Do boja proti falošným správam sa zapája aj Wikipedia

Do boja proti falošným správam sa zapája aj Wikipedia

Proti dezinformáciám bojuje čoraz viac svetových aj slovenských portálov.

Koncom apríla oznámil spoluzakladateľ Wikipedie Jimmy Wales, že internetová encyklopédia rozbieha nový projekt WikiTribune zameraný na boj proti dezinformáciám. Spolupracovať na ňom budú profesionálni novinári, ale aj dobrovoľní prispievatelia. Projekt zaplatia dobrovoľní darcovia.

Portál WikiTribune začne pracovať koncom mája a jeho činnosť sa spočiatku bude venovať predovšetkým britskej a americkej politike. Redakcia sa však bude venovať aj vede a technike.

WikiTribune nie je ani zďaleka jedinou iniciatívou zameranou proti dezinformačnej kampani. Prednedávnom sme priniesli správu o tom, že proti falošným správam začal bojovať aj Facebook, ktorý zverejnil desaťbodový návod na odhaľovanie nepravdivých správ.

Boj proti dezinformáciám prednedávnom avizoval aj najznámejší internetový vyhľadávač Google. K výsledkom vyhľadávania bude pridávať označenie pravda alebo lož. Overovanie faktov si však Google nerobí sám, ale spolupracuje s viacerými špecializovanými stránkami po celom svete. Zo slovenských je to portál demagog.sk, ktorý sa zaoberá predovšetkým overovaním pravdivosti výrokov politikov.

Ďalšou iniciatívou zameranou na odhaľovanie nepravdivých správ je portál stopfake.org, ktorý sa zameriava predovšetkým na boj proti falošným informáciám ruskej propagandy o vojne na Ukrajine. Portál je dostupný v desiatich svetových jazykoch. Okrem angličtiny alebo ruštiny si príspevky môžete prečítať aj v češtine.

Podobné zameranie má aj portál euvsdisinfo.eu. Vznikol z iniciatívy hláv štátov a vlád jednotlivých členských krajín Európskej únie. Tento projekt naplno funguje od marca 2015, keď začala ruská dezinformačná kampaň pracovať na plné obrátky.

Z ďalších zahraničných médií, portálov, ktoré sa venujú boju proti falošným správam možno menovať napríklad Fact Checker v rámci Washingtonpost.com, ktorý sa však prevažne orientuje na americkú politiku, alebo projekt FactCheck Pensylvánskej univerzity, ktorý sa taktiež venuje overovaniu výrokov amerických politikov.

Na Slovensku sa okrem už spomínaného portálu demagog.sk venuje dezinformáciám denník Sme, ktorý spustil projekt na vyhľadávanie hoaxov. Cieľom je zhromažďovať a vysvetľovať nepravdivé a zavádzajúce informácie, ktoré sa šíria verejným priestorom a ovplyvňujú verejnú mienku. Týždenný prehľad zozbieraných a vyvrátených hoaxov čitatelia môžu nájsť aj v tlačenej verzii denníka.

Denník N zas pre žiakov stredných škôl vytvoril vzdelávaciu príručku, ktorá vysvetľuje riziká propagandy a konšpirácií na internete. Viac o tejto iniciatíve si môžete prečítať v jednom z našich článkov.

Overovanie informácií zo slovenského ale aj zahraničného prostredia prináša aj naša redakcia na portáli antipropaganda.sk. Je súčasťou neziskovej organizácie Slovak Security Policy Institute (SSPI). Antipropaganda.sk je kombináciou profesionálnej redakcie a tímu dobrovoľníkov z radov vysokoškolských študentov.