Polícia vyvracia hoax o podozrivých mužoch na bratislavskom Draždiaku

Polícia vyvracia hoax o podozrivých mužoch na bratislavskom Draždiaku

Internetom sa šíri status, ktorý varuje pred migrantmi.

Polícia preveruje podozrenie zo šírenia poplašnej správy v prípade statusu z piatka 21. júna 2019, v ktorom sa jeho autor pýta, ako sa údajní migranti dostali na Slovensko, alebo či sú pod kontrolou. 

Súčasťou statusu je fotografia s mladými mužmi, ktorí sa kúpu na bratislavskom Draždiaku. Autor sa v ňom okrem iného sťažoval, že sa kúpali v spodnom prádle a pozerali sa na prítomné ženy.

Polícia na prípad upozornila na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Informovala, že v ten deň bezpečnostné orgány nikto nekontaktoval v súvislosti s problémami, ktoré by sa týkali petržalského jazera Draždiak, kde sa údajní migranti nachádzali.

Autor sa v statuse, ku ktorému priložil aj fotku, pýta niekoľko otázok, Polícia SR mu odpovedala:

“Ako sa sem dostali?

Polícia usudzuje, že oddychujúci ľudia sa na Slovensko dostali legálne už len z dôvodu, že pre svoj neslovenský zjav by pútali pozornosť a riskovali tak zadržanie a vyhostenie v prípade, že by sa na Slovensko dostali nelegálne.

Aké majú doklady?

Polícia odpovedá, že „migranti“ majú zrejme občianske preukazy, alebo pasy. Dodáva, že človek tmavšej pleti môže byť pokojne aj Slovák.

Z čoho žijú?

Práca, vreckové alebo sociálna podpora, odpovedá polícia.

Sú pod kontrolou?

Nie, znie odpoveď s dodatkom, že obyčajní ľudia nie sú pod kontrolou represívnych zložiek štátu.

 

Polícia reagovala aj na autorovu poznámku, že ide o mladých a bojaschopných mužov, preto podľa jeho logiky nemôže ísť o utečencov pred vojnou. Polícia v reakcii uvádza, že nie sú známe žiadne štandardy, ktoré by mal spĺňať človek utekajúci pred vojnou – má mať odtrhnutú nohu či tmavšie vlasy? pýta sa polícia, ktorá zároveň vyvracia dohady, že „raz ich tu budú tisíce“.

Argumentuje pri tom oficiálnym politickým postojom Slovenska, ktorý jasne odmieta utečenecké kvóty a tiež faktom, že migranti nemajú o Slovensko záujem. Azyl získa na Slovensku päť ľudí ročne.

Polícia informovala, že v piatok 21. júna sa neďaleko Draždiaka odohral jediný incident, pri ktorom slovenskí narkomani a bezdomovci búrali chatku.