Hoax týždňa: Ako jedna zdravotná sestra spustila svetovú genodícu

Hoax týždňa: Ako jedna zdravotná sestra spustila svetovú genodícu

Vrchná sestra Tiffany Doverová v americkej nemocnici v mestečku Chattanooga (štát Tennesse) asi 15 minút po očkovaní na COVID-19 na niekoľko sekúnd odpadla. Konšpirátorom ako Zem & Vek, Infovojna, či Bádateľ a Hlavné správy nebolo viac treba. Podľa nich je to jednoznačný dôkaz začínajúcej genocídy ľudstva.

Pravdou však je, že sestra Doverová trpí vzácnou zdravotnou poruchou, keď skutočne môže na niekoľko sekúnd stratiť vedomie. Po očkovaní však nadobudla veľmi rýchlo vedomie a bez akýkoľvek komplikácií, či vedľajších účinkov sa vrátila do práce.

Slovenskí dezinformátori okamžite polemizovali o deficite kyslíku v mozgu či o otrave. Na zahraničných platformách sa dokonca objavili konšpirácie o začiatku masovej genocídy. 

Zdravotná sestra po rýchlom zotavení povedala, že trpí zdravotnou poruchou spôsobujúcou odpadávanie. Pri akejkoľvek bolesti má tendenciu stratiť vedomie. Stalo sa jej to už napríklad pri zakopnutí palcom na nohe alebo pri poranení nechtu na ruke. Ako ďalej informovala, odpadáva aspoň jedenkrát za týždeň.

Doverová zároveň ľudí upokojila, že bolesť po vpichu je minimálna. Vzhľadom na jej zdravotnú poruchu však stačí málo a dôjde u nej k nevoľnosti.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (skr. CDC) pripustilo, že u niektorých ľudí môže dôjsť bezprostredne po očkovaní k nevoľnosti. Dôvodom však nie je vakcína, ale samotný proces očkovania, teda niečo podobné ako pri odbere krvi. Aj vtedy býva ľuďom s panickým strachom z ihiel nevoľno, no nik odbery krvi nezakázal ako životunebezpečné, alebo nebodaj ako nástroj globálnej genocídy.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (skr. FDA) uvádza ako najbežnejšie vedľajšie účinky miernu bolesť v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy či svalov či zvýšenú teplotu. Všetky tieto účinky by však mali trvať iba veľmi krátky čas. Podobné účinky majú prakticky všetky vakcíny – aj tie, ktorými sa povinne očkujú deti.

Očkovaniu by sa mali vyhnúť ľudia, u ktorých sa v minulosti prejavila alergická reakcia na niektorú z látok, z ktorých je vakcína zložená. Ak o nej vie, tak by o tom mal informovať svojho lekára.

Odborníci uisťujú, že vakcíny na COVID-19 sa nemusia obávať. Očkovanie bolo spustené až po analýze výsledkov očkovania až 43 tisíc ľudí, ktorí sa zúčastnili klinického testovania na vakcínu od Pfizer/BioNTech. Druhá vakcína Moderna taktiež klinicky skúšala látku na ďalších 30 tisíc ľuďoch bez vážnejších vedľajších účinkov. Akákoľvek vakcína sa môže dostať na trh iba v prípade, že väčšina vedľajších účinkov je slabého či mierneho charakteru.

Vakcína bola pred schválením vyskúšaná na občanoch zo šiestich krajín z rôznych rasových, etnických a vekových skupín. Na klinickom testovaní sa zúčastnilo taktiež veľké množstvo ľudí nad 65 rokov a ľudí so zdravotnými problémami.

Bojovať proti strachu ľudí sa rozhodli aj viacerí americkí politickí predstavitelia. Viceprezident Mike Pence sa nechal zaočkovať v priamom prenose. Fotky z očkovania poskytli tiež predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, líder republikánov v Senáte Mitch McConnell či členka Snemovne reprezentantov Alexandria Ocasio-Cortezová.

Podobne sa k očkovaniu postavil aj izraelský dlhoročný premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa dal zaočkovať v priamom prenose ako prvý v Izraeli a je pravdou, že vakcínu využil aj na politický boj a predvolebnú kampaň. 

Vakcinácia proti novému koronavírusu vo svete začala 8. decembra. Prvá pacientka na svete vôbec bola zaočkovaná vo Veľkej Británii – 91 ročná Margaret Keenanová. Následne bola vakcinácia spustená v USA. V Európskej únii, a teda aj na Slovensku, sa začne očkovať 26. decembra.

Zdroj: Facebook Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky