Fajčenie prospieva zdraviu. Iba tak v Rusku a na Ukrajine

Fajčenie prospieva zdraviu. Iba tak v Rusku a na Ukrajine

Aj dobre mienená vedecká štúdia môže skončiť katastrofou. V Rusku a na Ukrajine sa šíri pomerne nesprávne interpretovaný výskum. Výsledok si niektorí vysvetlili tak, že fajčenie chráni pred koronavírusom. Lákavá predstava pre fajčiarov, no je to iba predstava.

Prostredníctvom mobilnej aplikácie Telegram uverejnil kanál, ktorý má vyše 22 tisíc sledovateľov, odkaz na čínsku štúdiu s komentárom: „Zo 140 infikovaných ľudí vyšetrených v nemocnici č. 7 vo Wuhane boli iba dvaja fajčiari, čo predstavuje 1,4% z celej skupiny. Na základe štatistík by však malo byť zo 140 ľudí aspoň 32 fajčiarov. Fajčiari sú teda 20-krát menej infikovateľní koronavírusom ako nefajčiari,“ znel jednoznačný a pozitívny záver neznámeho autora.

Komentár mal najmä v Rusku a na Ukrajine mimoriadny úspech. Nečudo. V týchto krajinách je oveľa viac fajčiarov ako je celosvetový priemer. Správa sa Telegramom rýchlo šírila, až ju prebrali ruské médiá ako Myseldon.com, Vazhno.ru či Shraibikus.com. Avšak už bez uvedenia odkazu na pôvodný výskum. 

Zvesti sa rýchlo rozšírili aj na Ukrajinu. Miestna verzia článku Sib.fm mala na sociálnej sieti Facebook až 163 523 interakcií. Správu na svojom oficiálnom účte na FacebookuInstagrame zdieľalo aj ukrajinské mesto Kirovohrad.

Radosť netrvala dlho

Digital Forensic Research Lab poukázal na fakt, že dobré správy pre fajčiarovi vznikli ako mylný výklad čínskej štúdie publikovanej 17. februára 2020, ktorá opísala súčasný zdravotný stav, demografické údaje a životný štýl 140 pacientov, vrátane údajov o fajčiarskych návykoch. Autori výskumu zdôraznili, že vzťah medzi fajčením a chorobou COVID-19, ak vôbec existuje, zostal nejasný.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) dokonca zaradilo fajčiarov medzi osoby, ktoré sú potenciálne najviac náchylné na ochorenie COVID-19. 

Správa ECDC konštatuje, že fajčenie je spojené so zvýšenou aktivitou enzýmu ACE2 v pľúcach, čím by mohli byť pacienti zraniteľnejších voči koronavírusu, citujúc štúdiu, ktorú uskutočnil Guoshuai Cai z University of South Carolina.