Sociálne siete napáda záhadná proruská infekcia

Sociálne siete napáda záhadná proruská infekcia

Spoločnosť Graphika odhalila sofistikovaný spôsob zneužívania sociálnych sietí. Slúži predovšetkým ruským záujmom, no zatiaľ nik nevie povedať odkiaľ pochádza. Projekt sa volá Druhotná infekcia (orig. Secondary Infektion).

Kampaň už od roku 2014 používa falošné účty a falošné dokumenty na vyvolanie konfliktu medzi krajinami Západu. Analytici zo spoločnosti Graphika, ktorá sa venuje prieskumu sociálnych sietí, spájajú kampaň s Ruskom. 

Vo svojej pomerne rozsiahlej správe uvádzajú, že kampaň je technicky na vysokej úrovni a tvorcovia kampane po sebe úspešne zahladzujú stopy. 

Publikovali najmenej 2 500 materiálov a využívali hlavne falošné listy a blogy. Druhotná infekcia má schopnosťou využívať medzery v bezpečnosti sociálnych médií a je zjavné, že do projektu boli investované obrovské peniaze.

EUvsDisinfo písali o výskume infekcie už skôr, vrátane falošného listu najvyššieho diplomata EÚ Josepa Borrella, ktorý špekuluje o vražde britského premiéra Borisa Johnsona.

Napriek snahe, nízky vplyv

Spoločnosť Graphika vo svojej správe demonštruje niekoľko príkladov falošných dokumentov, často s veľmi podobnou metodológiou: falošný obsah je zverejnený jednorazovým účtom na sociálnych sieťach a rýchlo zdieľaný. Zámerom je vložiť naratív do mediálneho prostredia cez „burner accounts“ t. j. účtov, ktoré  okamžite vymažú a viac sa nepoužívajú.

Je to sofistikovaný prostriedok dezinformácie, ale s veľmi malým dosahom. Analytici ďalej píšu: „Veľmi málo príbehov Druhotnej infekcie dosiahlo zviditeľnenie interakciou externého používateľa s obsahom. Toto je jeden z najzraniteľnejších aspektov operácie.“

V správe sa tiež uvádza niekoľko príkladov zjavnej neschopnosti: základné chyby v slovnej zásobe a gramatike, nesprávne napísané názvy, ruské výrazy používané namiesto angličtiny.

Čiastočné úspechy

Analytici našli niekoľko príkladov, kde sa zdá, že vloženie falošných dokumentov dokázalo získať vyššiu interakciu. Vytvorili falošnú správu o americkom lobingu v prospech nominácie vtedajšieho prezidenta Ukrajiny na Nobelovu cenu mieru. 

Túto správu vyzdvihol britský konšpirátor  David Icke a neskôr kanadský konšpiračný web Globalresearch.com. Odtiaľ  informáciu prebrala ruská štátna spravodajská agentúra Sputnik a rôzne ďalšie ruské médiá.

Stále neznámy subjekt

Približne tretina obsahu je venovaná Ukrajine ako zlyhávajúcemu a nespoľahlivému štátu. V správe sa spomína prekvapivo vysoký počet článkov venovaných ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii a analytici dospeli k záveru, že projekt  je spojený s ruskými záujmami, avšak zatiaľ sa im nepodarilo spojiť s konkrétnou organizáciou alebo orgánom. 

Analytici uvádzajú: „Druhotná infekcia zostáva neidentifikovaným aktérom hrozieb. Napriek práci viacerých tímov nemáme potvrdené napojenie ku konkrétnej skupine. Nemáme jasnú predstavu o celkových schopnostiach a motívoch. Kľúčové otázky zostávajú nezodpovedané: kto bol za tým? Čo sa snažili dosiahnuť? Prečo sa nezamerali na niektoré z ďalších častých cieľov ruských informačných operácií, napríklad na sýrsky konflikt všeobecne a najmä na záchrannú skupinu Bielych prilieb?“

Zhrnutie

Sekundárna infekcia je technologicky vyspelý projekt s veľmi malým dopadom a s podivnými chybami. Mali by sme to skutočne brať vážne? Analytici tvrdia, že áno. Sekundárna infekcia úspešne demonštruje, akú majú schopnosť operovať pod rúškom anonymity. Falšovanie je čoraz sofistikovanejšie. Táto skupina je aktívna od roku 2014 a je stále nemožné ju odhaliť. Súčasná infodémia okolo ohniska COVID-19 je plodnou pôdou pre ďalšie útoky proti verejnej diskusii a samotnej demokracii. A ako útoky pokračujú, dezinformační pracovníci rozvíjajú svoje zručnosti.