Slovenskí hoaxeri sú frajeri. Predbehli aj štatistický úrad

Slovenskí hoaxeri sú frajeri. Predbehli aj štatistický úrad

Ani nelichotivé čísla o tisíckach mŕtvych v dôsledku pandémie koronavírusu nezastavili dezinformátorov vymyšľať si a zľahčovať rozsah pandémie. Na sociálnych sieťach začali šíriť výmysel o počte zosnulých na Slovensku za rok 2020. 

Hoaxeri začali vo veľkom šíriť nezmysel, že minulý rok nedošlo k žiadnym nadmerným úmrtiam. Začalo to dvomi pomerne neznámymi ľuďmi až tento výmysel prebral právnika Lukáš Machala. Ten napísal že „Štatistiky úmrtnosti neklamú!“. Príspevok mal 2,3 tisíc reakcií, tisíc komentárov a vyše 2,2 tisíc zdieľaní. 

V statuse Machala porovnáva údaje počtu úmrtí od roku 2010 po rok 2020, pričom dospel k záveru, že aj za rok 2020 zomrelo približne rovnaké množstvo ľudí ako počas predchádzajúcich rokov. 

Na základe svojho záveru obviňuje lekárov z toho, že klamú a zatajujú pravdu: „ Kde je tá smrtiaca epidémia? Či je to všetko len sprosté OHLUPOVANIE verejnosti? Samozrejme v súbehu s perfektným BIZNISOM … pre výrobcov TESTOV a VAKCÍN“, celý status nájdete tu.

Keď si vymýšľajú štatistiky

V súvislosti so statusom sme kontaktovali Štatistický úrad Slovenskej republiky a vypýtali si stanovisko k tomuto statusu a údaju o úmrtiach za rok 2020. Tí nám potvrdili, že údaje o úmrtiach, ktoré v statuse uvádza Machala za rok 2020 sú nepravdivé a ide iba o odhad na základe minulých rokov. Logicky tam teda nemohlo dôjsť k žiadnej výraznejšej odchýlke. 

To je to isté ako tvrdiť, že Real Madrid v posledných sezónach strelil priemerne dva góly na zápas, takže aj v tejto sezóne ich bude dávať rovnako. Lenže na Slovensko v roku 2020 prišla pandémia koronavírusu a z Realu Madrid odišiel Cristiano Ronaldo, tak aj ich priemer klesol na 1,7 a v roku 2019 nastrieľali o tretinu menej gólov. 

V statuse síce bolo uvedené, že ide o neoficiálne údaje mimo Štatistický úrad, no autor statusu tvrdil, že oficiálne dáta sa budú líšiť iba o štatistickú odchýlku, čo nie je pravda. 

Štatistický úrad zároveň informovali, že úmrtnosť v októbri 2020 bola až o 20 percent vyššia a v novembri dokonca 36 percent než je 5-ročný priemer v týchto mesiacov. Dňa 12.1. boli sprístupnené dáta o úmrtiach za 45. až 48. týždeň v roku 2020. 

Podľa informácií ŠÚ SR môžeme očakávať predbežné údaje o úmrtiach za december najskôr začiatkom februára a definitívne údaje o úmrtiach v roku 2020 budú známe až v marci. 

Problémové dáta

Na takéto chybné dáta však môže natrafiť hocikto po pár minútach googlenia. Ako príklad môžeme uviesť web countrymeters.info, kde taktiež nájdete informáciu o počte úmrtí za rok 2020, hoci tieto dáta ešte nemá k dispozícií ani samotný Štatistický úrad. 

Ide opäť o odhad na základe údajov z minulých rokov a množstva iných faktorov. Táto predikcia by bola relevantná v prípade, ak by pandémia koronavírusu neexistovala. 

Na to, že ich údaje nezahŕňajú obete ochorenia COVID-19 už upozorňuje aj samotná stránka: „Please note that the population clock above do not include deaths caused by COVID-19 virus. And does not reflect actual migration situation due to movement restrictions.“

Nepresné údaje z webu countrymeters.com použil vo svojom televíznom vystúpení aj šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

Status ochotne zdieľal aj Bádateľ

Príspevok Lukáša Machalu prebral šarlatánsky web badatel.net, ktorý ho ešte okorenil klasickými konšpiráciami o technokratickej diktatúre a novodobom digitálnom otroctve pomocou vakcinácie, 5G technológií a digitálnych peňazí.