Konšpirátori hádzali vinu na liberálov, obálky s bombami posielal Trumpov fanúšik

Konšpirátori hádzali vinu na liberálov, obálky s bombami posielal Trumpov fanúšik

Minulý týždeň dostali viaceré vplyvné osobnosti v Spojených štátoch balíčky s výbušninami. Obvinili obdivovateľa súčasného prezidenta.

Spojené štáty počas minulého týždňa vystrašili bomby, ktoré v obálkach dostali prominentní kritici Donalda Trumpa. Polícia po niekoľkých dňoch obvinila 56-ročného Cesara Sayoca. Podozrivý muž má auto polepené fotografiami súčasného prezidenta USA a patrí medzi jeho fanúšikov.

Do jeho odhalenia však časť Trumpových prívžencov aj krajnej pravice šírila nepodložené teórie o tom, ako majú údajne fingované útoku pomôcť Demokratickej strane v blížiacich sa voľbách.

Medzi adresátmi podozrivých zásielok boli bývalí prezidenti Barack Obama a Bill Clinton, filantrop George Soros, bývalý riaditeľ CIA John Brennan či herec Robert De Niro. Všetkých ich spája, že sa aspoň raz vyjadrili kriticky na adresu Donalda Trumpa.

Pre časť pravice to stačilo na šírenie rôznych teórií, ktoré za vinníkov označovali obete.

Napríklad Sorosa aktuálne bez akýchkoľvek dôkazov konšpirátori obviňujú z podpory karavány migrantov, ktorá z juhu smeruje k hraniciam USA. Obálku s bombou dostal v pondelok ako prvý. Na rozdiel od ostatných mu neprišla poštou. Sprisahanecké teórie v jeho prípade tvrdili, že bomba mala odvrátiť pozornosť od príchodu spomínaných migrantov.

Objavila sa aj nepravdivá správa, že jeden balíček smeruje aj do Bieleho domu, čím by sa vyvrátilo podozrenie, že adresátmi sú len Trumpovi kritici. Šírila ju napríklad bývalá kandidátka na viceprezidentku za Republikánsku stranu Sarah Palinová.

Iná teória tvrdila, že za útokmi je snaha Demokratickej strany ovplyvniť výsledok nadchádzajúcich volieb do kongresu.

Rôzne dohady šírili bežní ľudia na “pro-Trump” fórach, ale napríklad aj populárny rozhlasový moderátor Rush Limbaugh, podľa ktorého “udalosti slúžia politickému účelu”.

Islamofóf a známy Trumpov podporovateľ Frank Gaffney zas naznačoval, že ten, kto bomby poslal, sa snažil odvrátiť pozornosť od ľavice.

Donald Trump útok odsúdil: “Akákoľvek hrozba politického násilia je priamym útokom na samotnú demokraciu. Žiadny národ nemôže uspieť, ak toleruje násilie alebo hrozbu násilia ako metódu politického zastrašovania…”

Vzápätí však obvinil demokratov, že chcú do krajiny legálne vpustiť stovky imigrantov.

Keď sa neskôr ukázalo, že odosielateľom bômb bol jeho fanúšik, odmietol pripustiť, že svojou agresívnou rétorikou môže povzbudzovať podobné činy. Naopak, myslí si, že by mohol byť vo vyjadreniach ešte ostrejší.