezolúcii v Rade bezpečnosti OSN, ktorá mala odsúdiť výstavbu izraelských osád na Západnom brehu Jordánu.

Žalobca Brandon L. Van Grack vyhlásil, že Flynna ku kontaktovaniu ruského veľvyslanca inštruoval „veľmi vysoko postavený člen tranzitného tímu“. Agentúra Reuters s odvolaním na svoje zdroje uviedla, že ním bol Jared Kushner, Trumpov zať a jeho hlavný poradca zároveň

Flynn nič z toho začiatkom roka nepriznal. Za klamanie vyšetrovateľom FBI mu preto hrozí až päťročný trest odňatia slobody a pokuta 250-tisíc dolárov.

Bývalý Trumpov poradca však sľúbil plnú spoluprácu so špeciálnym vyšetrovacím tímom Roberta Muellera, ktorý sa snaží zmapovať údajné zasahovanie Ruska do minuloročných amerických volieb. Spolupráca môže Flynnovi zabezpečiť nižší trest. Pojednávanie, na ktorom by sa malo rozhodovať o jeho konkrétnej výške, by sa malo uskutočniť približne za tri mesiace.

Flynna vinia i z toho, že svojím konaním porušil aj zákon, ktorý zakazuje ľudom mimo vládu (stretnutia sa uskutočnili v decembri a teda v čase prechodného obdobia kedy ešte vládla administratíva Barraka Obamu) vykonávať zahraničnú politiku.

Flynn vo svojom vyhlásení uviedol: „Bolo nesmierne bolestivé znášať toľko mesiacov falošných obvinení zo zrady a iných nehoráznych činov. Takéto falošné obvinenia sú v rozpore so všetkým, čo som kedy urobil a za čím som stál. Uvedomujem si však, že činy, ktoré som dnes priznal na súde, boli nesprávne a vďaka svojej viere v Boha pracujem na tom, aby som veci napravil. Moje priznanie sa a dohoda o spolupráci s Úradom osobitného právneho oddelenia odráža rozhodnutie, ktoré som urobil v najlepšom záujme svojej rodiny a našej krajiny. Prijímam plnú zodpovednosť za svoje činy.“

Flynn bol už dlho hlavným cieľom FBI pri vyšetrovaní ruského zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016. Rezignoval necelý mesiac po svojom vymenovaní do funkcie poradcu Bieleho domu. V rezignačnom liste uviedol, že pre rýchly spád udalostí nedopatrením neposkytol viceprezidentovi Mikovi Penceovi úplné informácie o kontaktoch s Rusmi.

Prezident Trump sa k najnovším udalostiam vyjadril až túto sobotu. „Musel som generála Flynna vyhodiť, pretože klamal viceprezidentovi a FBI. K týmto klamstvám sa priznal. Je to hanba, pretože jeho činy počas prechodného obdobia (teda po novembrovom zvolení a pred januárovou inauguráciou Trumpa) boli v súlade zo zákonom. Nebolo čo skrývať!“ napísal prezident na Twitteri.

Správa o Flynovom priznaní prišla iba pár hodín pred tým, ako senát schválil návrh daňovej reformy, ktorá je najväčším doterajším triumfom Trumpovej administratívy.