Dezinformácie o amerických voľbách neutíchajú. Špekulácie sa ľahko šíria cez YouTube

Dezinformácie o amerických voľbách neutíchajú. Špekulácie sa ľahko šíria cez YouTube

Šírenie dezinformácií na internete neprestáva ani po amerických voľbách. Niektorí internetoví giganti zaviedli opatrenia bojujúce proti falošným správam. Facebook, či Twitter síce prijali určité opatrenia, ale na YouTube je stále možné sledovať videá s dezinformačným, či špekulatívnym charakterom. YouTube sa však obhajuje, že dané videá neporušili ich pravidlá.

Najčastejšie ide o pravicové kanály, ktoré pokladajú výsledok volieb ako sfalšovaný, nelegitímny, či iným spôsobom, zväčša demokratmi, ovplyvnený. Za oprávneného víťaza považujú úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Nepodložené tvrdenia o sfalšovaných voľbách šíri napríklad pro-Trumpovský a zároveň konšpirátorský kanál One America News Network. YouTube nereagoval ani na video, ktoré bolo publikované na kanály úradujúceho prezidenta. Ide o šot, kde prezident Trump hovorí, že „v prípade, ak by boli spočítané všetky „legálne hlasy“, vyhral by bez problémov.“

Videá spochybňujúce voľby sa šírili aj na Facebooku, či Twitteri. V porovnaní s týmito platformami však YouTube v ich brzdení zaostáva.

Zakladajúca členka Alethea Group a odborníčka, ktorá sa venuje hoaxom týkajúcich sa volieb tiež pokladá aktivitu YouTube voči dezinformáciám za slabú. Dodáva však, že s videami sa oproti písanému textu pracuje ťažšie.

Mŕtvi volili Trumpa alebo Bidena?

Tvrdenia o ukradnutých hlasoch, či o demokratoch, ktorí „vyhadzovali“ volebné lístky, nie sú jediné dezinformácie na sociálnych sieťach.

Podporovatelia Trumpa na Twitteri aj Facebooku rozšírili fámy o tom, že výsledok v Michigane, v jednom z kľúčových štátov, bol ovplyvnený hlasmi od mŕtvych občanov. Na Facebooku bol dokonca zverejnený aj zoznam údajne mŕtvych osôb, ktorý bol medzičasom zmazaný. Zoznam zahŕňal niektorých ľudí, ktorí sú v pokročilom veku, avšak stále nažive.

K veci sa vyjadrili aj michiganskí predstavitelia, ktorí zdôrazňujú, že hlasovacie lístky od zomrelých zamietajú, a to aj v prípade, ak volič poslal hlas poštou vopred a nebodaj pred volebným dňom zomrel.

Keď vlastní potopia Trumpa

S Michiganom sa spája aj ďalšia dezinformácia bez evidentných dôkazov. Ide o údajnú poruchu počítačového softvéru, ktorý slúži na prepočítavanie hlasov. Kvôli poruche mali byť Trumpove hlasy pripočítané Bidenovi.

Ale aj toto má háčik. Vládna agentúra CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency), ktorú v roku 2018 zriadil a menoval jej šéfa (!!!) Donald Trump, všetky tieto Trumpove obvinenia o hackoch a chybách vyvrátila. „Neexistuje žiaden dôkaz, že by akýkoľvek volebný systém vymazal, či stratil hlasy, zamenil ich navzájom alebo akokoľvek inak kompromitoval,“ uviedol úrad vo svojom oficiálnom stanovisku. A ešte si dovolili dodať, že „aktuálne prezidentské voľby boli najbezpečnejšie v histórii USA.“

Celý príbeh vyvrátila aj agentúra AP.

Trump ako konšpiračná raketa 

Americké prezidentské voľby boli plné paradoxov. Druhý deň po voľbách, kedy sa objavili prvé odhady, sa prezident Donald Trump predčasne vyhlásil za víťaza, čoho sa nevzdal doteraz, hoci víťazom je evidentne Joe Biden.

Okrem označovania sa za víťaza, Donald Trump šíril informácie o „ukradnutých“ voľbách, či iných špekuláciách znevažujúcich výsledok. Jeho zavádzajúce vyjadrenia ako zvyčajne publikoval na svojom Twitteri.

Na posty už tradičného dezinformátora Trumpa začínajú sociálne siete aktívnejšie reagovať v rámci sprísňovania svojich politík týkajúcich sa nepravdivého a zavádzajúceho obsahu.

Promptná reakcia zo strany Twitteru ako aj Facebooku sa prejavila aj počas volebných dní. Od 4.novembra je 13 postov, ktoré prezident zverejnil prekrytých upozornením o ich nepravdivosti.