Dezinformácie o COVID-19 destabilizujú krajiny po celom svete

Dezinformácie o COVID-19 destabilizujú krajiny po celom svete

Američania osočujú Rusko, Taiwan zase obviňuje Čínu. Na oboch stranách Pacifiku sa koronavírus stal nástrojom dezinformačnej vojny, ktorá destabilizuje štáty po celom svete.

O vzniku a šírení koronavírusu sa napísalo už mnoho článkov, ktoré mali za úlohu vyvrátiť najčastejšie mýty sťažujúce boj s nákazou (o čom sme napríklad písali tu). Koronavírus sa však v poslednej dobe stal nebezpečnou zbraňou v rukách jednotlivcov, ktorí koordinovanou aktivitou útočia na integritu štátov a pokúšajú sa presadiť svoje mocenské záujmy.

Koordinovanú dezinformačnú aktivitu zaznamenal v posledných dňoch napríklad Taiwan. Na sociálnych sieťach ako Facebook, či Weibo, sa objavili správy obviňujúce vládu z uverejňovania klamlivých informácií o šírení vírusu. Tchaj-pej mal zámerne uvádzať nižšie čísla nakazených, tak ako aj skresľovať vážnosť epidémie na svojom území.

Čínski trollovia podkopávali dôveru v taiwanské autority, zatiaľ čo burcovali občanov k proti-vládnym aktivitám. Digital Intelligence Lab, ktorý sa zameriava na čínske dezinformácie na Taiwane, primárne vylúčil čínsku vládu zo zodpovednosti za tieto hoaxy. Naopak, údajne to má na svedomí skupina trollov s názvom Diba.

Diba už koordinovala dezinformačné aktivity v Honkongu a na Taiwane aj v minulosti. Základným pilierom hoaxov je propagácia Činy, komunistickej ideológie a burcovanie nacionalistických sentimentov.

Čína ale nie je jediná krajina, ktorá zneužíva pandémiu vo svoj prospech. USA obviňuje ruských trollov z hoaxov poškodzujúcich americkú reputáciu v zahraničí. Tí na sociálnych sieťach ako Facebook, Instagram a Twitter šírili fake news v rozličných jazykoch, no téma bola vždy rovnaká.

Jednou z falošných správ bolo napríklad to, že koronavírus bol vyvinutý v amerických laboratóriách CIA ako biologická zbraň, či ako doplnok k ekonomickej vojne, ktorú Washington vedie s Čínou.

Hlbšia analýza príspevkov poukázala na to, že za ruskými účtami nestáli boti, ale reálni ľudia. Samotný obsah bol väčšinou napojený na pro-kremeľské médiá ako Sputnik, či Russia Today.

Destabilizácia štátov však nie je najväčším rizikom – dezinformácie môžu aj zabíjať. Podľa  najnovšej štúdie, o ktorej sme písali tu, ohrozujú hoaxy aj samotné zdravie ľudí. Správna prevencia a boj s fake news však dokážu limitovať, až takmer úplne eliminovať inak životu nebezpečné riziko, ktoré dezinformácie predstavujú.